1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. AYNA: KENT İŞGAL VE ABLUKA ALTINDAYDI
AYNA: KENT İŞGAL VE ABLUKA ALTINDAYDI

AYNA: KENT İŞGAL VE ABLUKA ALTINDAYDI

A+A-

Diyarbakır'da 8. Kültür Sanat Festivali kapsamında düzenlenen konserde konuşan DTP Genel Başkanı Emine Ayna, Başbakan Erdoğan'ın 'GAP Eylem Planı'nı açıkladığı ziyareti 'işgal' olarak tanımladı.

'Savaşta şahin, barışta güvercin' ifadeleriyle sahneye çağırılan Ayna, Öcalan'ın dile getirdiği fikirlerin dikkate alınmasını istedi. Ayna, Kürt sorununun çözümünün ekonomik değil siyasi olduğunu söyledi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nce düzenlenen 8. Kültür ve Sanat Festivali Urfakapı'da yapılan yürüyüşle başladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile DTP Genel Başkanı Emine Ayna ve milletvekillerinin de katıldığı yürüyüş sırasında polis, atılan sloganlar konusunda uyarıda bulundu.

DTP Genel Başkanı Emine Ayna, DTP'li milletvekilleri, belediye başkanları ve il yöneticilerinin restorasyonu yapılan Gazi Caddesi'nin açılışının ardından Dağkapı Meydanı'nda düzenlenen konsere geçildi.

Konserde yerel sanatçılar, Kürtçe şarkılar seslendirdi.
Konser sonrası konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Baydemir, Kürtçe ve Türkçe yaptığı konuşmasında yaptıkları hizmeti anlattı.

Daha sonra DTP Genel Başkanı Ayna, sahneye alındı. Ayna, konuşmasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 27 Mayıs günü Diyarbakır'da açıkladığı 'GAP Eylem Planı' toplantısındaki açıklamalarını değerlendirdi.

Emine Ayna, 'Diyarbakır'da işgal edilmiş bir kent görünümü vardı' ifadesiyle Başbakan Erdoğan'ı işgalci ve ziyareti 'işgal' olarak tanımlayarak, 'Bütün kent resmen abluka altındaydı. Başbakan Diyarbakır halkından korktu' iddiasında bulundu.

GAP Eylem Planı'nı açıklamak için iyi bir organizasyon hazırlandığını belirten Ayna, 'Ancak tiyatroyu izlemesini istedikleri halk yoktu. Kendileri yazdılar, hem oynadılar hem de seyrettiler. Çünkü bu tiyatro daha önce izlenmişti' şeklinde konuştu.

'EGELİLER NİYE DAĞA ÇIKMIYOR?'

Yerel seçimleri çeyrek kala Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır'ı paketlerle fethetmek istediğini dile getiren Ayna şöyle konuştu: 'Bugüne kadar 30 tane ekonomik kalkınma paketi açıklanmıştır. Buyurun siz de 31'incisi 'sorun ekonomiktir' diyerek açıklayın. Bu ekonomik sorunu sadece Kürtler mi yaşıyor. Sorun sadece ekonomik ise aynı ekonomik sorunu yaşayan Egeliler neden dağa çıkmıyor?. Dilini yasakladığınız, yok saydığınız, Kürt kızları, oğulları dağda olan bu halk vaat ettiğiniz kuru ekmeğe kanarlar mı sanıyorsunuz?. Başbakan'ın planı basit; yerel seçimler öncesi oy karşılığı sınırlı kaynakları dağıtarak halkın ağzına bir parmak bal çalmak. Ve Diyarbakır'ı fethetmek. Sayın Başbakan yanlış hesap Diyarbakır'dan döner sözünü sizde diğerleri gibi çok sık hatırlayacaksınız.'

Beş buçuk yıl iktidarda olan AK Parti'nin GAP Eylem Planı'nın neden şimdi açıkladığını soran Ayna, 'Maden gücünüz vardı bugüne kadar 4 milyon işsizi neden istihdam etmediniz? Ne günahı vardı bu insanların. Yoksa siz de Bitlis'e atadığınız Milli Eğitim Müfettişi gibi halka kestiğiniz cezalarla egonuzu mu tatmin ettiniz?' diye konuştu.

