1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. ARKASINDA BIÇAKLI BİRİ VAR
ARKASINDA BIÇAKLI BİRİ VAR

ARKASINDA BIÇAKLI BİRİ VAR

A+A-

Yenişafak'tan Mehmet Gündem'in, Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK) Başkanı Sedat Laçiner'le yaptığı röportajın çarpıcı bölümü:

İsrail'in operasyonel gücü nedir?

Hem İsrail hem de gücü, gerçekliğin ötesinde büyük bir efsane. Her efsane gibi bu da hikayelerden, diğer ülkelerin algı ve abartmalarından oluşuyor.

Algının abartı yönü olduğu kadar bir de gerçeklik boyutu var değil mi?

Evet, şunu göz ardı etmeyelim, İsrail bir terör devletidir yani terör faaliyetleri sonucunda kurulmuştur. İlk başbakanları, bakanları teröristtir… İsrail'in temelindeki şiddet örgütlenmesi bugün de devam ediyor. İsrail'de devlet mi orduya sahiptir, ordu mu devlete sahiptir anlayamazsınız. İsrail de her şey silahlı devlettir. Türkiye'de derin devlet var diyoruz ya İsrail'in tamamı derin devlet gibidir. Bütün devletler İsrail'den endişe ederler. Dışarıda terör uygulayan bir devletten bahsediyoruz.

Erdoğan'ın batı ile arasını açmak istiyorlar

İsrail'de Erdoğan fotoğrafının üzerine çarpı atıldığını, Türkiye'de ise ulusalcılar arasında İsrail ve Amerikan sevgisinde hızlı bir artışın gözlendiği konuşuluyor.

Türkiye'de iktidarı ABD, İsrail, AB belirler algısı var.

Türkiye'de darbe isteyenler şimdi İsrail ve ABD'den destek mi bekliyor?

AK Parti iktidarının devrilmesi konusunda Türkiye'de bir gruplaşma var. Darbeyi nasıl yapalım arayışındalar. İsrail'den, ABD'den, AB'den destek almayı düşündüler. Dışarıda AK Parti'nin bağlantılarını kesmeyi, içeride ise ekonomik, sosyal açıdan zayıf, rejim tartışmalarıyla yorgun düşürerek sonuca gitmeyi planladılar. Planlar yapılırken ulusalcılar veya Ergenekon çeteleşmesi, nasıl olur da AK Parti ile batının arasını soğuturuz dedi. Bizde medyanın önemli bölümü ABD ve İsrail'i savunur hale geldi. Amaç AK Parti'yi ne pahasına olursa olsun devirmek.

İsrail'in Erdoğan'a 'kirli operasyon' ihtimali var mı?

Türkiye'de Yahudi bir iş adamına suikast olabilir dedim bir süre önce. Davos sonrası bir Yahudi'nin burnu kanasa sorumlusu olarak Erdoğan'ı yansıtacaklar. Türkiye'de köşeye sıkışanlar böyle bir olayı yapabilir. İsrail Türkiye'de ittifak kurabilecekleriyle ittifak kurabilir. İttifak için en uygunu da Ergenekon'dur. Geçen hafta Yahudi işadamlarına suikast planlayan bir El Kaide hücresi çökertildi, aynı gün İsrail'de bir gazetede Bursa'da bir sinagog yakıldı diye yalan bir haber çıktı.

Erdoğan için esas tehlike nedir?

Arkasına bakmadan mücadele ediyor. Davos'ta sert konuşuyor ama arkasında duran biri bıçakla bekliyor.

Yani…

Ergenekon'u temizleyememiş Başbakan ülkesinin dışında dik duramaz. Ağır fatura öder. Türkiye'de devletin içinde birbiriyle çatışan en az iki grup var. Bütün güçlerini ülke içinde hesaplaşmalarda harcarlar. Güvenlik birimlerinizle içe odaklanırsanız dış savunma ve ön alma yetenekleriniz kaybedersiniz. Çeteleriniz, hemen dış güçlerin etkisi altına girerler. Erdoğan'ın gitmesine İsrail kadar, Ergenekon da bazı gazeteler de sevinir.

ABD'de darbe için lobi yapan Türkler oldu

İsrail Türkiye'ye ne yapabilir?

