1. HABERLER

  2. DÜŞÜNCE UFKU

  3. Amerika Geri Çekilecek mi?/Çeviri
Amerika Geri Çekilecek mi?/Çeviri

Amerika Geri Çekilecek mi?/Çeviri

Tabnak sitesi, ABD’nin Suriye’den çekilmesiyle ilgili bir analiz yayınladı. Konuya ilişkin altı senaryoyu öngören analizi, UFKUMUZ HABER, okuyucuları için tercüme etti.

A+A-


Amerika Geri Çekilecek mi?

Geçen birkaç ay içinde ABD’nin aldığı pozisyonlar, Suriye’den güçlerini çekmesine inanmayı güçleştiriyor. Zira yerel güçlerden oluşan 40 bin kişiye eğitim verdiklerini ilan ettiler ve ağır silahlarla onları donattılar. Öte yandan Beyaz Saray daha birkaç gün öncesine kadar İran güçleri Suriye’de olduğu sürece Amerika’nın da kendi güçlerini Suriye’de tutacağını açıklıyordu. Bu nedenle ABD’nin tutumundaki bu çelişkiler, büyük ölçüde kuşkulu, blelirsiz ve tehlikelidir.

ABD askerlerinin Suriye’den çekileceğini doğru varsayarsak, cevaplanması gereken başka sorularla karşılaşıyoruz.

Neden önemlidir?

Cevaplanması gereken ilk soru: ABD’nin Suriye’den çekileceğini ilan etmesi neden önemlidir? Cevabı, Suriye’deki yeni siyasi dinamizmde, Suriye bunalımının askeri çözümden siyasi ve uzlaşı çözüm arayışlarına evrilmesinde aramak gerekiyor.

Suriye anayasasını hazırlayacak komitenin teşkilinde ilerleme sağlanmasına; Rusya, İran, Türkiye ve BM temsilcisinin anlaşmasına rağmen Suriye bunalımının önündeki en temel sorunlardann biri, ABD’nnin engellemleri ve Suriye’de askeri güç bulundurmasıdır. Rusya’nın da işaret ettiği gibi ABD’nin Suriye’den çekilmesiyle siyasi çözüm için bir projeksiyon oluşacaktır. ABD’nin Suriye’den çekilmesi, bir başka önemli değişime neden olacağı için de ayrıca önemlidir.

Geri Çekilmenin Perdearkasında Ne var?

Bu konuda analistlerin ve hatta diplomatların zihnini meşgul eden temel soru, ‘ABD’nin Suriye’den çekilmesinin perdearkasında ne var’ sorusudur. Çoğunluğun, Amerika’nın uzun süre Suriye’de kalacağını tasavvur ettiği bir dönemde neden Amerika beklenmedik bir anda güçlerini Suriye’den çekeceğini bildirdi?

Öngörülebilen Varsayımlar

Birinci varsayım: ABD’nin Suriye’den geri çekilmesi, Trump’ın Güvenlik Danışmanı Jhon Bolton ve Mike Pompeo’nun İran aleyhine askeri ve güvenlik alanlaraında yoğunlaşmak amacıyla geliştirdikleri projenin bir parçası olabilir. Bu senaryoya göre Washington, muhtemelen askeri güçlerini Suriye’den Fars Körfezine taşıyacak ve ikinci aşamada İran’ a karşı askeri bir hamlede bulunacaktır. Şimdi bu senaryonun ne ölçüde gerçeklere tekabül etteği sorulabilir.

Bu senaryo ile ilgili bazı hususlara dikkat çekmekte yarar var. Birincisi, Amerika nükleer anlaşmadan çekildikten sonra Avrupa’nın İran’a verdiği taahhütleri yerine getirmemesi veya getirecek gücünün olmaması nedeniyle Amerika, İran’ın nükleer anlaşmadan çekilebileleceğine ihtimal veriyor. İran’ın anlaşmadan çekilmesi, nükleer faaliyetlerin yeniden başlaması anlamına geliyor. Bu nedenle Amerikalılar, İran’ın nükleer tesislerine hamle yapmak için ön hazırlık arayışı içinde olabilir.Bu hazırlık, sınırlı bir savaşa zemin hazırlayabilir. İkinci husus, ABD yetkililerinin Rıza Pehlevi gibi yurt dışındaki muhaliflere desteğidir. Gerçekte Washington, İran’da ‘rejimi değiştirme’ ve alternatif sunma siyasetini takip ediyor. Üçüncü husus, ABD askerlerinin ve savaş gemilerinin Fars Körfezinde yeniden yoğunlaşmasıdır.

İkinci senaryo: Amerika, Rusya ve Türkiye ile anlaşarak Suriye’den çekiliyor. Bu anlaşmanın kuşkusuz Amerika için de bir takım sonuçları olacaktır. Bu senaryoda Rusya ile anlaşarak İran’ı Suriye’den çıkarma öngörülmüş olabilir.

Üçünrcü senaryo: ABD güçlerinin Suriye’den çekilmesi, Kaşıkçı’nın kan bedeli olabilir. ABD’nin Suriye’den çekilmesi ve Kürdleri yalnız bırakması, Washington’un Ankara’ya verdiği bir imtiyaz olabilir. Böylece Suudilere ve hatta Kushner gibi Trump’ın yakınlarına yapılan baskı önlenmiş olacak. Bu varsayıma göre, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine hamle yapması yakındır.

Dördüncü senaryo: Amerika, Suriye’deki İran güçlerinin ve Lübnan’da Hizbullah gücünün İsrail tarafından vurulması yönünde bir plana sahip olabilir. Böyle bir durumda Suriye’den çekilmekle kendi askerlerinin hedef olmasını önlemiş olacak.

Beşinci senaryo: ABD, Suriye’den tamamen çekilmeyebilir. Ankara ile anlaşarak güçlerinin bir kısmını çekmekle Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki Kürtlere operasyon yapmasına zemin hazırlayacak ve öte yandan bu geri çekilmeyle Esed ile ilişki kurma yoluna gidecek.

Altıncı senaryo: ABD, Suriye’den çekileceğini ilan ederek Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine operasyon için ortam hazırlayacak. Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki hareketliliğinin artması Türkiye, Rusya, İran arasında ayrılığa yol açabilecek. Türkriye’nin Suriye sahasında operasyonlarını genişletmesi, bir kez daha Ankara-Moskova-Tahran gerginliğe neden olabilir. Bu gerginlik de Astane sürecini ve anayasa komisyonunun oluşmasını başarısızlığa uğratabilir.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.