1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Almanya'da yeni hükümet için ilk adım
Almanya'da yeni hükümet için ilk adım

Almanya'da yeni hükümet için ilk adım

Alman Hristiyan Birlik ve Sosyal Demokrat partileri arasındaki koalisyon ön görüşmeleri mutabakatla tamamlandı. Varılan mutabakatta Türkiye ile ilişkilere de değiniliyor.

A+A-

 

 

Alman Hristiyan Birlik (CDU/CSU) ve Sosyal Demokrat (SPD) partileri arasındaki maraton şeklinde geçen koalisyon ön görüşmelerinde tartışmalı konular üzerinde mutabakat sağlandı.

 

Perşembe gecesi geç saatlere kadar devam eden görüşmeler sonrası Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) lideri ve Başbakan Angela Merkel, Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı Martin Schulz ve Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) Genel Başkanı Horst Seehofer ön görüşmelerde alınan sonuçlar hakkında bilgi vermek üzere ortak basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Angela Merkel açıklamasında "istikrarlı bir hükümet kurma amaçlı koalisyon görüşmelerine götüren yolun açıldığını" söyledi. Büyük koalisyonun devam ettirilmesi için uzlaşmaya varılmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Başbakan Merkel, karşılıklı tavizlerle bütün kesimleri kapsayan bir mutabakat zemini hazırladıklarını ve içinde bulunduğumuz yasama döneminde Almanya'nın orta vadeli geleceğini garanti altına alan kararlara vardıklarını belirtti.

Merkel, öncelikle aileler ve çocuklar için sosyal güvenliği ve geleceğe yönelik yatırımları güvence altına alacak şartları hazırladıklarını ifade etti. Dijitalleşme çağının hızlı değişim ortamında konut, enerji dönüşümü ve hızlı internetim yaygınlaştırılmasıyla ilgili altyapı yatırımlarının daha çabuk kararlaştırılabileceğini belirten Merkel, Fransa ile ortak çözüm bulacakları için Avrupa'nın yenilenmesini başaracaklarından şüphhesi olmadığını sözlerine ekledi.

SPD lideri Martin Schulz da "mükemmel sonuçlar elde ettiklerini ve Almanya'nın yenilenmesi ve birliğinin korunması" için çalışacaklarını belirtti. Schulz, 23 saat süren görüşmelerin zaman zaman tehlikeye girdiğini ve sorunları karşılıklı saygı temelinde aştıklarını ifade etti.

Türkiye ile ilişkiler 

Varılan mutabakatta Türkiye ile ilişkilerle ilgili bir bölüm de yer alıyor. Mutabakat belgesinde Türkiye ile ilişkilerin geleceğine yer verilmedi. SPD lideri Martin Schulz ve Hristiyan Sosyal Birlik’in Türkiye ile tam üyelik müzakerelerinin kesilmesi şeklindeki talepleri protokolde yer almadı.

Belgede Türkiye'de demokrasi, insan hakları ve hukuk devleti koşularının kötüleştiği vurgulanarak bu nedenle yeni fasılların açılmayacağı ve görüşülmekte olan fasılların da kapatılmayacağı kaydedildi. 

Belgede Türkiye yükümlülüklerini yerine getirene kadar vize mecburiyetinin kaldırılmayacağı ve Gümrük Birliği'nin genişletilmeyeceği de belirtildi.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.