İsrail'in Türkiye'nin çıkışlarından rahatsız olduğu muhakkak. Ortada krizden de fazlası var. Ya İsrail değişecek ya da Türkiye'yi değiştirecek. Türkiye'ye açıktan meydan okuması zor. Çünkü hem savaştığı cephe geniş hem Türkiye ile kavga etmek meşruiyetine inanılmaz darbeler vurur. Bu nedenle formel siyasette tansiyonu düşürmek isteyen taraf olacaktır. Yine de pek çok İsrail'li siyasetçi dua ediyorsa ilk dileği “AKP'siz bir Türkiye”dir.

İsrail için AKP'siz bir Türkiye bundan sonra stratejik bir arzu mu?

Bir devletin başka bir devlette iktidarları değiştirmesi kolay değil. Fakat Türkiye'nin olduğu gibi İsrail'in de derin devletinin bulunduğu unutulmamalı. İsrail'in derin devleti Türkiye'nin derin devletlerinden hem daha geniş, hem de daha etkili. İsrail'e ordu-istihbarat devleti demek dahi mümkün.

ERGENEKON SÜRECİ BELİRLEYİCİDİR

Böyle bir devletin reflekslerinden korkmak gerekir mi?

Evet ama ben yine de İsrail devletinin AK Parti'ye karşı kirli operasyon emri vereceğini sanmıyorum. İsrail derin devleti için ise aynı iyimserliği ifade edemiyorum. Türkiye'nin içinde birlik sağlanabilmiş olsa, Ergenekon üzerine kararlılıkla gidilse Türkiye'nin İsrail'den korkacağı bir şey yok. ABD'nin bile Türkiye'ye yapacakları sınırlı. Devletlerin gücünü asıl içerideki yapılar oluşturur. Bakınız Türkiye'ye, işbirliğine bile gerek yok, bugün İsrail'in arzusu ile Türk medyasının önemli bir kısmının arzusu aynı.

Bu durumda İsrail'deki bazı aşırı uçlar ile ABD'deki uzantılarının AK Parti'siz Türkiye için özel bir çaba içinde olacakları söylenebilir mi?

Söylenebilir fakat bu çaba yeni değil. Özellikle 2006 ve 2007'da neo-conlar ile temas içindeki bazı İsrail unsurları AK Parti'yi dinci ve Yahudi düşmanı göstererek Türkiye'de askeri darbenin ABD ve İsrail'in hayrına olacağına dair görüşlerini yaymaya başladı. Bu görüşler bir dönem Washington'da güçlü bir taraftar kitlesi de buldu. Kongre, Beyaz Saray ve Pentagon'un darbeye ikna edilmesi için ciddi lobi çalışması yapıldı. Bu çalışmalarda bazı Türkler de rol aldı. Türkiye'de kim öldürülürse bunun darbeye nasıl hizmet edebileceği bile konuşuldu. Hatırlayın, Washington yönetimi 27 Nisan muhtırasına uzun süre tepki vermedi.

Ordu, İsrail ve Amerikan'ın düğmeye basmasıyla darbe yapar deniliyor…

Daha önce basıldı ama ordu darbe yapmadı.

Fatura fantazimiz geniş

Demirel, “Uluslararası meselelerde birtakım faturalar çıkar. Bu faturaların nerede, ne zaman, nasıl çıktığının çok farkına varamazsınız…” sözleriyle ne demek istedi?

Demirel bu tür kirli operasyonları en iyi bilecek kişilerden bir tanesi, kendisine karşı da yapılmıştır. En büyük korkusu askeri darbeler ve Amerika ve İsrail gibi devletlerin istihbarat güçlerinin müdahaleleri oldu. Bu iki gücün Türk siyasetini yönlendirdiği kanaati Demirel'de hâlâ var. Erdoğan burada askere rağmen iktidar olunmaz ve İsrail ve Amerikan politikalarıyla ters düşerek iktidarda kalınmaz efsanelerine meydan okuyor. Bu süreçten sağ salim çıkarsa Türkiye'de ilk örnek olacak… Yani o faturanın ne olacağı konusunda geniş bir fantazi dünyasına sahibiz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.