1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Asker, 2007'de karış karış fişlemiş!
Asker, 2007'de karış karış fişlemiş!

Asker, 2007'de karış karış fişlemiş!

A+A-

Postmodern darbenin sürdüğünü gösteren raporlar, Eskişehir"de mahallelerin tek tek fişlendiğini kanıtlıyor. Dernekler, sendikalar, okullar, kafeler, hastaneler, eczaneler, hatta “Atatürkçü” dernekler uygulamadan nasibini almış. Ordunun fişleme yaparken “suç unsuru” aramadığı da dikkat çekiyor. Piknik yapmak, saz çalıp türkü söylemek ya da peruk satmak fişlenmek için yeterli neden. Askerî raporlarda kişi, şirket ya da kurumların isimleri de açıkça yer alıyor

Taraf, “28 Şubat süreci bin yıl sürecek” diyen eski Genelkurmay Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu"nun bu sözlerini 10 yıl sonra doğrulayan resmî bir belgeye ulaştı. Eskişehir"deki 1. Hava Kuvveti Komutanlığı tarafından hazırlanan rapor, 28 Şubat sürecinin hâlâ devam ettiğini gözler önüne serdi. Raporda Eskişehir, sokak sokak, dükkan dükkan fişlenirken, ilkokul öğrencileri bile “irticaî faaliyet” kapsamına alındı. Yasal partiler, sivil toplum örgütleri ve dernekler, “irticacı” ve “bölücü” ilan edildi. Hava İstihbarat Yüzbaşı Kemal Ünal tarafından hazırlanan ve Eskişehir 1. Taktik Hava Kuvveti Komutanlığı Kurmay Başkanı Tuğgeneral Mehmet Şanver"in imzasını taşıyan “Eskişehir İli Yıkıcı, Bölücü, İrticai Faaliyetler Değerlendirmesi” başlıklı raporda, partiler, dernekler, sivil toplum örgütleri, şirketler, sendikalar, kafeler, eczaneler hakkında bilgi toplanarak kayıt altına alındı.Atatürkçü Düşünce Derneği"nin (ADD) bile fişlendiği raporda, “Pikniğe gittiği, siyasi faaliyetlerde bulunduğu, peruk sattığı tespit edilmiştir” denerek, “yıkıcı, bölücü, irticacı” olduğu iddia edilen kişilerin isimleri de fişlenme listesinde yer aldı. Raporun “Yıkıcı Faaliyetler” bölümünde DTP, ÖDP ve EMEP gibi sol partilerle örgütlere yer verilirken, bazı mahalleler de “yıkıcı” ilan edildi. Şanver"in üst makamlara gönderdiği anlaşılan raporda fişlemelerin devam edeceği “Yıkıcı, bölücü ve irticai yapılanmalar ve bu unsurların devam ettirdikleri faaliyetler, bilgi elde edildikçe vakit geçirmeksizin uygun kanallarla gönderilmektedir” ifadesiyle anlaşılıyor.

İstihbarat kaynakları

Raporun giriş bölümünde, elde edilen bilgilerin hangi kaynaklardan sağlandığına da yer veriliyor. Buna göre, bilgiler, üst komutanlıkların yayımladıkları istihbarat raporlarından, ulusal ve yerel basın organlarından, yerel emniyet birimlerinden, İl Emniyet Komisyon toplantılarından, askerî personelin yazılı ve sözlü müracaatlarından ve liselerdeki Milli Güvenlik derslerine giren askerlerden elde edilmiş.

Fatma öğretmenin peruk taktığı...
Eskişehir"de Hava Kuvveti Komutanlığı"nın hazırladığı raporda en geniş bölüm “İrticacı Faaliyetler”e ayrılmış. Okulda peruk taktığı iddia edilen bir kadın öğretmen bile fişlenmiş. İşte rapordaki çarpıcı başlıklar:

Eskişehir"de, iş adamları tarafından desteklenen ve irticaî faaliyet yürüten birçok vakıf, dernek, sağlık merkezi, dershane, öğrenci yurdu ve okul bulunmaktadır. Eskişehir"de Milli Görüş, Fethullah Gülen yanlısı Nurcu grup ve Radikal İslamcı kesime mensup faaliyetlere rastlanılmaktadır.

