1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Ayetullah Hameney: Trump’ı karşılıklı mesajlaşmaya değer bulmuyorum
Ayetullah Hameney: Trump’ı karşılıklı mesajlaşmaya değer bulmuyorum

Ayetullah Hameney: Trump’ı karşılıklı mesajlaşmaya değer bulmuyorum

A+A-

 

Japon Başbakanı Şinzo Abe, İran-ABD gerginliğini azaltmak maksadıyla arabulucu olarak Trump’ın mesajını iletmek için dün (12 Haziran) İran’a gitti. Dün Ruhani ile görüşen Abe, bugün de dini lider Ayetüllah Hamanei ile görüştü.

 

Şinzo Abe görüşmede, “Amerika Cumhurbaşkanı Trump’ın mesajını size iletmek istiyorum” diye söze başladı.

Dini lider Ayetüllah Hamenei, Abe’yi dinledikten sonra konuya ilişkin görüşlerini şu başlıklar altında açıkladı:

“Yapacağım açıklamalar, Japon Başbakanı ile yapılan görüşme çerçevesindedir. Çünkü biz Japonya’yı dost bir ülke olarak kabul ediyoruz; her ne kadar bazı serzenişler var olsa da.

Biz, sizin iyi niyetinizden ve ciddiyetinizden kuşku duymuyoruz. Ama ABD Başkanı Trump’tan naklettikleriniz konular hakkında, ben Trump’ı karşılıklı mesajlaşmaya değer bulmuyorum ve ona hiç bir mesajım yoktur ve olmayacaktır da.”

Ayetüllah Hamanei, Trump’ın mesajındaki, “ Amerika, İran’da rejimi değiştirme niyetinde değildir” kısmıyla ilgili, “Amerika ile olan problemimiz, rejim değiştirme konusu değildir. Çünkü onların böyle bir niyeti olsa bile buna güç yetiremezler.

ABD’nin önceki başkanları da kırk yıl boyunca İran İslam Cumhuriyeti’ni yok etmek için çalıştılar ama başarılı olamadılar” dedi.

Şinzo Abe’nin Amerika samimi olarak müzakereye hazırdır sözlerine Ayetüllah Hamanei, “biz bu söze asla inanmıyoruz. Çünkü Trump gibi bir kişilik, samimi müzakerede bulunamaz. ABD Başkanı birkaç gün önce sizinle İran hakkında görüşmede bulundu. Ama Japonya’dan döndükten hemen sonra, İran’ın petro-kimya ürünlerini ambargo kapsamına aldı. Samimiyet mesajı bu mudur? Bu durum, onun samimi olarak müzakerede bulunmak istediğini mi gösterir? Biz, yakın zamandaki müzakerelere dair edindiğimiz acı tecrübeyi hiç bir şekilde tekrar etmeyeceğiz” şeklinde cevap verdi.

Şinzo Abe’nin Trump’tan nakille, “ABD ile müzakere, İran’ın kalkınmasını sağlar” mesajına ilişkin Ayetüllah Hamanei, “biz Allah’ın lutfüyle Amerika ile müzakere etmeden ve ambargoya rağmen kalkınacağız. Biz, Amerika ile görüşmelerin, sorunlarımızı çözmeyeceğine inanıyoruz. Özgür olan hiç bir halk, baskı altında müzakere ve görüşmeyi kabul etmez” şeklinde açıklamada bulundu.

Ufkumuzu Haber

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.