1. HABERLER

  2. DÜŞÜNCE - YORUM - ANALİZ

  3. Avrupa Ülkelerinde Faizsiz Bankacılığa İlgi Artıyor
Avrupa Ülkelerinde Faizsiz Bankacılığa İlgi Artıyor

Avrupa Ülkelerinde Faizsiz Bankacılığa İlgi Artıyor

İngiltere, Londra\'yı İslam ülkeleri için faizsiz kazancın esas alındığı bir finans merkezi haline getirmeyi hedefliyor

A+A-

İngiltere Başbakanı, İslamî müteşebbislerle bir araya gelinip, yatırımcılar için en uygun imkânların sağlanabilmesi için çalışılacağını ifade etti. Cameron, Londra Borsası'nda oluşturulacak yeni endekste, Sukuk adı verilen ve İslamî kurallara uygun kâr payı olan tahvillerle, İngiltere'nin, İslami kurallara göre faizsiz kazanç elde edilecek İslamî ülkeler dışındaki ilk ülke olmak istediğini kaydetti.

Cameron, "Londra’yı sadece Batı'daki bir İslamî finans merkezi olarak görmek istemediğini, Dubai'nin yanında dünya çapında bir İslamî finans merkezi olarak kendisini ispatlamasını istediğini" söyledi.

İngiltere Başbakanı konuşmasında bazı ülkelerin içe dönük olduklarını, dışarıyla tüm köprüleri kaldırıp, dünyanın geçirdiği değişimin gelecekte kendi başarılarını nasıl etkileyeceğini görmek istemediklerini söyledi. Cameron, İngiltere'nin bu hatayı yapmayacağını ifade etti.

Perşembe gününe kadar sürecek olan Dünya İslam Ekonomik Forumu'na 115 farklı ülkeden aralarında üst düzey politikacıların da bulunduğu yaklaşık bin 800 temsilcinin katılması bekleniyor.

Almanya'nın ilk İslamî bankası faaliyete geçti

Avrupa, faizsiz bankacılığın yabancısı değil. İngiltere’de 2004’ten bu yana verilen İslami bankacılık hizmetleri, merkezi Türkiye’de bulunan bir kuruluş tarafından Almanya’ya da getirildi. DW’den Başak Demir’in haberi.

Son iki yılda yaşanan malî krizin ardından Avrupa'da İslamî bankacılık olarak da bilinen faizsiz bankacılığa ilgi artıyor. Aynı şekilde faizsiz bankacılık yürüten bankaların da ekonomik gücü yüksek Avrupa ülkelerine olan ilgisi de. Almanya'da bu gelişmeye pararlel olarak ilk İslamî banka şubesi açıldı. Türkiye'de yaklaşık 25 yıldır hizmet veren Kuveyt Türk Bankası, Mannheim şehrinde Almanya'daki ilk hizmet şubesini hizmete soktu. Kuveyt Türk Bankası'nın Yurtdışı Organizasyon ve Yatırımcı İlişkileri Müdürü Ahmet Biçer, Avrupa'da ilk şubelerini neden Almanya'da açmayı tercih ettiklerini şöyle açıkladı:

 

''Almanya AB'nin en güçlü ekonomisine sahip ülkesi ve bunu son krizde bir kez daha göstermiş oldu. Dünyada da ilk 5 büyük ekonomi içerisinde ve Türkiye'nin de en büyük ticari ortağı. Dolayısıyla Türkiye'deki hemen bütün kuruluşlar için Almanya, önemli bir ülke. Özelde de Kuveyt Türk için-Avrupa'da İslamî, faizsiz bankacılık faaliyetine başlamak isteyen kurum olan Kuveyt Türk için en önemli ve ilk pazar doğal olarak Almanya. Bu ikili ilişkilerin güçlü olmasına ek olarak tabii ki Almanya'da 3 milyon Türk nüfusun, 4 milyon Müslüman nüfusun olması da önemli bir ekten.''