Eskişehir il ve ilçe merkezleri ile köylerinde denetim dışı Kur"an kursları tespit edilememekle birlikte, irticaî unsurların bu tür çalışmalarını güvenlik birimlerinin baskılarından kurtulabilmek amacıyla oluşturdukları dernek ve yurtlar ile Fethullah Gülen yanlısı Işık Evleri"nde sürdürdükleri gözlenmiştir.

Eskişehir"de irticaî faaliyet gösteren grupların genelde yoğunlaştıkları semtler; Emek, Gökmeydan, Alanönü, Kurtuluş, Erenköy, İstiklal, Esentepe ve Çamlıca"dır.

Eskişehir ilinde faaliyet gösteren basın yayın organlarında Ak Haber, Milli İrade, Burç gazetesi ve Ert FM radyo istasyonu sağ görüşü öne çıkaran yayın yapmaktadır.

Bazı camilerde, çeşitli cemaatlere mensup cami imamları ve kişiler tarafından irticaî faaliyetlerin yapıldığı ve propaganda amaçlı vaazlar verildiği bilinmektedir.

Eskişehir Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Dündar hakkında kadrolaşma faaliyeti gösterdiği iddiaları yerel basında yer almış, çıkan haberler gönderilmiştir. Bu kapsamda yer alan iddialar incelenmiştir.

Eğitim-Bir Sen Eskişehir Şube Başkanı İsmail Altınkaynak başörtülü insanların eğitim ve çalışma haklarının ihlal edildiği yönünde açıklama yaptı.

Eskişehir"de tüm okullara Harun Yahya tarafından yazılan Yaratılış Atlası isimli kitap gönderilmiştir. Konuyla ilgili web adresi www.harunyahya.org olduğu hususu daha önce gönderilmiştir.

Eskişehir Atatürk Anadolu Meslek Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde din bilgisi dersi öğretmeni olan Fatma Özdemir"in okul içinde peruk taktığı Milli Güvenlik Bilgisi Dersi raporları ile bildirilmiştir.

Öğrencilerden de korktular
Raporda irticaî faaliyetleri desteklediği yönünde duyum alındığı söylenen eğitim kurumları da fişlendi. İşte o tabloda yer alan kurumlar:

Yurtlar
Akademi Erkek Öğrenci Yurdu
Bademlik Dönertaş Erkek Öğrenci Yurdu
Ceylan Erkek Öğrenci Yurdu
Emek Kız Öğrenci Yurdu
Hilal Erkek Öğrenci Yurdu
İhlas Erkek Öğrenci Yurdu
İslami İlimler Vakfı Erkek Öğrenci Yurdu
Murat Çelikyürek Kız Öğrenci Yurdu
Reşadiye Erkek Öğrenci Yurdu
Sakarya Erkek Öğrenci Yurdu
Sema Kız Öğrenci Yurdu
Tepebaşı Yüksek Öğrenci Yurdu
Ufuk Erkek Öğrenci Yurdu
Vatan Erkek Öğrenci Yurdu

Liseler/İÖO
Özel Ertuğrul Gazi Lisesi
Samanyolu Eğitim Kurumları/Bahar Anaokulu. İöo, Lisesi (F.Gülen)
Özel Ümit Lisesi-İÖO
Özel Lale Anaokulu/Kreşi (F.Gülen)
Yalçınkaya Dershanesi
Yediler Adım Dershanesi (Nakşibendi Güdümünde)

En ufak bir şüphe yeter
Raporda “İrticaî faaliyetleri desteklediği değerlendirilen, ilişkide olduğu kesim belirlenemeyen işletmeler” de yer alıyor:

