1. YAZARLAR

  2. Zeki Savaş

  3. Amerikalı Siyahlara Askeri Destek Vermek
Zeki Savaş

Zeki Savaş

Yazarın Tüm Yazıları >

Amerikalı Siyahlara Askeri Destek Vermek

A+A-

 

Başta Ortadoğu olmak üzere Afrika ve Asya’da bir çok örgüte özgürlük, demokrasi, din, mezhep veya etnik nedenlerle yıllardır siyasi ve askeri destek veriyor Amerika ve bazı Avrupa ülkeleri.

Konuya bazı sorularla başlayayım:

Bu destekler neden sadece Batıdan Doğuya doğrudur?

Aynı sorunlar Amerika’nın içinde yok mudur?

Neden İslam ülkelerinden biri veya bir kaçı aynı nedenlerle Amerika’daki örgütlere siyasi ve askeri destek vermez?

Niçin Doğudaki devletler Amerika’daki demokrasi, özgürlük, ırkçılık gibi sorunlarla ilgili bazı örgütleri desteklemez?

Neden Doğudaki ülkeler Amerika’nın siyasi muhaliflerine alenen koruma ve sığınma hakkı veremez?

Niçin Doğudaki hiç bir ülke Amerika’da darbe yapmayı düşünemez?

Amerika’daki sorunlar ve çelişkiler, Amerika’nın müdahele ettiği ülkelerdeki sorun ve çelişkilerden az değildir. Örneğin Amerika’daki siyah derililerin sorunu. Doğudan hangi ülke bu devasa sorunla ilgileniyor ve Amerika’yı sıkıştırabiliyor?

2015 yılı nüfus sayımına göre Amerika nüfusu 317.488.600 kişi. 2010 nüfus sayımına göre toplumun %12.2’sini siyahiler oluşturuyordu. Bu oran ve son sayıma göre Amerika’da 38.733.000 siyahi yaşıyor. Yani kırk milyon civarında. Dünyada nüfusu kırk milyonun üzerinde olan ülke sayısı 32 tane. Yani Amerika’daki siyahilerin oranı yüzlerce ülkenin nüfusundan daha fazla demektir.

Peki bu ırka nasıl muamele edildi ve nasıl ediliyor?

Amerika kıtasına diğer ırklar kendi istekleriyle gelirken siyahiler köle olarak getirildi. 16. Yüzyıldan 1808 yılına kadar ölü taşıyıcıları adı verilen gemilerde tutulan kayıtlara göre Afrika’dan Amerika’ya 12 milyon 500 bin siyahi köle getirildi ve kaderleri Anglo-Saksonlara kölelik etmekti ve bu durum 1865 yılına kadar 300 yıl devam etti. Vatandaş hakları yasasından yararlanamadılar. Beyazların yapmadığı işlerde çalıştırıldılar. Beyazlarla aynı tuvaleti bile kullanamadılar. Otobüslerde arkada ayrı bölümlerde yolculuk ettiler. Linç edildiler, öldürüldüler ve hiç bir cinayetin sorumlusu yargılanmadı.

1865’te verilen haklardan sonra ve şu anda bile tüm yasalar siyahileri suçlayıcı, polisi koruyucu niteliktedir. Bu ayrımcılık da polislerin siyahlara karşı cinayet işlemelerini rutin halde tutmaktadır. Gönüllülerin kurduğu ‘Mapping Police Violence’ (Polisin Şiddet Haritası) projesinin gösterdiği  rakamlar,  2015'in ilk aylarında 197 siyahı öldüren polislerden sadece 3'ünün adli makamlarca suçlandığını ortaya koyuyor.Uluslar Arası Af Örgütü’nün raporları da bu cinayetleri doğruluyor.

Polis tarafından öldürülen siyahilerin gerçek rakamları da bilinmiyor. Çünkü polislerin işlediği cinayetlere ilişkin FBI kayıt tutuyor ama yerel otoritelerin bildirim yapması zorunlu olmadığı için gerçek rakamlar bilinmiyor.

Amerika’daki ceza evlerinde bulunanların %40’ı siyahi erkeklerden oluşmaktadır.Amerika Adalet Bakanlığı verilerine göre, siyahilerin hapse girme oranı beyazlara göre 6 kat daha fazla. Bir siyahi gencin tutuklanma oranı, aynı yaş aralığındaki bir beyaza göre 9 kat yüksek.

Center for American Progress’in raporlarına göre, bir siyahinin hapse girme ihtimali bir beyaza göre beş kat daha fazla.  ABD Ceza Komisyonu da ceza sisteminin siyahilere, beyazlara göre aynı suçtan yüzde 10 daha fazla mahkumiyet verdiğini söylüyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü’ne göre uyuşturu suçundaki cezalarda bile siyahların aleyhine ayrımcılık yapılıyor.

Pew Research’in araştırmasına göre, siyahilerin yüzde 70’i polisin, yüzde 68’i mahkemelerin, yüzde 54’ü iş yerlerinin, yüzde 51’i okulların, yüzde 44’ü de restoran ve mağazaların, kendilerine beyazlara göre daha az adil davrandığını düşünüyor.

Siyahilere yapılan ayrımcılığı destekleyen beyazlar da vardır. Michael Brown'ın katledilmesinden sonra çıkan olaylar üzerine, Ku Klux Klan adlı ırkçı örgüt olmak üzere, siyahi düşmanı tüm ırkçı çevreler katil polise sahip çıktılar, işlenmiş cinayetin ödüllendirilmesini istediler. Cinayet işleyen polisi kahraman ilan ettiler. Amerika’da böyle polislere ihtiyaç olduğunu dile getirdiler.

