1. HABERLER

  2. KUDÜS

  3. Ayetullah Hamaney: Filistin’in özgürlüğü için mücadele etmek, Allah yolunda cihadtır, İslami bir farzdır.
Ayetullah Hamaney: Filistin’in özgürlüğü için mücadele etmek, Allah yolunda cihadtır, İslami bir farzdır.

Ayetullah Hamaney: Filistin’in özgürlüğü için mücadele etmek, Allah yolunda cihadtır, İslami bir farzdır.

A+A-

 

Her yıl Ramazanın son cuması olan Kudüs günü ile ilgili en görkemli etkinlikler İran’da yapılırdı. Bu yıl Korona pandemisi nedeni ile tüm etkinlikler iptal edildi. Bunun yerine dini lider Ayetullah Hamaney bu gün televizyondan Kudus Günü ile ilgili bir konuşma yaptı.

Ayetullah Hamaney, Filistin sorunuyla ilgili yedi öneride bulundu:

“1-Filistin’in özgürlüğü için mücadele etmek, Allah yolunda cihadtır, İslami bir farzdır. Böyle bir mücadelede zafer, garantilidir. Çünkü mübariz insan bu savaşta öldürülse bile iki güzellikten birine ulaşmışı olur.

Filistin meselesi aynı zamanda insani bir meseledir. Milyonlarca insanı cinayetle, zorla evinden, barkından, tarlasından, iş yerinden çıkarıp sürgüne gördermek her insanın vicdanını sızlatıp acıtmakta, gayret ve cesaretin olması durumunda da mücadeleye yöneltmektedir. Öyleyse Filistin sorununu sadece Filistin sorununa veya Arap sorununa indirgemek büyük bir hatadır.

2-Bu mücadelenin amacı, bütün Filistin topraklarının özgürleştirilmesi ve sürgün edilmiş tüm Filistinlilerin ülkelerine geri dönmeleridir.

3-Bu mücadelede helal ve meşru olan her imkandan yararlanmak her ne kadar caiz ise de Batılı devletlere ve bir takım uluslararası kuruluşlara bağlanmaktan kaçınmak gerekir... Çünkü onların kendisi İslam Ümmetine verilen zararların baş aktörleridirler. Hangi uluslararası kuruluş veya cinayetkar olan süper güç İslam ülkelerindeki terör, savaş ve kıtlığın hesabını veriyor?

Bugün dünya Korona pandemisinin kurbanlarını hergün tek tek sayıyor ama hiç kimse Amerika ve Avrupa’nın savaş çıkardığı ülkelerdeki yüzbinlerce şehid, esir ve kayıpları saymıyor! Afganistan, Yemen, Libya, Irak, Suriye ve diğer ülkelerde dökülen bunca haksız kanın sorumlusu kimdir? Filistin’deki bunca cinayet, gasp, yıkım ve zulmün sorumlusu kimdir? Neden kimse İslam dünyasındaki milyonlarca çocuk, kadın ve mazlum insanların sayısını vermiyor? Niçin kimse katledilen müslümanlar için baş sağlığı bile dilemiyor? Neden milyonlarca Filistinli yetmiş yıldır evinden, yurdundan ve vatanından uzakta ve sürgünde yaşıyor? Neden Müslümanların ilk kıblesi olan Kudüs’e saygısızlık yapılıyor? Sözde Birleşmiş Milletler görevini yapmıyor ve insan hakları kuruluşları da ölü pozisyonundadır. Kadın ve çocuk hakları söylemleri, Filistin ve Yemen’deki kadın ve çocukları kapsamıyor. Batılı zalim güçlerin ve onlara bağlı uluslararası kuruluşların durumu bu şekildedir. Bunlara tabi olan bazı bölge ülkelerinin durumu daha da esef vericidir. Bu durumda gayretli ve dindar müsülmanlar, kendilerine ve kendi deruni güçlerine güvenmeli, güçlü pazularını yeninden çıkarmalı ve Allah’a güvenerek engelleri aşmalıdır.

4-İslam dünyasının askeri ve siyasi seçkinleri, Amerika ve Siyonizmin, İslam dünyasında çatışma çıkararak Filistindeki mücadeleyi zayıflatma siyasetini gözardı etmemelidir.

5-Amerika’nın bölgedeki en önemli siyasetlerinden biri, bölge ülkelerinin, Siyonist rejimle ilişkilerini normalleştirmelerini sağlamak yönöndedir. Bu çabaların tümü, başarısızlıkla sonuçlanacaktır.

6-Asli önerim, Filistinde mücadelenin devam etmesi, cihad eden yapıların birbirleriyle işbirliği içinde olmaları ve cihadı tüm Filistin topraklarına yaymaları yönündedir. Hepimizin, Filistinlileri bu mukaddes cihadta desteklemesi gerekiyor. Hepimizin, Filistinli mübarizlerin elini güçlendirmesi, arkalarında durması gerekiyor. Biz, bu yolda gücümüzün yettiği herşeyi iftiharla yerine getireceğiz.

7-Son sözümüz: Filistin, bütün Filistinlilerindir ve Filistinliler tarafından idare edilmelidir. Filistinli tüm ulusal ve dinsel farklılıkların iştirak edeceği bir referandumun yapılmasına ilişkin yaklaşık yirmi yıl öncesinde yaptığımız öneri, Filistinin bugü ve yarınlarındaki sorunlarının çözüm yoludur. Bu öneri, Batılıların (müslümanlar arasında) Yahudi düşmanlığının varlığına dair yaptıkları propagandanın da asılsız olduğunu göstermektedir.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.