1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Anayasa De-Ği-Şe-Cek
Anayasa De-Ği-Şe-Cek

Anayasa De-Ği-Şe-Cek

A+A-

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin gelişmesi için bu değişiklikleri şart koşarken, parti kapatmaya Avrupa kriterlerinin getirilmemesi ve yargı reformunun yapılmamasından dolayı sitem etti. Hisarcıklıoğlu'nun, 7 yıldır bunları söylediklerini ve gerçekleştirilene kadar söylemeye devam edeceklerini vurgulaması salondan büyük alkış aldı.

Genel kurula 12 bakanıyla gelen Başbakan Erdoğan da talepleri hayata geçirmede kararlı olduklarının altını çizdi. Erdoğan, "Hisarcıklıoğlu'na aynen katılıyorum." ifadesini kullandı. "Bunu tüm örgütler yapmalı." diyerek beklentisini dile getirdi. Baykal'dan 'ben yokum' anlayışına girmemesini istedi.

Güncel gelişmelere ilişkin önemli mesajlar veren Erdoğan, yer altından çıkan silahları hatırlattı. İddiaların Türkiye'nin bütününü hedef aldığını belirtti. Kabine revizyonuna da temas eden Erdoğan, "Hiç kimse vazgeçilmez değildir. Makamlar fanidir." dedi. CHP lideri Baykal ise anayasa değişikliğinin mutabakat olmadan sıkıntı getireceğini dile getirdi.

Baykal ise Anayasa değişikliğine karşı tutumunu sürdürdü. Baykal, kürsüye çıktığında, "Yargıyı siyasallaştıracak değişiklikleri bahaneler bularak gerçekleştirmeye kalkarsanız siyasi gerilim artar. Anayasa Mahkemesi'nin yapısını, yargının konumunu, siyasetin yargı üzerindeki egemenliğini artırmaya yönelik bütün anayasa değişiklikleri iktidarın emrinde yargı ortaya çıkmasına neden olur." dedi.

TOBB'un 64. Olağan Genel Kurulu'nda ilk konuşmayı Rifat Hisarcıklıoğlu yaptı. TOBB Başkanı, anayasa reformuna özel bir bölüm açtı. Turgut Özal'dan örnek vererek değişimin zorunluluğuna dikkat çekti. Hisarcıklıoğlu, şu çağrıyı yaptı: "Demokrasinin kalitesini artırmanın ilk adımı, Cumhuriyet'imizin kurucu ilkelerini korurken, rahmetli Özal'ın bize miras bıraktığı 'üç temel hürriyet'i; fikir, teşebbüs ve inanç özgürlüklerini kuvvetlendirmektir. Bunun yolu Anayasa'mızın yenilenmesinden geçiyor. Mevcut Anayasa'mızdaki sorunlar, devletimizin asli yapısına dair maddeler korunmak suretiyle de çözülebilir. Türkiye değişecekse, önce siyasal sistemimizi daha demokratik ve daha katılımcı yapmak zorundayız. Siyasi partiler ve seçim kanunları mutlaka yenilenmelidir. Biz bunu 2002 yılındaki 57. genel kurulumuzdan bu tarafa söylüyoruz. Gerçekleştirilene kadar da bıkmadan söyleyeceğiz." Hisarcıklıoğlu, Anayasa'nın yenilenmesini takiben yargı reformu yapılmasını istedi. Haklı oldukları davaların bile 2 yılı bulmasından yakındı.

Hisarcıklıoğlu'nun ardından kürsüye gelen Erdoğan, Anayasa düzenlemelerine ilişkin talepleri karşılamanın kaçınılmaz hale geldiğini söyledi. "İyi niyetle bu meseleleri konuşmak, tartışmak ve ortak akılla meseleleri ele almak durumunda olduklarını" belirten Erdoğan, isim vermeden Baykal'a göndermede bulundu: "Daha ne olduğunu konuşmadan 'hayır ben yokum' anlayışını uzlaşma zemini olarak görmüyorum. Yoksa ne halkın beklentilerini karşılayabiliriz ne de gelecek kuşaklara bunu izah edebiliriz." Erdoğan, Ergenekon soruşturmasıyla ilgili son derece önemli iddiaların bulunduğuna da dikkat çekti. Yer altından çıkan silahları hatırlatırken, "Bırakalım süreç işlesin. Suçlu ile suçsuz birbirinden ayrılsın. Aksi takdirde ne geçmişin o karanlık noktalarına ışık tutabilir ne de geleceğimizi aydınlatabiliriz." dedi.

Erdoğan: Kimse vazgeçilmez değil

Başbakan Erdoğan, TOBB genel kurulundaki konuşmasında kabine revizyonuna da temas etti. Erdoğan, "Hiç kimse vazgeçilmez değildir, hiç kimse alternatifsiz değildir. Hepimiz, oturduğumuz bu koltuklar, bu makamlar bilelim ki fanidir, gelip geçicidir." dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.