Yimpaş Alışveriş Merkezi
Halı Bilal Tur (Hac Organizasyonu)
Hilal Otomotiv A.Ş. 4.
Reşadiye Çay Ocağı
İkra Kitapevi (Ukba Vakfı-Alaaddin Yaşar)
Nihat Tuhafiye
Reşadiye Kitapçısı
Eskişehir Hayat Özel Sağlık Ve Turizm Hizmetleri A.Ş.
Özel Ümit Sağlık Merkezi Ltd.Sti.
Ensar Vakfı
Özel Çağ Sağlık Hizmetleri Merkezi
- Birlik Vakfı
- Özel Sakarya Hastanesi
- Hakka Hizmet Vakfı
- Köroğlu Eczanesi
- Memur Sen
- Sare Eczanesi
- Din Bir Sen
Odunpazarı Eczanesi
- Yeşilnur Matbaası
- Hilal Eczanesi
- Altaylar Matbaası
- Hızır Eczanesi
Fazilet Matbaası
- İrşad Eczanesi
- Buhara Kırtasiye
- Çapa Ortopedi
- Anadolu Gençlik Derneği Eskişehir Şubesi

Fırınlar, Hastaneler, Kırtasiyeler
Tuğgeneral Mehmet Şanver tarafından hazırlanan fişleme listesinde neredeyse kentteki bütün işyeri ve esnaf yer alıyor. Şehirdeki oteller, lokantalar, kırtasiye ve kitapçıların kimlere ait olduğu tek tek sıralandıktan sonra bu kişilerin hangi tarikatlara yakın olduğu da fişleme raporuna eklenmiş.
Raporda “İrticai faaliyet yürüten oluşumlarla ilişkisi olduğu değerlendirilen işletmeler” şöyle sıralanıyor:

- Doğanay İnş.Gıda San.Ltd.Sti Nakşibendi Tarikatı Adıyaman Menzil Grubu
- Çatı Ajans Nakşibendi Tarikatı Adıyaman Menzil Grubu
- Erkam Sağlık Kabini Nakşibendi Tarikatı Erenköy Cemaati
- SakaryabaşıOtel Ve Rastorant Nurculuk F.Gülen Grubu
- Bank Asya Nurculuk F.Gülen Grubu
- Özel Ümit Sağlık Polikiliniği Nurculuk F.Gülen GrubuAshaş Anadolo Sağlık
- Hizmetleri Nurculuk F.Gülen Grubu
- Emeksiz Tıp Merkezi Nurculuk F.Gülen Grubu
- Anadolu Polikiniği Nurculuk F.Gülen Grubu
- Maltepe Özel Güvenlik Şirketi Nurculuk F.Gülen Grubu
- Nt Kitapevi Nurculuk F.Gülen Grubu
- Eskişehir İşadamları Derneği Nurculuk F.Gülen Grubu
- Ahlaki Değerleri Yaşatma Derneği Nurculuk F.Gülen Grubu
- Eğitimciler Derneği Nurculuk F.Gülen Grubu
- Eskişehir Fakirlere Ve Muhtaçlara Yardım Derneği Nurculuk F.Gülen Grubu
- İhlas Ev Aletleri Temsilciliği Işıkçılar
- Damla Kitap Kırtasiye A.Ş. Süleymancılık
- Hakikat Kitapevi Nakşibendi Tarikatı Hakikatçılar Grubu
- İkra Kitapevi Nakşibendi Tarikatı Erenköy Cemaati
- Yediler Kitapevi Nakşibendi Tarikatı Erenköy Cemaati
- Nazen Giyim Milli Görüş
- Akpınarlar Kuruyemiş Nakşibendi
- Sakarya Ticaret Süleymancılık
- Uysal Otel Süleymancılık
- Lüx Ekmek Fırını Nakşibendi
- İstikbal Showroom(Yunusemre Caddesi) Nur Cemaati
- Nt Kırtasiye Nurculuk F.Gülen Grubu

ADD ve CHP"yi bile fişlediler
Eskişehir"de fişlenen kurumlar arasında Atatürkçü Düşünce Derneği ve CHP de var. Listeye girmekten kurtulamayan Eskişehir Kadın Platformu"nun başına “sözde” ifadesinin eklenmesi ise dikkat çekiyor. Fişleme raporunda “Önemli günlerde faaliyet gösteren ve yapılan faaliyetlere destek verdiği tespit edilen bazı dernek, parti, kurum ve platformlar” şöyle sıralanıyor:

- ÖDP
- Sözde Eskişehir Demokratik Kadın Platformu
- İnsan Hakları Derneği
- Emek Partisi
- DTP
- KESK
- DİSK
- Atatürkçü Düşünce Derneği
- Tabipler Odası
- CHP
İşçi Partisi
- Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası
- Türk-İş

Saz çalıp türkü söylediler rapora girdiler
Raporda “Bölücü faaliyetler” kısmında yasal partilerin yaptığı etkinlikler de yer alıyor:

-
Demokratik Toplum Partisi, Özgürlük ve Dayanışma Partisi ve Emeğin Partisi mensupları tarafından sempatizan kadrolarını geliştirmeye yönelik miting, basın açıklaması, bildiri dağıtımı, imza kampanyaları düzenlenmektedir.

