1. YAZARLAR

  2. Hakan ALBAYRAK

  3. Altınsu Raporu
Hakan ALBAYRAK

Hakan ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Altınsu Raporu

A+A-

 

 İnsan Hakları ve Adalet Hareketi (İHAK), Hakkari’nin Şemdinli ilçesine bağlı Altınsu (Şapatan) köyünde onlarca kişinin bazı polis memurları tarafından dövüldüğü ve gözaltına alınan onlarca köylünün Emniyet Müdürlüğü’nde de darp edildiği iddialarını yerine araştırdı ve bir rapor hazırladı.


Hadisenin nasıl başlayıp nasıl geliştiğini rapordan okuyalım:

“5 Ağustos 2017 akşamı Hakkari’den Polis Özel Harekât (PÖH) kuvvetlerinin de desteğiyle Şemdinli merkezli Altınsu Köyü mevkiinde bölgede PKK militanlarının olduğu gerekçesiyle yakalanmalarına yönelik bir operasyon başlatılmıştır. Saat 23:00 civarında başlayan operasyonlarda silah sesleri köyden de yoğun bir şekilde duyulmuştur. Operasyonda Erhan KONUK isimli bir Özel Harekât Polis memuru şehit olmuş, bir polis memuru ise yaralanmıştır. Sonrasında Altınsu Köyü’ne yönelik bir operasyon başlatılmış, savcılıktan alınan arama izni ile o gece köydeki evlere girilmiştir. Bu arama esnasında yaklaşık 350 Özel Harekât polisinin görev yaptığı belirtilmektedir…”

“Polis, girdiği evlerin hiçbirinde arama kararından bahsetmemiş ve yazılı bir arama kararı da göstermemiştir. Beyanlardan anlaşıldığı kadarıyla eve girişler gürültülü, henüz kapıları açmaya vakit kalmaksızın kapıların ve camların kırılması, kimlik sorgulaması yapılmadan evde bulunan erkeklerin dövülerek ve zor kullanarak dışarı çıkartılması, kadınların ve çocukların zor kullanma esnasında itilip kakılması şeklinde cereyan etmiştir. Aramalarda evde bulunan erkeklerin konuşmasına müsaade edilmeden darp edilmesi ve evdeki eşyalara ciddi zararlar verecek şekilde aramaların yapılması tüm beyanlarda ifade edilmiştir. Özel Harekât polisleri tarafından eve girişler esnasında eş, anne, kız çocukları anılarak ağır hakaret ve küfürler edilmiştir. Dini inançlara yönelik hakaretler içeren beyanlarda da bulunulmuştur. 6 Ağustos sabahı aramalar saat 02:30’a kadar köy merkezinde bu şekilde devam etmiş ve Camiye yakın köy meydanında evlerden alınanlar yüzüstü yatırılmış bir vaziyette bekletilmiştir. Köy meydanında tutulan kişilere yönelik gece boyunca polisin dipçik, sopa vs. ile vurması ve kötü muamelesi devam etmiştir. Bazı köylüler köy meydanı yanındaki inşaata götürülerek burada da sopalarla darp edilmiştir. Ev aramaları saat 04:00 civarında ikinci bir dalga şeklinde Altınsu Köyü’nün merkezinden Dereboyu mevkiine doğru devam etmiştir…”YAZININ DEVAMINI OKU

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar