1. YAZARLAR

  2. Ergun BABAHAN

  3. Anketler de söylüyor: Seni başkan yaptırmayacağız!
Ergun BABAHAN

Ergun BABAHAN

Ergun BABAHAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Anketler de söylüyor: Seni başkan yaptırmayacağız!

A+A-

Kürt meselesinde dil ve siyaset değiştiren Erdoğan artık yeni bir realite ile karşı karşıya. İçi doldurulmayan bir müzakere süreci sayesinde Kürtler’den ciddi oy alan AKP artık bölgede bir tabela partisi. Bölge halkının neredeyse tamamı HDP destekçisi olmuş durumda. Havuz medyasının tüm çabalarına rağmen HDP’nin 13 bandındaki yerini koruması, bu tablonun uzun zaman değişmeyeceğinin göstergesi.
Erdoğan, Kobane’den itibaren Kürtleri hasım haline getirecek bir dil kullandı. Evlatları IŞİD’e karşı savaşırken ölen acılı ailelere çocuklarına düzgün bir cenaze töreni yapma hakkı bile tanımadı. Bugün gelinen nokta, Türkiye’nin bölgede ancak silah gücüyle var olabildiği gerçeğidir.
 
Ekonomisi baş aşağı giden Türkiye, kirli bir çatışma ortamına sürüklenmesi sonucu hızla 1990’lara dönüyor. Evet, bugün Silahlı Kuvvetler’in askeri imkanları daha fazla ama Kürtlerin de organizasyon ve desteği de 90’larla kıyaslanamayacak ölçüde. Hukukun ayaklar altına alındığı, enflasyonun azdığı bir döneme adım attığımız tecrübeyle sabit.
 
MHP OLAYLARINI CHP'YE KAPTIRACAK
 
Ülke çıkarlarını gözetmeyip bir koalisyon kurmaya yanaşmayan AKP’nin bu koşullarda oyunu artırmayı beklemesi ham hayalden öte bir şey değildir. Seçmen, AKP’nin kişisel çıkarını ülke çıkarının önünde tuttuğunun farkında.
 
MHP, muhalif gibi görünen ama el altından AKP’yi destekleyen çizgisi nedeniyle CHP’ye oy kaybedecek. CHP’nin olası bir erken seçimde oy oranını yükseltmesi sürpriz olmayacak. Kılıçdaroğlu’nun partide gerçekleştirdiği değişim sonucu CHP bugün barış bloğunun önemli bir aktörü haline geldi. CHP’nin alacağı her fazla bir oy, barış isteyenlerin elini güçlendirecek.
 
AKP ise artık başı aşağıya çevrilmiş bir uçak. 1.5 başlı bir parti konumunda ve bir dediği bir dediğini tutmayan bir tutarsızlık içinde. Seçmen bunun farkında. Levent Gültekin dün Andy-Ar şirketinin sahibi Faruk Acar ile konuştu ve şunları aktardı:
 
“AK Parti’de yükseliş değil erime var. Kararsız seçmen demek 7 Haziran’da oy verdiği partiden kopmuş seçmen demek. Biz kararsızları teknik açıdan oransal olarak partilere dağıtıyoruz. Bu nedenle oy oranı yüzde 42 görünüyor. Ama AK Parti’ye oy veririm diyenlerin oranı yüzde 35.”
TOPLUM MÜHENDİSLİĞİ VE SON...
 
CHP ve HDP bloklaşmışken AKP’nin tek başına iktidar olma umudu Saadet Partisi başta küçük partilerle yapabileceği bir ittifaka bağlı. Ancak bu gelişme, partinin zaafiyetini göstereceği için ters de tepebilir.
Bir parti, iktidarda kalabilmek için toplum mühendisliğine soyunduğunda yolun sonuna gelmiştir. Artık uzatmaları oynamaktadır. Demokratik bir biçimde kendini yenileyemeyen, biat kültürünü öne çıkaran bir zihniyetin ülkeye vereceği bir şey de kalmamıştır.
Bu halk 2002’de iktidara getirdiği partiyle bugünkü arasında bir benzerlik olmadığının farkında. Demirtaş’ın sahneye çıkması sahte yıldızların yaldızını döktü.
 
Sonuç itibariyle, koalisyon kurmayıp sandığa giderek can ve zaman kaybedeceğiz ama görülüyor ki, seni başkan, ‘AKP’yi tek başına iktidar yaptırmayacağız’ diyenler kazanacak.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.