Hedef, bütün Almanya'ya seslenmek

Ancak Ahmet Biçer, Almanya da sadece Türklere veya Müslümanlara değil zamanla bütün Almanya'ya seslenmek istediklerini belirtiyor:

''Biz faizsiz bir banka olarak Almanya'daki hedefimiz, bir Türk bankası olarak sadece Türkler değil, faizsiz banka olarak da sadece Müslümanlar değil. Bütün 85-90 milyon civasrında Alman nüfusunun tamamına hitap etmek istiyoruz açıkçası, Türkiye'de de bu şekilde çalışıyoruz zaten. Çünkü biz faizsiz bankacılığı İslam dinine dayalı bir model -prensiplerin tabii ki önemli bir kısmını başlangıçta ordan almıştır ama bugün itibariyle biz faizsiz bankacılığa teknik bir konu - bir finans modeli olarak bakıyoruz.''

''Faizsiz bankacılığa ilgi giderek artıyor''

Ahmet Biçer, yaklaşık 60 yıllık bir geçmişe sahip faizsiz bankacılığının son iki yılda yaşanan malî krizde iyi bir sınav verip krizi başarıyla atlattığını belirtiyor. O nedenle sadece Müslüman ülkelerde değil bütün dünyada faizsiz bankacılığa olan ilginin canlandığını kaydediyor. Biçer, klasik ticari bankalar küresel malî krizin öncesindeki son 5 yılda yüzde 15'lik bir büyüme kaydederken faizsiz bankacılığın bütün dünyada yüzde 35 oranından bir büyüme sağladığını vurguluyor. Faizsiz bankacılığın dünya genelinde 1 trilyon dolarlık bir büyüklüğe sahip olduğunu belirtiyor. Biçer, faizsiz bankacılığı klasik ticari bankacılık anlayışından ayıran farkları da şöyle özetliyor:

''Ortada finanse edilmesi gereken bir varlığın bir malın olması gerekiyor. Yani biz kredi kulladırırken ihtiyacı olan bireysel ya da kurumsal müşterimize parayı direk olarak vermiyoruz, hesabına geçmiyoruz. Bize müşterimiz ne alacağını, bunu hangi vade ile finanse edebileceğini, kaç paraya alabileceğini belirtiyor, biz satıcı ile iletişime geçiyoruz ve bu malı müşterimiz adına alıyoruz, müşterimize teslim ediyoruz, müşterimiz bize borçlanıyor. Dolayısı ile ortada hani parayı verelim müşteri istediği gibi bunu kullansın, farklı riskler alsın - çünkü sonuçta biz bankayız, ciddi bir teknik kadromuz var ve piyasadaki bazı riskleri pek çok müşterimizden daha iyi görebilecek imkanlara sahibiz. Klasık bankaların müşterileri bankalardan kredi kullanarak faiz işlemlere, riskli işlemlere de gidebilmekte. Burada riskleri tam olarak göremedikleri için zaman zaman zararlar görmektedir. Biz bunu yapımız gereği yapamıyoruz, aslında aynı zamanda bu bizim bir avantajımız olarak ortaya çıkıyor. Yani müşterilerimizi de bu anlamda biz spekülatif, herhangi bir varlığa dayalı olmayan işlemlerden uzak tutmuş oluyoruz.''

Merakla beklenen konut kredisi

Kuveyt Türk Almanya'da hâlihazırda sadece hizmet şubesi olarak faaliyette. Yani Almanya'daki müşteri bankanın Türkiye'deki şubelerinde hesap açtırabiliyor veya Türkiye'ye havale yapabiliyor. Tasarruf sahibinin büyük ilgi gösterdiği ve Almanya'daki ekonomistler tarafından da büyük bir patlama yapması beklenen konut kredisi konusunda ise Ahmet Biçer şunları kaydediyor:

''Şu anda Almanya'da bizim yetkimiz orada konuk kredisi kullandırmaya izin vermiyor. Bu konuda özellikle çok ciddi mevzuat değişikliği gerekiyor. Alman maliye bakanlığı, Alman bankacılık otoritesi BaFin özellikle bu kunularda henüz tabii görüşmelerimiz sürüyor ancak tam banka yetkisi almadığımız sürece bu hizmeti malesef veremeyeceğiz. Ama en çok vermeyi istediğimiz hizmetlerden birisi tabii ki bu.''

© Deutsche Welle Türkçe

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.