1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Avrupa Parlamentosu'nda Kürt konferansı
Avrupa Parlamentosu'nda Kürt konferansı

Avrupa Parlamentosu'nda Kürt konferansı

A+A-

AP binasında düzenlenecek konferansta AP Sol Parti Milletvekili Francis Wurtz, Avrupa Konseyi İyiniyet Elçisi ve Çevre Koruma Vakfı Sözcüsü Bianca Jagger, eski DEP Milletvekili ve Sakharov Düşünce Özgürlüğü Ödülü sahibi Leyla Zana ve yazar Yaşar Kemal de birer konuşma yapacak. Ana başlığı, “Değişim Zamanı” olan konferans, Avrupa Birliği Türkiye Yurttaş Komisyonu (EUTCC) Başkanı Kariane Westrheim’in açılış konuşması ile başlayacak. Konferansın ilk gününde AP Sol Grup Başkanı Francis Wurtz bir konuşma yapacak. Gündemi yoğun olan konferansın ilk gününde “AB-Türkiye Katılım Süreci Uluslararası Perpektif” başlığı altında şu konular ele alınacak:

“AB-Türkiye Katılım Süreci Uluslararası Perpektif”, “Yeni Avrupa’nın Gelişiminde Turkiye’nin Rolü”, “AB Reform Süreci-Değerlendirme ve Başarı Şansı”, “Avrupa Birliği’ne Giriş Üzerine Kürt ve Türk Perspektifleri”, “Bölgede Demokratik Dönüşüm Sağlamada Avrupa’nın Rolü” ve “Türkiye, AB ve Uluslararası İlişkiler.”

Kürtlerin demokratik geleceği

“AB-Türkiye Katılım Süreci, İnsan Hakları ve Hukuk Normaları” başlığını taşıyan Konferansın ikinci gününde ise şu konular ele alınacak: “Türkiye’nin Uluslararası İnsan Hakları Görevleri”, “Demokratik Dönüşümde Sivil Toplumun Rolü”, “Sivil ve Politik Haklar ve Kopenhag Kriterleri’nin Uygulanması”, “Demokrasi’nin İnşaasında Kadının Rolü”, “Kültürel ve Dil Haklarının Gelişimi”, “Anayasal Reformlar ve AB Giriş Sürecine Etkileri”, “Demokratikleşme Sürecinde Sivil Toplumun Azınlık Hakları.” Konferansın ikinci gününde ayrıca “Mevcut Çatışma Hali ve Değişik Perspektifler” başlığı altında Türkiye ve Kürtlerin demokratik geleceği değerlendirilecek. Bu bağlamda, “Komşu Ülkelere Sınırötesi Operasyonların Etkileri”, “Kürt Sorununa Demokratik, Barışcıl Çözüm Olasılıkları”, “Türkiye Kürtlerle Diyaloğa Hazır mı?”, “Barış Süreçlerinde Uluslararası Deneyimler” konuları tartışılacak. Konferansın son bölümünde ise insan hakları, azınlıklar ve adalet konusu ele alınacak. Bu bölümde Kürtlerin siyasi temsili, ifade ve örgütlenme özgürlüğü konuları tartışılacak. Konferansın ardından sonuç bildirgesi yayınlanacak.

Konferansa katılacak bazı isimler

EUTCC Başkanı Kariane Westrheim, Avrupa Konseyi İyiniyet Elçisi ve Çevre Koruma Vakfı Sözcüsü Bianca Jagger, eski DEP Milletvekili ve Sakharov Düşünce Özgürlüğü ödülü sahibi Leyla Zana, yazar Yaşar Kemal (görüntülü mesaj), AP Sol Grup Başkan Francis Wurtz, AB Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkan Yardımcısı AP Liberal Grup üyesi Andrew Duff, DTP Eş Başkanı Ahmet Türk, Kürt İnsan Hakları Projesi (KHRP) Direktörü Kerim Yıldız, AP milletvekili adayı Songül Karabulut, Tennesse Teknoloji Üniversitesi öğretim üyesi Profesör Michael M. Gunter, Av. Jon Rud, AP Yeşiller Partisi İngiltere Milletvekili Jean Lambert, Mazlum Der Başkanı Ömer Faruk Gergerlioğlu, AP Milletvekili Pasqualina Napoletano, AP Milletvekili Sarah Ludford, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Uluslararası Geçiş Döneminde Adalet Merkezi (ICTJ) Avrupa Direktörü Dick Oosting, Prof. Dr. Dirk Rochtus, ABD İnsan Hakları Konseyi Üyesi Kathryn Porter, Avrupa Birliği Türkiye Yurttaş Komisyonu Yönetim Kurulu üyesi Hans Branscheidt, Güney Afrikalı İnsan Hakları Savunucusu Av. Brian Currin, Kürt İnsan Hakları Projesi (KHRP) Yönetim Kurulu Başkanı Mark Müller, Surry Üniversitesi Hukuk Araştırmaları Birliği Asistanı Dr. Susan Breau, Belçika Flaman Milliyetçi Cephe Partisi AP Milletvekili Frieda Brepoels ve İngiliz Milletvekili Hywel Williams.

ERDAL ALIÇPINAR/ KÖLN - YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.