1. YAZARLAR

  2. Yaşar ÖZKAN

  3. ANLAM VE HAKÎKATÎN HAYATIMIZDAN GÎZLENMESÎ
Yaşar ÖZKAN

Yaşar ÖZKAN

Yazarın Tüm Yazıları >

ANLAM VE HAKÎKATÎN HAYATIMIZDAN GÎZLENMESÎ

A+A-

Jean Baordillar'ın simülasyon metaforunda ki eserinde; “gerçek sandığımız, bağlandığımız ve yaşadığımız bu dünyanın bir kurguya döndüğünü, zira gerçeklik ile kurgu arasında ki sınırın çoktan yıkıldığını, tüm aidiyetlerin, kimliklerin ve anlamların her geçen an biraz daha hız kazanan bir yapı bozumuna uğradığını” söyler. Yine farklı siyasi parti ve görüşlerin gitgide ayırt edilemez hale gelmesi, sözde bir çoğulculuk söylemi altında gündelik yaşamların dünyanın dört bir yanında, birbirine gitgide bu kadar çok benzemesi, bu yüzden ideolojilerin ve geçmişte mücadele edilen türlü kültürel, cinsel ve siyasi kimliklerin anlam yitimine uğraması ve artık hepsinin tek düzleme indirgemesine işaret eder.

Gerçekten teknoloji ile hayat arasında kurduğumuz ilişkilerimizi yeterince düşünüp sorguladığımızda, küresel yaşam biçiminin bayağılaştığı, basitleştiği, anlam yüklediğimiz değerlerin, bağlandığımız kimliklerin içinin boşaldığını görürüz. Solculuktan, milliyetçiliğe, eşcinsellikten, dindarlığa her türlü kimlik ve aidiyetler birer imaj ve göstergeye dönmüş durumda. Özellikle dinin cazibesini  farkeden niyeti bozuk ve basit kişilikler, gayrı meşru amaçlarına ulaşmak için din maskesini takarak, kendi kötü çirkin yüzlerini kapatmaktalar. Maalesef günümüzde bu din anahtarını kullanan insanlar, her türlü kapıyı açtıkları yetmiyormuş gibi, aynı zamanda da, toplumumuzda gitgide saygınlık ve itibar görmekteler.

Yaşadığımız  hayatın ve karşılaştığımız şeylerin tesadüfü olmadığına inandığımız gibi, dünyanın ekonomik, politik, sosyal ve kültürel güç erklerini elinde bulunduran egemen küresel güçlerin, kendi çılgın menfaatlerini ve ideallerini gerçekleştirmek için, yeryüzüne anlam ve değerlerden yoksun bir düzen getirmek istediklerine de inanıyoruz. Bunu da  medya, reklam ve moda gibi yaygın şeyleri teknolojiyle araçsallaştırarak, insanların bilinçlerini, bedenlerini ve sonunda ruhlarını uyuşturarak olabildiğince hakikatlerden uzaklaştırmaya çabalıyorlar. Tabiri caizse küçük çocukların ellerine oyuncaklar vererek, oyalamaya gayret ediyorlar. Böylece toplumları tüketim toplumuna dönüştürerek, sadece  böyle anlamsız bir dünyanın var olabileceğine ikna etmeye çalışıyorlar.

Ancak heyhat boşuna uğraşıyorlar. Hak ve hakikat geldiği zaman batıl ve kötülük zail (yok) olacaktır. Ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar, gücün yegane sahibi; geçmişte olduğu gibi dünyevi hırs, haz ve kibir kokan köklü yalana dayanan medeniyetini yerle yeksan edecektir. Yine yiğit toplumlar kaderlerini ellerine alacak, Allah'ın hükmünü gönüllere ve yeryüzüne ekecek, dünyayı tekrar huzur ve barış yurduna döndürecekler. Çünkü şunu biliyoruz ki kalpleri evirip çeviren, halden hale getiren El-Muqallip olan Allah'tır ve en büyük örnek O'nun Resulü olan Hz.Muhammed (s.a.s) Mustafa'dır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.