1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ankara'da Yas Günü! Binlerce Kişi Sıhhiye'de Toplandı
Ankara'da Yas Günü! Binlerce Kişi Sıhhiye'de Toplandı

Ankara'da Yas Günü! Binlerce Kişi Sıhhiye'de Toplandı

Dün gerçekleştirilen bombalı saldırıda hayatını kaybedenleri anmak için binlerce kişi Sıhhiye Meydanı'nda bir araya geldi.

A+A-

Bugün, resmi rakamlara göre 95 kişinin hayatını kaybettiğini, Ankara Garı'nın önündeki bombalı saldırının ardından yas ve terör kurbanlarının cenazelerini memleketlerine gönderme zamanı.

Ankara'da Cumhuriyet tarihinin en büyük saldırısından bir gün sonra binlerce kişi, kurbanları anmak için bir araya geldi.

GERGİNLİĞE RAĞMEN KARANFİLLERİ BIRAKTILAR

Barış ve Demokrasi Mitingi öncesinde gerçekleştirilen bombalı saldırıda hayatını kaybedenler için Ankara Tren Garı'nda yaşanan gerginliğe rağmen sabah karangil bırakıldı. Kalabalık ardından saat 11.30 sıralarında Sıhhiye Meydanı'nda anma etkinliği için toplandı.

 

Ölenler anısına gerçekleştirilen törene katılanlar, alkışlar, ıslıklar ve sloganlarla AK Parti hükümeti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı protesto etti.

HDP VE CHP'Lİ VEKİLLER ALANA BİRLİKTE GELDİ

Saldırı yerine karanfil bırakan grup, acılı ailelerin beklemekte olduğu, anma töreninin yapıldığı, Ankara'nın geleneksel miting alanlarından Sıhhiye Meydanı'na geçti. En dikkat çekici olan ise, HDP'li vekiller ile CHP'li vekillerin alana, aralarına sivil toplum kuruluş temsilcilerini de alarak, birlikte girmeleri oldu.

HDP'li Eş Başkan Selahattin Demirtaş'ın dışında, vekiller Ertuğrul Kürkçü, Sırrı Süreya Önder gibi isimlerle kolkola, alana girenler arasında CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ile Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka yer aldı.

ARAMAYI POLİS DEĞİL GRUPLAR YAPTI

Polis, anma töreninin yapıldığı Sıhhiye Meydanı'nın etrafında barikatlar kurdu. Ancak polisler, tören için alana girenlerin üzerini ya da ellerindeki çantaları aramadı. Ankara'da tren garında meydana gelen saldırı sonrasında da polis en çok yeterli güvenlik önlemi almayıp alana gelenleri aramamakla eleştirilmişti.

 

Bu kez, polisin yine arama yapmamasına rağmen, anma törenini düzenleyen Eğitim-Sen, Halkevleri gibi gruplar, kendi önlemlerini aldı. Bu gruplara mensup, üzerlerinde özel yelekler bulunan gençler, alana girenlerin tümünün çantalarına baktı. Barikatlarda bekleyen polisler ise, bu aramaları uzaktan izlemekle yetindi.
KESK GENEL BAŞKANI: BU YAS VE İSYAN DİNMEYECEK

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Genel Başkanı Lami Özgen, Ankara Tren Garı kavşağında meydana gelen saldırıda hayatını kaybeden 95 kişi için Sıhhiye Meydanı'nda düzenlenen anma töreninde konuştu. Özgen, "Bu yas ve isyan dinmeyecektir. Bedeli ne olursa olsun barış ve demokrasi mücadelemizde ısrarcı olacağız. Bu ortak mücadelemiz; savaşta ısrar edenlere, AKP hükümetine ve Saray'a bıkmadan, yılmadan bu duruş ve direnişimizi hep beraber göstereceğiz" dedi.

'Savaşa hayır, barış hemen şimdi' sloganları eşliğinde, Sıhhiye Meydanı'ndaki anma töreninde, açıklama yapan Özgen, "Yastayız, isyandayız ve aynı zamanda barıştan da ısrarcıyız. Daha fazla kan akmasın, çocuklarımızın ölmesin, yaşamlarımızın sönmesin diye. Daha fazla acı, gözyaşı akmasın diye Ankara'da toplanan on binlerce barış elçisinin ortasında alçakça patlatılan bombalarla 100'ün üzerinde arkadaşımız yaşamını yitirdi. Onların önünde defalarca eğiliyor, anılarını mücadelemizde yaşatacağımızı burada haykırarak bağlı kalacağımızı ifade ediyoruz" diye konuştu.

"İKTİDAR PEŞİNDE KOŞANLAR, ONLARCA KARANFİLİMİZE ALÇAKÇA KIYDI"

Saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine baş sağlığı dileyen Özgen, "Bu yas ve isyan dinmeyecektir. Bedeli ne olursa olsun barış ve demokrasi mücadelemizde ısrarcı olacağız. Failler belli. Katiller belli. İktidar ve saltanat peşinde koşanlar, onlarca karanfilimize alçakça kıydılar. Ailelerimize, halklarımıza baş sağlığı diliyor; ortak acımızı sonsuza dek yüreğimizde yaşatacağımızı ifade etmek istiyoruz. Bu ortak mücadelemiz; savaşta ısrar edenlere, AKP hükümetine ve Saray'a bıkmadan, yılmadan bu duruş ve direnişimizi hep beraber göstereceğiz" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE GENELİNDE 2 GÜNLÜK GREVE GİDECEĞİZ"

Türkiye genelinde pazartesi ve salı günleri 2 günlük greve gideceklerini açıklayan Özgen, "Halklarımız ve bu ülkenin üreten bütün emekçileriyle beraber pazartesi ve salı günleri, 2 günlük Türkiye genelinde greve gideceğiz. Türkiye köylülerini, işçilerini, emekçilerini, gençlerini, kadınlarını, bütün kesimlerini bu greve davet ederek savaşa karşı barış talebimizi, faşizme karşı ortak duruşumuzu aynı zamanda AKP iktidarının faşizan uygulamalarına karşı hayatı durdurmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.