1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Arınç: Müslümanlar Ruslardan ders alır hale geldi
Arınç: Müslümanlar Ruslardan ders alır hale geldi

Arınç: Müslümanlar Ruslardan ders alır hale geldi

Putin'in Kuran'dan alıntı yaptığını hatırlatan Arınç: Müslümanlar, şimdi Ruslardan ders alacak hale geldi.

A+A-

 

Rusya’nın konuk ülke olduğu Ankara Kitap Fuarı kapılarını açtı. Rus Büyükelçi Yerhov, iki ülke ilişkilerinin çok hızlı ve dinamik bir şekilde ilerlediğini belirterek, kültürel ilişkilere de vurgu yaptı.

Rusya’nın konuk ülke olduğu Ankara Kitap Fuarı, ATO Congreisum’da kapılarını açtı. 2019 yılı, 'Türkiye ve Rusya Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı' olarak kutlanırken, Ankara Kitap Fuarı da bu yıl Rusya’yı konuk ediyor.

İkincisi düzenlenen fuarın açılışına Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurul Üyesi (YİK) Bülent Arınç, Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş ile fuarın uluslararası onur konuğu, yazar İlya Boyaşov ve ulusal onur konuğu, yazar Beşir Ayvazoğlu da katıldı.

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov, burada yaptığı konuşmada Kur’an-ı Kerim’e atıfta bulunarak, “Kur’an-ı Kerim’de ehli kitap diye bir terim vardır, genelde bu terim semavi din mensupları için kullanılır fakat bu terimi daha geniş bir kavramda değerlendirmek gerekirse tüm kitapseverler hepsi ehli kitap konumundalar. Kitaplar bilgi kaynaklarıdır fakat bununla sınırlı değildir, kitap aynı zamanda iyiliğin kaynağıdır, aklın, dostluğun, arkadaşlığımızın kaynadığıdır” dedi.

 

BÜYÜKELÇİ YERHOV’DAN NAZIM HİKMET VURGUSU

Bu nedenle Rusya’nın bu fuarda misafir katılımcı olarak bulunmasının çok önemli olduğunu kaydeden Yerhov, Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerin çok hızlı ve dinamik bir şekilde ilerlediğini belirtirken, kültürel ve beşeri ilişkilerin de ayrı bir öneme sahip olduğunu vurguladı.

Yerhov, “Ülkelerimizin ve milletimizin birbirine duyduğu sempatinin yansıması, manevi yakınlığın göstergesidir bu, edebiyatın içinde de bunun örnekleri mevcut” diye konuştu. Rusya’nın konuk ülke olmasının da büyük bir ayrıcalık olduğunu söyleyen Yerhov, fuarın her iki ülkeyi ve milleti birbirine daha yakın hale getirecek bir teşebbüs olmasını da temenni ettiklerini belirtti. İki ülke arasındaki yakınlığa örnek verirken mezarı Moskova’da bulunan Nazım Hikmet’e atıfta bulunan Yerhov, sözlerini usta şairin “Yaşamak güzel şey be kardeşim” dizeleriyle bitirdi ve “Bunu daha da güzel kılmak için birlikte uğraşalım” dedi.

ARINÇ’TAN BÜYÜKELÇİYE 'ÖZAL' BENZETMESİ

Cumhurbaşkanlığı YİK Üyesi Bülent Arınç da konuşmasında Rus Büyükelçi Yerhov’un, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’a benzediğini ifade ederken, “Bir az önce Sayın Büyükelçi kürsüye çıkıp konuştuğunda sanki merhum cumhurbaşkanımız Turgut Özal konuşuyor gibi geldi. Sayın Cumhurbaşkanımızla ilgili bir dönem dizisi veya onun hayatını konu alan bir film yapılacak olsa dublör aramaya gerek yok. Sayın Büyükelçimizden daha çok benzeyen bir insan bulmak mümkün değil” dedi. Arınç’ın bu sözleri üzerine Büyükelçi Yerhov da samimi bir şekilde gülümsedi.

 

'MÜSLÜMANLAR RUSLARDAN DERS ALACAK HALE GELDİLER'

Yerhov’un konuşmasındaki “ehli kitap” vurgusuna da dikkat çeken Arınç, “Hayret ediyorum” diyerek Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de Ankara’daki  üçlü zirvede Kur’an-ı Kerim’den alıntı yaptığını hatırlattı. Arınç, “Putin bize ayet okuyor, bir Ortodoks, Rusya vatandaşı, yanındaki iki tane Müslümüna ‘Bakın Kur’an böyle emrediyor’ diyor, Müslüman ülkelere de ‘Kavga etmeyi bırakın, birbirinizin kanını dökmeyin, uzlaşın’ diyor. Biz Putin’in şokunu atlatamamışken arkasından bir büyükelçi ‘kitap ehliyiz, kitap ehli olmak Kur’an’da anlatılmıştır’ diyor. Şu Müslümanlar ne hale geldi bakar mısınız? Birbirimize söylediğimizde hiçbir değer ifade etmeyen, elini silahtan ayırmayan, bomba üstüne bomba yağdıran Müslümanlar, şimdi Ruslardan ders alacak hale geldiler” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Yerhov ve Arınç’ın da katılımıyla kırmızı kurdele kesilerek fuarın resmi açılışı da yapılmış oldu.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.