1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. ANKARA GÖRÜŞMESİ TARTIŞILIYOR!
ANKARA GÖRÜŞMESİ TARTIŞILIYOR!

ANKARA GÖRÜŞMESİ TARTIŞILIYOR!

A+A-

MAZLUMDER Diyarbakır Şube başkanı bugün bir açıklama yaparak, Diyarbakır heyetinin Ankara görüşmesinin değerlendirdi.

İşte "Hak Teslim Edilmeli, Dialog Devam Etmelidir" başlıklı açıklamanın tam metni:

BAŞBAKAN DİYALOG YOLUNU KAPATIYOR!
8-9 Nisan 2008 tarihlerinde Diyarbakır ilinde aralarında şubemizin de bulunduğu bazı sivil toplum örgütlerinin Ankara’da Siyasi parti temsilcileri ve Cumhurbaşkanı ile yaptığı görüşmeler üzerine bazı tartışmalar yapılmaktadır.

MAZLUMDER, düşünce ve ifade özgürlüğü çerçevesinde diyalog kapılarının kapanmamasını önemser. Bu çerçevede Başbakanla yapılan görüşmede, Sayın Başbakan’ın heyette bulunan Baro başkanına karşı dışlayıcı ve diyalog kapılarını kapatan tutumunu doğru bulmadığımızı, bu tür tutumların sorunların çözümüne katkı sağlamayacağını belirtiriz.

Baro başkanının görüşme salonundan çıkmasından sonra da, tüm görüşmeye bu eksende tartışmalarla devam edilmiş ve bu tutumun doğru olmadığı vurgulanmıştır. Tartışmaya konu olan ve derneğimizin sürekli dillendirdiği “Anadil eğitimi ve kamusal hizmetlerin kendi dillerinde verilebilmesiyle” ilgili taleptir.

Keza heyetin ortak görüşü olan ve Başbakan’a sunulan raporda; Kürt sorunu ve bölge sorunları hakkında ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel taleplere yer verilmiştir.

Kürt meselesinde ifade özgürlüğü çerçevesinde en aykırı görüşlerinde tartışılması hayati önem taşımaktadır. Bu yönüyle diyalog kapılarının kapatılmaması önemlidir.

TEMEL SORUNLARI GÜNDEME GETİRMEK GÖREVİMİZ
Bu görüşmelerin etki gücünün kırılması sonucunu doğuracak açıklamaları da doğru bulmadığımızı ifade ederiz.

Temel sorunları dile getirmenin sivil toplum örgütleri başta olmak üzere herkesin görevi olduğunu hatırlatırız.

Sonuç olarak MAZLUMDER, hakkın teslim edilmesinin gereğini vurgular, farklılıkların varolabilmesine binaen tüm görüşlerin ifade edilmesinin önemli olduğunu ve temel hak ve özgürlükler çerçevesinde bunun sağlanması gerektiğini beyan eder.

GapHaber / Diyarbakır

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.