1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Arap Aşiretleri: PKK Şengal'den çıkmalı
Arap Aşiretleri: PKK Şengal'den çıkmalı

Arap Aşiretleri: PKK Şengal'den çıkmalı

Ninovalı 22 aşiret lideri Duhok’ta düzenledikleri basın toplantısında PKK’nin Şengal’de bulunmasına ortak tepki gösterek, PKK’nin Şengal’den çıkmasını istediklerini açıkladılar.

A+A-

El-Cuburi Aşireti lideri Sabah Abid tarafından okunan ortak bildiri metninde, “PKK yabancı güçlerin planlarını gerçekleştiriyor ve eski Irak Başbakanı Nuri Maliki’den maddi destek alıyor” ifadesini kullanıldı. 
 
Şengal’in Kürdistan Bölgesi sınırları içerisinde olduğu ve bölge sakinlerinin kanıyla kurtarıldığı, bu nedenle de PKK’nin oradan çıkması gerektiği vurgulayan Aşiret liderleri, Bağdat Federal Mahkemesi’ne ve Birleşmiş Milletler'e seslenerek, “PKK’yi bu bögelerden çıkarın” çağrısında bulundular.
 
Suriye’deki aşiretlerden de PKK’ye destek olmamalarını isteyen Ninovalı aşiret liderleri, “Onlar sadece Suriye rejimini memnun etmek için oradaki toprakları işgal ediyor” vurgusunda bulundu. 
 
Basın toplantısının sonunda El-Cuburi Aşiret lideri Sabah Abid, “Başkan Mesud Barzani ve Peşmerge Güçleri’ni destekliyoruz çünkü onlar her şekilde şeref ve namusumuzu korumaya çalışıyorlar” şeklinde konuştu.

Duhok’ta düzenledikleri basın toplantısında okunan bildiride; El-Cihiş, El-Niim, El-Lehib, El-Raşid, El-Muamir, Hezrec, Abbasiyin, El-Bekara, El-Buselame, El-Havatib, El-İzet, El-Dilem, El-Ubeyiş, El-Şerabiyin, Zevbe, Zbed, Tayıh, El-Buhamdan, Ebu Hamed El-Sabavi, Kiyadin, Miyadin, El-Cuburi aşiret liderleri yer aldı.

Kaynak:Nerina Azad

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.