1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Atina’dan AB’ye Türkiye çıkışı: Tüm anlaşmaları veto ederiz
Atina’dan AB’ye Türkiye çıkışı: Tüm anlaşmaları veto ederiz

Atina’dan AB’ye Türkiye çıkışı: Tüm anlaşmaları veto ederiz

Yunanistan, Avrupa Birliği’nin (AB) Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) Türkiye ile imzaladığı mutabakat muhtırasını geçersiz ilan etmemesi halinde Brüksel ile Trablus arasında imzalanacak tüm anlaşmaları veto edeceğini açıkladı.

A+A-

 

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, UMH ile Türkiye arasında imzalanan "Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası" ile ilgili yeni bir çıkış yaptı.

 

Miçotakis, Ankara ile imzaladığı muhtırayı geçersiz ilan etmemesi halinde Trablus'un AB ile imzalayacağı her türden anlaşmayı veto edeceklerini söyledi.

Alpha televizyonunda yayınlanan konuşmasında Miçotakis "Mutabakatın geçersiz sayılması bir önkoşul olarak konmadıkça Yunanistan Libya için öngörülen herhangi bir siyasi çözümü, (Avrupa Birliği) zirve toplantılarında kabul etmeyecek" dedi.

Yunan Başbakan "Basitçe ifade etmek gerekirse konu daha zirveye gelmeden önce (Avrupa Birliği) dışişleri bakanları düzeyinde vetomuzu kullanacağız" diye konuştu.

Ab Mutabakat Muhtırasını Geçersiz Saymış

Türkiye ile UMH arasında "Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırasını" 27 Kasım tarihinde imzalanmıştı. 8 Aralık tarihinde yürürlüğe giren mutabakatın tescil edilmesi için Birleşmiş Milletler’e (BM) de bildirimde bulunulmuştu.

AB, anlaşmayı 12-13 Ocak tarihlerinde Brüksel'de düzenlenen liderler zirvesinde gündemine almıştı. Zirve sonrası açıklanan ortak bildiride mutabakatın "üçüncü devletlerin egemenlik haklarını ihlal ettiği, deniz hukukuna aykırı olduğu ve bu nedenle üçüncü taraflar açısından hukuki sonuçlarının bulunmadığı" açıklanmıştı.

Bildiride AB üyeleri Yunanistan ve Kıbrıs ile "yanlış anlaşılmaya imkân vermeyecek şekilde" dayanışma içinde olunduğu da belirtilmişti.

Berlin’e 'Konferansa Davet Edilmedik' Sitemi

Yunanistan, Libya iç savaşına çözüm için pazar günü Berlin'de düzenlenecek konferansa davet edilmedi.

UMH’ye karşı savaşan Libya Ulusal Ordusu'na komuta eden Halife Hafter konferansa gitmeden önce dün Atina'ya sürpriz bir ziyaret düzenledi. Hafter'in bugün Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ve Başbakan Kiryakos Miçotakis ile görüşmesi bekleniyor.

Atina, Berlin'deki zirveye davet edilmemesine dün bir kez daha tepki gösterdi. Ülkesinin konferansa çağırılmamasının "yanlış olduğunu" ve hayal kırıklığına uğradığını söyleyen Miçotakis, Almanya Başkanı Angela Merkel ile Cuma günü telefon görüşmesinde konuyu gündeme getireceğini belirtti.

"Davet edilmememiz yanlıştı" diyen Miçotakis "Libya ile deniz sınırlarımız var ve Berlin'de olmalıydık" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.