- DTP il teşkilatı olmuş, 2007 yılında İstiklal mahallesi Reşadiye sokağa taşınmıştır.

-
Eskişehir Anadolu ve Osmangazi üniversitelerinde okuyan YÖGEH ve PKK/Kongra-Gel terör örgütü sempatizanı öğrencilerin 19 Mayıs 2007"de 80-85 kişilik bir grup halinde il merkez Yarımca köyü yakınında, Sarıcakaya ilçesi sınırlarında bulunan 2 Kurnalı Deresi mevkiinde gezi ve piknik düzenledikleri, müzik aletleri dinlemek ve elektronik saz çalmak için jeneratör kurdukları, DTP il başkanı Hamza Abay"ın da faaliyetlere katılarak destek verdiği öğrenilmiştir.

-
Eskişehir 19 Mayıs Anadolu Lisesinde bir öğrenci bölücülük temelli söylemlerde bulunmuş, konu üst makamlara iletilmiş, il emniyet komisyon toplantısında gündeme getirilmiştir.

Misyonerler de unutulmadı
Raporun “Misyonerlik Faaliyeti” bölümünde ilginç tespitler var:

-
Misyonerlik faaliyetleri kapsamında; il merkezinde bulunan Serdivan Kafe içerisinde yabancı uyruklu şahıslar tarafından Hıristiyanlık propagandası yapıldığı tespit edilmiştir.

-
Dünya Mevlana Kardeşlik Birliği isimli grubun henüz 15-20 kişilik bir sempatizan kitlesi ile faaliyetlerini devam ettirdiği, haftada iki gün toplantı yaptıkları, sempatizan kitlenin 40-50 yaşları arasındaki emekli memurlar ile eşlerinden oluştuğu bilinmektedir

-
Hıristiyanlık propagandası yapan bir grubun http://www.estopluluk.org.tr internet sitesi adı altında eleman kazanma gayreti içerisinde olduğu tespit edilmiştir.

-
Adının Lars olduğu belirtilen bir şahsın kendilerine ait faaliyetler hakkında bilgi verdiği hususu rapor edilmiş olup, bu grubun Yehova Şahitleri adıyla bilindiği, on senedir Eskişehir"de faaliyet gösterdikleri, faaliyetlerinde yasa dışı bir unsura rastlanmadığı, grup üyelerinin en son 2 Nisan 2007"de toplantı düzenledikleri öğrenilmiştir.

"Yıkıcı" mahalleler
Raporun “Yıkıcı Faaliyetler” bölümünde yer verilen konular ise şöyle:

-
DHKP/C terör örgütünün öğrenci gençliğine yönelik olarak ülke genelinde gittiği “gençlik derneği” adı altında yapılanmasına paralel olarak, “Eskişehir Gençlik Derneği” eş zamanlı olarak faaliyete geçirilmiştir.

-
Bölücü ve yıkıcı sol unsurların Eskişehir"de yoğunlaştıkları mahalleler; Büyükdere, Göztepe, Yıldıztepe, Gültepe, Kırmızı Toprak, Fevzi Çakmak, Gündoğdu ve Emek"tir.

-
Sol örgüt üyesi ve sempatizanlarının yoğun olarak bulundukları yerler: Taranta Babu Kültür Sanat Derneği, ÇGD, Sıla Kafe, Dilan Türkü Bar, Titanic, Kirvem Kahvaltı Salonu, Arka Bahçe.

-
Eskişehir ilinde faaliyet gösteren basın yayın organlarından Sakarya ve İstikbal gazetelerinin sol görüşü öne çıkaran yayın yaptıkları bilinmektedir.

Kaynak:
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.