1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Anadil yasağı başarıya engel
Anadil yasağı başarıya engel

Anadil yasağı başarıya engel

A+A-

Türkiye"de üniversiteye giriş sistemi olan ÖSS sonuçlarının açıklanmasıyla “en başarısız iller” listesine geren Ağrı, Hakkari ve Şırnak, bölgedeki eğitim sorununu bir kez daha gündeme getirdi. Bölgede görev yapan eğitimciler, başarısızlığın temelinde çocukların ana dilleri olan Kürtçe"de eğitim alamamasını göstererek, öğretmen açığı, ekonomik zorluklar ve araç-gereç yokluğuna dikkat çekti,

BU İŞ BU KADAR BASİT Mİ?

Bölgede görev yapan eğitimciler, açıklanan sonuçları “beklediklerini” belirtti. Eğitim-Sen Şırnak Şubesi Başkanı Serhat Uğur, ortaya çıkan sonuçlarla ilgili olarak, “Klasik nedenler sıralanıyor. Öğrencilerin potansiyeli, dershane olmayışı vs… Bazı kurumlar bundan sıyrılmaya çalışıyor bu şekilde. Bu iş o kadar basit değil” dedi.

Şırnaklı olan, eğitimini aldıktan sonra mezun olduğu Şırnak Lisesi"nde öğretmenlik yapmaya başlayan Uğur, öğrencilerin başarısız olmasında en büyük ve temel sorunun ana dil olduğunu kaydetti. Uğur, “Öğrenciler, ana dilleri Kürtçe"nin dışında bir dille ciddi bir eğitim sürecine giriyor. Yani ikinci bir dil öğrenmek gibi haksız bir rekabetle bu yarışa dahil ediliyorlar. Öncelikle bunu kabul ettikten sonra yaşanan diğer sorunlara gelebiliriz” diye konuştu.

BÖLGE ACEMİ OCAĞI GİBİ

Bölgede “çok ciddi öğretmen açığı ve öğretmen sirkülasyonu olduğunu kaydeden Uğur, şöyle dedi:

“Şırnak"ta mevcut öğretmen sayısı 2 bin 500. Öğretmen açığı ise 2 bin. İlimizde 15 okul var ama sadece sekiz rehber öğretmen bulunuyor. Buraya gelen öğretmenler en fazla dört, bilemediniz beş sene kalıp sonra başka yere tayin istiyor. Tabiri caizse burası "acemi ocağı" gibi görülüyor. Oysa ki dört senede ancak buranın yapısı, kültürü öğrenilebilir.”

Şırnak"ta beş yıl öğretmenlik yaptıktan sonra tayinini İstanbul"a aldıran Uğur Kahraman da bölgede “eğitimin getirisinin olacağına dair bir inanç bulunmadığını” belirterek, “Geçmişte koruculuk, kaçakçılık yapmış insanlar örnek olabiliyor. Çok kısa sürede iki-üç yıllık gelir elde etme söz konusu ve bu insanlar örnek olabiliyor. Bölgeye İzmir"den, İstanbul"dan giden öğretmenler bocalıyor, onları da suçlamamak lazım” dedi.

ANADİLDE EĞİTİM OLMAYIŞI CİDDİ ENGEL

Eğitim-Sen Ağrı Şubesi Sekreteri Çetin Işık ise, Serhat Uğur gibi öğretmenlik eğitimi aldıktan sonra memleketine dönmüş biri. Koşullara yabancı olmadığını ve aynı şeyleri yaşadığını belirten Çetin Işık, Ağrı"nın gelişmişlik düzeyinde de sondan birinci olduğunu belirterek, anadilde eğitim olmayışının başarıda ciddi engel olduğunu kaydetti.

“Öğrenciler beşinci sınıfa kadar ancak Türkçe"yi öğrenebiliyor” diyen 28 yaşındaki Işık, beş yıldır Ağrı"da bulunduğunu, kendisinin öğrencilik yıllarında da koşulların aynı olduğunu söyledi. Anadilde eğitim olmayışının başarısızlığı nasıl etkilediğini ise Işık şöyle anlattı:

“Benim de anadilim Kürtçe. Sınıfta çocuklara basit bir toplama işlemini sorduğumda cevap veremiyorlar. Buraları bilmeyen bir öğretmen bunu çocukların zekasına bağlayabilir. Ama ben aynı soruyu Kürtçe sorduğumda çocuklar hemen yanıt verebiliyor. Çocuklar Kürtçe düşünüp Türkçe öğrenmeye çalışıyor. İyi bilmedikleri bir dilde onlardan başarı bekleniyor. Kendini ifade etmede de sorunları oluyor çocukların.”

ÖĞRETMEN SİRKÜLASYONU DA ETKEN

Eğitim-Sen Hakkari Şubesi Başkanı İsmail Ata ise “40 yıl önce okuduğu Diyarbakır"ın Dicle ilçesindeki okulun da dahi koşulların Hakkari"den daha iyi olduğunu” ifade ederek, Hakkari"deki öğretmen açığının bin civarında olduğunu söyledi.

ÖSS"de en başarısız olarak çıkan illere bakıldığında “en fazla öğretmen sirkülasyonunun bu illerde olduğunun görüldüğünü” belirterek, “Öğretmenleri de suçlayamazsınız. Hakkari"nin Çukurca ilçesine bağlı Çığlı köyünde 25 sene önce lojman için temel atılmış, bina hala duruyuor. Öğretmenler sınıfta yatıyor, banyo yapacak yerleri yok. Bu koşullarda burada kalmalarını bekleyemezsiniz” dedi.

İsmail Ata da anadilde eğitim olmayışının başarısızlıktaki en büyük etken olduğunu kaydederek, şöyle dedi:

“Ana dilde eğitim olmayışı öncel bir sorun ve diğer sorunlarla kıyaslanamaz bile. Doğu ve Güneydoğu"daki başarısızlığın en büyük nedeni budur. Bırakın ilkokulu benim lisede bile Türkçe"yi doğru-dürüst konuşamayan öğrencilerim var. Başarı sıralamasına baktığınızda en sonuncular Kürt illeridir.”

Kaynak: AkNews

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.