Amerika’daki siyahların dramatik tarihiyle ve fiili durumlarıyla ilgili söylenecek çok şey var ama konumuz tarih değil.

Üzerinde durmak istediğim mevzu, neden hiç bir İslam ülkesi veya Doğu ülkesi, Amerika’daki siyahilere kendi ülkesinde veya bir başka ülkede askeri eğitim vermeyi, onlara kamp vermeyi, onları mali ve siyasi olarak desteklemeyi gündemine alamıyor? Asya ve Afrika’da kendi siyahilerinden çok daha iyi durumda olan onlarca örneğe Amerika haklı-haksız destek verirken neden Doğudaki ülkeler Amerika’daki kırk milyon insana yapılan bu zulümlere sessiz kalıyor ve o mazlumlara destek veremiyor?

Neden Doğu ülkeleri Amerika’nın yumuşak karnı olan siyahiler üzerinden hiç bir hamle yapamaz?

Eğer siyahi sorun Amerika’daki varlığıyla Doğu ülkelerinden birinde olsaydı, Amerika ne yapardı?

Neden Doğu ülkeleri Amerika’yı bir kovboylar, gangsterler ve şerifler devleti olmakla suçlamaz?

Niçin Amerika’daki eyalet valilerinin hala bir şerif gibi davranmaları üzerinden ona hamle yapamaz?

Neden CIA ve FBI bu ülkede bir polis ve istihbarat devleti oluşturduğunu göndeme getirip Amerika’yı insan hakları ihlalinden dolayı suçlamaz ve gereğini yapamaz?

Niçin Amerika’daki karakolların işkence merkezi olduğu gerçeği üzerinden baskı oluşturamaz?

Hispanikler sorunu

Amerika’nın sorunu ve yumuşak karnı sadece siyahiler değil.  Bir de Hispanikler sorunu vardır. Hispanik, Amerika’daki Meksika ve Orta Amerika’daki bazı Latin Amerika ülkeleri kökenli vatandaşlar için kullanılır.

Hispanikler de siyahiler gibi ayrımcılığa maruz kalan halklardır. 50 milyon Hispanik yaşamaktadır Amerika’da. Bunların %16’sının yasal statüsü bile bulunmuyor. Oy kullanabilenlerin oranı ise, %6.9

Niçin Doğudan her hangi bir ülkenin Hispanikleri örgütlemeye, onlara silah, mali ve lojistik destek vermeye çalıştığını veya verdiğini duymuyoruz?

Kızıldaerililer sorunu

Hakeza Amerika’da ciddi bir Kızılderili sorunu vardır. 1492’den 1886’ya kadar geçen dört asırda 70 milyon Kızılderili öldürüldü Amerika’da. Yani dört asır boyunca yılda 175 bin Kızılderili öldürüldü. Geriye bugün yaşamını sürdürebilen 2.5 milyon kızılderili kaldı.

Neden Doğudan hiç bir ülke gidip bu Kızılderililere gelin size silah verelim, askeri eğitim verelim, kamp verelim ve mali destek sağlayalım; siz de atalarınızın intikamını ve haklarınızı şu beyazlardan alın demiyor veya diyemiyor?

Anglo-Sakson sorun

Amerika’da bir de Anglo-Sakson sorunu vardır.

Amerika’ya egemen olan sınıf,beyaz Anglo-Sakson Protestanlar'dır. Kısaltılmış hali WASP. Katolikler, Siyahi ve Hispanik kökenli Amerika vatandaşları yönetimde önemli yere getirilmezler.Barack Obama ve John F. Kennedy dışında bütün Amerika Birleşik Devletleri başkanları WASP'tır.

Amerika’yı ilk kuranlar kahir ekseriyetle İngiltere ve Almanya’dan göç edenlerdir. Yönetime damgasını vuran ise İngilizlerdir. Yani, Anglo-Saksonlar.

Amerika’yı ilk kuranlar, ağırlıklı olarak İngiltere ve Almanya’dan göç edenlerden oluşuyor. Yani, Anglo-Sakson olarak tabir edilen kesim. Anglo-Saksonlar ülkenin kaymak tabakasıdır.

Neden Doğu ülkelerinden biri Amerika’daki Anglo-Sakson olanlar ve olmayanlar üzerinden Amerika’nın başını ağırtmayı düşünmez?

Batılı ülkelerin araştırmacıları ve istihbaratçıları neredeyse iki asırdır Doğu ülkelerini köylerine ve mezralarına kadar geziyor, ülkelerin yer altı ve yer üstü kaynakları, dini, mezhebi, etnik, demoğrafik ve siyasi haritasını çıkarıyor, üzerinde çalışıyor, zaaf ve kuvvet noktalarını tespit ediyor, hangi ülkeyi hangi mesele üzerinden vurabileceğini veya sıkıştırabileceğini saptıyor sonra da harekete geçiyor ama Doğu ülkeleri Batı dünyasıyla ilgili bu tür çalışmalar yapmayı düşünemiyor veya düşünse bile ya cesaret edemiyor veya gücü yetmiyor.

Kaç asırdır dünyanın dengesi Doğunun aleyhine Batının lehine bozulmuş durumda.

Bu dengesizlik ne zamana kadar sürecek?

Doğu dünyasındaki her hangi bir ülke, Amerika’daki siyahîleri örgütleyip silah vermekle, onların özgürlük mücadelesini desteklemekle Doğu ile Batı arasındaki dengenin sağlanması cihetinde bir adım atamaz mı?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum