1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Aydınlar Kürtçe tv'yi tartıştı
Aydınlar Kürtçe tv'yi tartıştı

Aydınlar Kürtçe tv'yi tartıştı

A+A-

Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu (TRT), yakında yayına başlayacağı Kürtçe televizyonu sanatçılar, aydınlar ve gazetecilerle masaya yatırdı. Yıldız Parkı’ndaki Malta Köşkü’nde düzenlenen yemekli toplantıya Nuri Sesigüzel, Bejan Matur, Ümit Fırat, Nilüfer Akbal, Seher Dilova, Muhsin Kızılkaya, Orhan Miroğlu, Gani Şavata, Ahmet Güneştekin, Koray Demir, Yılmaz Ensaroğlu, Remzi Çakın, Ferzende Kaya, Ali Bulaç, Fehmi Koru, Derya Sazak ve sitemiz Genel Yayın Yönetmeni Turan Kışlakçı’nın aralarında yer aldığı 40 yakın kişi iştirak etti. Aydınlar, TRT’nin kullanacağı dil konusunda da dikkatli olmasını ve yeni kanalın hem dil hem içerik olarak TRT-3’te yapılan yayına benzememe uyarısında bulundu.

DEVLET İDEOLOJİSİNE ATIF OLMAYACAK

Toplantıya TRT’den Genel Müdür İbrahim Şahin’in yanı sıra Kürtçe kanalın koordinatörü eski diplomat Sinan İlhan ile yeni kanalın yöneticileri de katıldı. Şahin, Kürtçe yayının yapılacağı TRT-8’in 1 Ocak 2009’da yayına geçeceğini açıkladı. Kanalda Kürtçe’nin Kırmanci lehçesi ağırlıklı olmak üzere, Zazaki ve Sorani lehçelerinde yayın yapacaklarını belirten Şahin, çocuklara yönelik programlar, açık oturum, haber, sağlık, ekonomi, bilim-teknoloji, Kültür-sanat, belgesel, eğlence, yarışma, filmler ve dini programların yer alacağını söyledi. Kanalın önce 12 saat daha sonra 24 saat yayın yapacağını belirten Şahin, “Amacımız normal bir kanalda yapılan yayın çeşidini bu kanalda da sağlamak ve geniş bir yelpazeye hitap eden bir yayın çizgisi yakalamak. Bölgede etkili ve izlenen bir yayıncılığı hedefliyoruz” dedi. Kürtçe kanalda devlet ideolojine yönelik bir yayın yapmayacaklarının altını çizen İbrahim Şahin, TRT’nin artık bir devlet televizyonu olmasından çok kamu televizyonu olarak görülmesi gerektiğini söyledi.

NURİ SESİGÜZEL: ÇOK İYİ BİR BAŞLANGIÇ

Sanatçı Nuri Sesigüzel, TRT’nin bu açılımının kendisi gibi birçok Kürt sanatçıyı sevindirdiğini söyledi. Geçmişte Kürtçe şarkı söylediği için tutuklandığını belirten Sesigüzel, gelinen noktanın çok önemli olduğunu vurguladı. Sinema Yönetmeni Gani Şavata, Hz. Peygamberin (sav) “Ben ilim şehriyim; Ali ise kapısıdır.” Hadisine atıfta bulunarak, “Türkler İlim Şehridir, Kürtler de onun kapısıdır” dedi. Sanatçı Seher Dilova ve Nilüfer Akbal, Kürtçe tv’nin Kürt sanatçılar için önemli bir gelişme olacağını belirtti.

KÜRT AYDINLARDAN UYARI

Yazar ve Çevirmen Muhsin Kızılkaya toplantıda yaptığı konuşmada, Kürtçe tv’nin resmi propagandadan uzak olması gerektiğini belirtti. Kızılkaya, “Kürtçe televizyondan dağdakilerine hitaben ‘gelin, teslim olun’ anonsları yaparsanız bu çalışma tutmaz” dedi. Kürtçe yayın yapan 10’un üzerinden televizyonun olduğuna işaret eden Kızıkaya, yeni televizyonda Kürtlerin kültürel açlığının doyurulması halinde önemli bir gelişmenin olabileceğini bildirdi. Kızılkaya, televizyonda çobanları, köyleri, çanak ve çömlekleri sadece göstererek bir yayın yapılmamasını, çok kapsamlı davranılmasını önerdi.

TRT TÜM KÜRTLERİ KENDİNE ÇEKEBİLİR

Gazeteci-yazar Ümit Fırat, kendi sitesinde konuyla ilgili görüşlerini dile getirdiğini vurgulayarak, “TRT’nin yapacağı çok iyi bir Kürtçe yayın ile Kuzey Irak, İran ve Suriye’deki Kürtlerin ilgisini kendine çekebilir” dedi. Fırat, Kürtçe yayının Kürtlerin hakkı olduğunu bilakis onlara ihsanda bulunuluyormuş edasında olunmamasını tavsiye etti. Şair Bejan Matur ise, dağdakilerin tanık oldukları farklı travmalarla oralar sürüklendiğine işaret ederek Türkiye’nin artık travmalardan kurtulması gerektiğini bildirdi. Kürtçe televizyonda resmi ideolojiden uzak programların yapılmasını öneren Matur, “Kürtlerin yaşadığı coğrafya geniş bir antropolojik müze. Bundan dolayı bölge ile ilgili çok iyi belgeseller yapılabilir. Ayrıca oradaki ritüellere yönelik programlar da olmalı” dedi.

TRT ÖZEL KANALLARI GEÇTİ

Milliyet gazetesi yazarı Derya Sazak, TRT’nin yaptığı bu atılımla özel kanalları geçtiğini söyledi. TRT’nin bu başarısının Kürtçe eğitim konusunda da önemli bir adımın önünü açacağını vurgulayan Sazak, “Birkaç yıl sonra savaşsız bir döneme gireceğiz” dedi. Dağlıca olayından sonra herkesin artık uzun yıllardır süren bu savaşa “Yeter” dediğine işaret eten Sazak, özel kanalların bölge ile ilgili haberlerinde şiddet dilini çok kötü kullandıklarına da atıfta bulundu.
TİMETURK / HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.