'HÜR VE EŞİT DEĞİLİZ'

Başbakan Erdoğan 'Tek dil, tek millet, tek vatan' ifadelerine atıf yapan Ayna 'Kürtçe kanal açacağını söylüyor. Tekçi zihniyetin hakim olduğu bir yerde sindiremediğin bir dilin yayınını ne zamana kadar sürdürebilirsin. Bir ay sonra seçim rüşveti olarak verdiğiniz bu hakkı geri almayacağınızın garantisi nedir? Elbette tek vatan, elbette tek bayrak ama bir ülkede Araplar, Kürtler, Türkler, Çerkezler, Rumlar, Ermeniler birlikte yaşıyorken tek millet nasıl olur? Bu halkların dile varken tek dil nasıl olur? Bu kadar gerçek dışı bir değerlendirme olabilir mi?' ifadelerini kullandı.

Başbakan'ın 'Hepimiz hür ve eşit vatandaşlarız' ifadesine karşın 'hür değiliz, eşit değiliz, bu kocaman bir yalandır' diyen DTP'li Ayna, Kürt dili ve kültürünün baskı altında olduğunu savundu.

Kürt sorunun ekonomik değil, siyasi olduğunu ileri süren Ayna, ekonomik paketlerin yaraya pansuman bile olamayacağını söyleyerek, şöyle devam etti:

'Ortada siyasi talepler vardır. Bunlardan vazgeçilmeyecektir. Bunlardan vazgeçmek çocuklarımızın özgür geleceğinden vazgeçmektir. O yüzden kimse yanlış hesap yapmasın. Yanlış hesapla Amed'e gelmesin. GAP çok eski bir masaldır. GAP Kürt sorunun çözümü değildir. GAP ile ilgili 45 araştırma raporu vardır. Buna rağmen bitirilememiştir. Buyurun siz bitirin. Zaten görevinizdir. Ancak bunu Kürt sorunun çözümü olarak değerlendirmeyin. Kürt sorunun çözümü Türkiye'de yaşayan tüm kimliklerin anayasal güvenceye alınması, anayasa değişikliği, tekçi zihniyetin terk edilip, çoğulculuğun esas alınması, Kürt sorununa inkarcı ve imhacı yaklaşımlar nedeniyle çözümü dağda görenlerin, gerillaların sosyal ve siyasal hayata dahil edilmeleri ile dağın çözüm olmaktan çıkarılmasının projelendirilmesiyle mümkündür.'

OPERASYON DURMADAN BAŞBAKAN'LA GÖRÜŞMEYİZ

Ayna geçmişte Erdoğan'ın 'Kürt sorunu vardır' dediğini belirterek, 'Eğer bu sözü söylediyseniz, buradan ilerlemek zorundasınız. Bu sözleri ben söylemedim diyorsanız söylediğini inkar eden yiğit değildir, mert değildir, dürüst değildir.' dedi.

Kürt sorunu çözülmeden Başbakan'ın hiçbir programına katılmayacaklarını ifade eden Ayna, 'Kürtleri karşısında kendini aklamak için bizleri kullanmak istedi. Bu halk ve biz DTP'liler bu oyununuza seçimlerden önce bir kez geldik ve savaşı-şiddeti tırmandırmanız ile cevabımızı aldık. Artık Kürt sorunun demokratik ve barışçıl yöntemlerle çözümü konusunda atacağınız ilk önemli adımı görmeden yani siz operasyonları resmen durdurmadan size asla güvenmeyiz' dedi.

Ayna, Diyarbakırlıların Başbakan Erdoğan'ın ziyaretine ilgi göstermediğini söyleyerek, bunun nedenini 'Bu halka kendini, özgürlük mücadelesini, bu uğurda ölen şehitlerini inkarı dayatanlara, yani onursuz bir yaşamı dayatanlara gereken cevabı verdi' ifadesini kullandı.


Kaynak: Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.