1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Asıl Ergenekon Fırat'ın doğusunda
Asıl Ergenekon Fırat'ın doğusunda

Asıl Ergenekon Fırat'ın doğusunda

A+A-
Şırnak'ın Cizre ilçesinde sürdürülen kazı çalışmalarında bulunan kemiklerle ilgili olarak Kayseri İl Jandarma Alay Komutanı Albay Cemal Temizöz, gözaltına alındı. Şırnak Barosu Başkanı Nurşirevan Elçi, Radikal Gazetesi Haber Koordinatörü Ertuğrul Mavioğlu ve AK Parti Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt, Cizre"de faili meçhul iddialarıyla ilgili yapılan kazıların ardından Kayseri İl Jandarma Komutanı Cemal Temizöz'ün gözaltına alınması olayını değerlendirdi. 

Nurşirevan Elçi (Şırnak Barosu Başkanı)
Ergenekon soruşturmasının başarıya ulaşabilmesi için Fırat"ın doğusuna geçmesi gerektiğini söylüyorduk. Biz bunu ilk adım olarak çok önemsiyoruz. Çünkü Albay Cemal Temizöz bilindiği gibi 93-96 yıllarında Cizre"de İlçe Jandarma Komutanı olarak çalışıyordu. O dönemde bölge, faili meçhul olayların en fazla yaşandığı yerdi. Yani olayın açığa çıkması açısından önemli bir gözaltı olduğunu düşünüyoruz.

Susurluk da en azından Ergenekon kadar önemliydi, Şemdinli davası da aynı şekildeydi. Ama o günlerde iktidarın irade gösterememesi, kamuoyunun bu konuda destek olmaması, belki o günün konjonktürel durumu gereği maalesef yargı bu olayların üstüne gereği kadar gidemedi.

Şimdi Ergenekon soruşturmasının Türk yargısının önemli mihenk taşlarından biri olacağını düşünüyoruz. Bölgeye sıçramasını aylardır bekliyoruz. Temizöz en az Levent Ersöz kadar bölgede faili meçhuller konusunda etkisi olan bir komutandı.

Bilindiği gibi şu an Ergenekon soruşturmasında yargılanan komutanlar, bölgede faaliyette bulunan kişiler. Dönemsel olarak bölgede çalışmışlar ve faaliyette oldukları yerler de faili meçhullerin en yoğun yaşandığı dönemdi. Bu gözaltı, halk arasında büyük heyecan uyandırdı. Çünkü büyük bir karamsarlık vardı.

Ertuğrul Mavioğlu (Radikal Gazetesi Haber Koordinatörü)
Şimdi bu Ergenekon soruşturmasında, 'Ergenekon Fırat"ın doğusunda yok muydu' tartışması ortadan kalkmaya başlayacakmış gibi bir görünüm söz konusu. Şu anda Cemal Temizöz"ün ne nedenle gözaltında alındığı çok kesin olarak belli değil.

Cemal Temizöz ismi denilince yıllar öncesinden hatırlamalar yapılıyor. Abdülkadir Aygan"ın ifadelerinde geçen Cemal Temizöz, o zaman Albay değil yüzbaşı. Cizre"de faaliyetlerde bulunuyor. Ve orada JİTEM komutanı itirafçılarla birlikte bir tim oluşturmuşlar. Bu Abdülkadir Aygan ve bu işlere yakından tanık olduğu için Temizöz"ün ekibinde yer alan Abdülhakim Gülen gibi isimlerden bahsediliyor.

Mesela Hıdır Altuk var, Adem Yarkın var, Hüseyin Bülbül gibi itirafçılardan kurulma bir ekip var ve bu ekip o dönem içinde -Abdülkadir Aygan"ın ifadesi eğer doğruysa- bölgede inanılmaz bir terör estiriyorlar. Kimi insanları kuyulara atıyorlar, kimilerinin evlerinin altına antitank mayını koyuyorlar, kimini sığınağa koyup bomba atarak imha ediyorlar. Çok sayıda ölümden bahsediliyor bu dönem için. O ifadelerden yola çıkılarak zaten daha sonra biliyorsunuz Kuştepe köyünde bir kazı yapıldı.

Kamil Atak o dönemde korucubaşı. Burada bir takım kemikler bulundu. 9 tane yanılmıyorsam kemik bulundu. Bölgede edindiğim bilgilere göre bu kemikler insan kemiğine çok benzeyen kemikler. Henüz DNA testleri yapılmış değil, bu anlamda bu kemiklerinde insan kemiği olup olmadığı çok kesin belli değil ama görünüş itibariyle insan kemiği olduğu söyleniyor.

Ve bölgede daha başka kazıların da yapılma ihtimali söz konusu. En son Kamil Atak yurtdışına gitti kaçtı ve yakalandı. Onun da sorguya alınmış olması bence önemli bir gelişme. Bir ihtimal Kamil Atak"ın vermiş olduğu bir takım ifadeler üzerine Cemal Temizöz"e ulaşmış olunma ihtimali söz konusu. Şimdi bunların Ergenekon kapsamında yürütüldüğünü biliyoruz. Ergenekon operasyonu kapsamında Cemal Temizöz"ün yakalanması, albay düzeyinde gözaltına alınan bir kişi ama daha önce işlenen bir takım suçlarla ilgili. Yani onun yüzbaşı, binbaşı rütbesi sırasında işlenmiş olan suçlarla ilgili gözaltına alınmış olması çok yüksek görünüyor.

Tek kişilik eylemler değil bu insanların çukurlara atılması, kaybedilmesi. Güneydoğu"da nereyi kazsanız, Silopi-Cizre yolu üzerinde bir takım yerlerle iskeletler çıkmaya başladı. DTP"liler de bir süredir dile getiriyorlardı bunu. 'Batıyı kazarsanız silah çıkar ama doğuyu kazarsanız iskelet çıkar' diye. Ve bu söylemin çok da abartılı bir söylem olmadığına hep birlikte giderek daha fazla tanık olmaya başladık gibi geliyor.

AKP'Lİ KURT: BU GÖZALTI BAŞLANGIÇ
NTV'nin Canlı Gaste programında Can Dündar'ın sorularını yanıtlayan AK Parti Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt ise Cemal Temizöz isminin Şemdinli olayından hatırlanacağını, Güneydoğu Anadolu bölgesindekilerin bu ismi iyi bildiklerini söyledi.

Temizöz'ün gözaltına alınmasının toplumsal barış adına umutla karşılandığını belirten Kurt "Bu gözaltıyla 'Ergenekon Fırat'ın doğusuna geçti', denilebilir. Daha önce Ergenekon da kadük olacak şeklinde bir iddia vardı. Levent Ersöz ismiyle sinyali verilmişti. Ama bunun ilk resmi ifadesi bu Albay Temizöz'ün gözaltısıdır. Bu siyasi bir kararlılıktır.

Temizöz için efsane komutan deniyor, bölge insanı onu korkuyla tanıyordu. Veli Küçük'le olan çalışmaları, 1994 seçimlerinde korucubaşı Kamil Atak'a verdiği destekle o bölgedeki insanlar tarafından korku yaratan biri olarak tanınıyordu.

Bu gözaltı gösteriyor ki; devlet kendi hatalarıyla yüzleşmekten çekinmiyor. Ben çok net söyleyeyim: Bu gözaltı o dönemin sorgulanmasının başlangıcıdır" dedi.

Kaynak:
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.