1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Anter-Aydın suikastı JİTEM-PKK işi!
Anter-Aydın suikastı JİTEM-PKK işi!

Anter-Aydın suikastı JİTEM-PKK işi!

A+A-

Ergenekon'un Kürt kanadı çözülmeden faili meçhullerin aydınlatılamayacağını anlatan Acar, "Anter, PKK için en büyük tehditlerden biriydi, çünkü fikirleri terör örgütünün eylemlerinden çok uzaktı. Ergenekon'un JİTEM kanadı da Doğu'da PKK ile işbirliği yapıyordu. Anter'in ortadan kaldırılması, iki grubun ortak eylemidir." diyor.

Kürt fikir adamı Musa Anter (72), aynı tarihlerde Ankara'da HEP kongresi olmasına ve davet edilmesine rağmen 16 Eylül 1992'de Kültür ve Sanat Festivali'ne katılmak üzere Diyarbakır'a gitmeyi tercih etti. 20 Eylül akşamı tanıdığı eski bir PKK'lı tarafından kaldığı otelden alındı. Ardından ölüm haberi geldi. Halkın Emek Partisi (HEP) Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın, 5 Temmuz 1991 tarihinde 24.00 sularında kendilerini polis olarak tanıtan ve üzerinde polis yelekleri olan bir grup tarafından ifadesi alınmak üzere evinden alındı. Cesedi 7 Temmuz 1991 tarihinde Ergani-Maden Yolu üzerinde bulundu, vücudunda 8 kurşun ve pek çok işkence izi vardı.

PKK itirafçısı Muhsin Gül'ün 22 Temmuz ve 16 Ağustos 1994 tarihlerinde Diyarbakır Cinayet Büro Amirliği'ne verdiği ifadelerde Vedat Aydın ve Musa Anter ölümünde 'Ahmet Demir' sahte kimliğini kullanan 'Yeşil' kod adlı Mahmut Yıldırım'ın parmağı olduğunu anlatıyor. Ona göre, cinayetler bizzat 'Yeşil' tarafından planlanıp uygulandı. Anter suikastında rol alan eski PKK itirafçısı ve JİTEM'ci Abdulkadir Aygan da suikastın JİTEM tarafından gerçekleştirildiğini söylüyor. Kürt Demokratlar Hareketi sözcüsü Ahmet Acar ise her iki cinayetin PKK ile JİTEM'in ortak eylemi olduğunu söylüyor: "Ergenekon'un JİTEM kanadı Doğu'da PKK ile işbirliği içindeydi. Anter köydeyken en çok PKK'lıların hışmına uğramıştır. Çünkü, dünya görüşü ve Kürt sorununun çözümü ile ilgili fikirleri PKK'nın eylem biçiminden uzaktı. Anter'in ortadan kaldırılması, ortak bir eylem biçimidir."

Ergenekon'un Kürt kanadı çözülmeden Doğu'daki faili meçhullerin aydınlatılamayacağını anlatıyor. Ergenekon'a tetikçilik yapan ve işbirliği içinde bulunan Kürtlerin, örgütün önemli bir ayağını oluşturduğu üzerinde ısrarla duruyor.

JİTEM, PKK'ya adam kazandırdı

Ahmet Acar, bazı JİTEM subaylarının bölgede PKK'ya adam kazandırdığını da iddia ediyor: "Ortada müthiş bir rant vardı. Bu rant kapsamında PKK'ya adam kazandırılması JİTEM subaylarının bilgisi dahilinde olağan bir durumdu. Ergenekon, PKK'nın bitmesini asla istemiyor. Hatta PKK'ya adam göndereceği kuşkusuz. Bunu kendi bölgemizde çok gördük. Halkı provokasyonlarla PKK'nın kucağına attılar. Faili meçhullerin altına JİTEM'ci subaylarla birlikte imza atan Kürtler, şu anda da elini kolunu sallayarak dolaşıyor. Bu kadar cinayete rağmen hiç kaygıları yok. Bu durum çözülmediği sürece Ergenekon'un çok büyük bir ayağı gizli kalacak ve buradaki olaylar aydınlanamayacak."

Ergenekon'un Kürt kanadı faal

Kürt Demokratlar Hareketi Sözcüsü Ahmet Acar, Ergenekon'un Kürt ayağının halen faal olduğunu ancak yapılanmanın eylem stratejisini değiştirdiğini söylüyor. Bölgede meydana gelen bazı karakol baskınları, askeri araçların taranması, provokasyon ve bombalamaların bu yapılanmanın ürünü olduğunu anlatıyor. Acar'a göre DTP'nin Ergenekon'un bölgedeki faaliyetleri konusunda sessiz kalmasının nedeni, Abdullah Öcalan'ın, 'taraf olmayın' uyarısı

Kaynak:

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.