1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ankara’dan AP’ye yaptırım tepkisi
Ankara’dan AP’ye yaptırım tepkisi

Ankara’dan AP’ye yaptırım tepkisi

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Kıbrıs konusunda Ankara’ya yaptırım çağrısı yaptığı tavsiye kararına Türkiye Dışişleri Bakanlığı tepki gösterdi.

A+A-

Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu'nda dün alınan tavsiye kararında Kuzey Kıbrıs'taki Maraş bölgesinin sivil yaya trafiğine açılması ve Doğu Akdeniz'deki gerginlikle ilgili olarak Ankara’ya yaptırım talebinde bulunulması çağrısına Türkiye’den tepki geldi.

Türk Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hamit Aksoy tarafından yapılan açıklamada, AP'de Türkiye ve Kuzey Kıbrıs hakkında kabul edilen tavsiye kararının tümüyle reddedildiği belirtilerek, kararın bağlayıcılığının bulunmadığı belirtildi.

Hami Aksoy, "Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin dikte ettirdiğinden şüphe duyulmayan bu karar, AP'nin Kıbrıs meselesi konusunda gerçeklerden ne kadar kopuk ve önyargılı olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur. Bu yaklaşım ve zihniyeti muhafaza etmeleri halinde AB organlarının Kıbrıs meselesinin çözümüne yapıcı bir katkıda bulunması mümkün değildir" açıklamasında bulundu.

Aksoy, “AP ve AB’yi Kıbrıs Adası'ndaki gerçeklerle yüzleşmeye, Kıbrıs Türk halkının varlığını dikkate almaya ve AB'nin Nisan 2004 tarihinde Kıbrıs Türklerine verdiği taahhütleri yerine getirmeye davet ediyoruz" ifadelerini kullandı.

AVRUPA PARLAMENTOSU: TÜRKİYE’YE YAPTIRIM UYGULANSIN

Dün Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda yapılan oylamada "Türkiye'nin yasa dışı eylemleri sonrasında Maraş'ta artan gerilim ve müzakerelerin yeniden başlamasına duyulan acil ihtiyaç" başlıklı bağlayıcılığı olmayan ortak karar tasarısı kabul edilmişti.

Tasarıda kapalı Maraş'ın bir kısmının açılması "Türkiye'nin yasa dışı faaliyeti" olarak nitelendirilerek, kınanmıştı.

Türkiye'den kararını geri alması, Türk askerini adadan çekmesi, Maraş'ı yasal sakinlerine "geçici BM yönetiminde" devretmesi ve adanın nüfus yapısını değiştirmemesi istenen tasarıda Kıbrıs sorununun çözümünden sonra AB müktesebatının adanın tamamında uygulanmasının gerektiği belirtilmişti.

AB Konseyi'ne Türkiye'nin eylemlerine karşı birlik içinde kalınması ve Türkiye'ye yaptırım uygulaması çağrısı yapılmıştı. Yaptırımların yalnızca diyalog, samimi işbirliği ve sahada somut ilerleme olması durumunda uygulanmayabileceği savunulmuştu. 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.