1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Almanya: Türkiye’ye desteğimiz sürecek
Almanya: Türkiye’ye desteğimiz sürecek

Almanya: Türkiye’ye desteğimiz sürecek

DW Türkçe’ye konuşan Alman Kalkınma Bankası Türkiye Direktörü Frank Bellon, çevre, iklim koruma ve Suriyeli mültecilerin uyumu konularında Türkiye ile mali işbirliğini geliştirmek istediklerini belirtti.

A+A-

 

Alman Kalkınma Bankası (KfW) Türkiye Direktörü Frank Bellon, Türkiye’ye sağladıkları mali kaynaklar, yürüttükleri projeler, gelecekteki hedefleri ve yeni Türk hükümetinden beklentilerini  anlattı.

 

Türkiye ile mali işbirliği portföyünün 1 milyar 900 milyon euro olduğunu söyleyen Bellon, Türkiye’deki sığınmacılara yönelik projelere desteklerinin de 579 milyon euroya ulaştığını kaydetti. 

Türkiye’deki mültecilere yapılan yardımlarla uyum ve kapsayıcılığı teşvik etmek istediklerini anlatan Bellon, “Bu süreçten sadece mülteciler değil yereldekiler de yararlanıyor. Biz toplumsal sorunların oluşmasını değil toplumsal kapsayıcılığı teşvik etmek istiyoruz” şeklinde konuştu. 

Türkiye ile yeni dönemde işbirliğini daha da geliştirmek istediklerini söyleyen Bellon, “Yeni hükümetin çevre ile iklim konularındaki hedeflerini koruması bizim için önemli. Yine yaptığımız mülteci yardımları bağlamında da aynı şekilde Türk hükümetinin Suriyeli mültecilere yardım ve uyumunun desteklenmesi yönünde bugüne kadar sergilediği kararlılığın da süreceğine inanıyoruz” diye konuştu.

KfW’nin Türkiye Direktörü Frank Bellon’a yönelttiğimiz sorular ve yanıtları şöyle:

DW Türkçe: KfW’nin Türkiye’deki mali işbirliğinin kapsamı ve yoğunlaştığı alanlar neler?

Frank Bellon: 60 yıldır Türkiye ile mali işbirliğimiz var. İşbirliğimizin güncel portföyü 1 milyar 900 milyon euro, faaliyetlerimizin ana hedefini çevre ve iklimin korunması oluşturuyor. Üç ana sektörde faaliyet gösteriyoruz. Bunlardan ilki çevrenin korunmasını gözeten ve sürdürülebilir yerel kalkınma için altyapı çalışmalarını kapsıyor. Bursa’daki Atık Su Arıtma Tesisi, İstanbul’daki Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi bunlara örnek. Sürdürülebilir enerji, faaliyet göstermekte olduğumuz bir diğer alan. Yenilenebilir enerji ve enerji verimliliğinin finansmanını destekliyoruz. Üçüncü faaliyet alanımız da partner bankalar aracılığıyla finans sektörü ve KOBİ’lerin desteklenmesini kapsıyor. KfW’nin kaynaklarından uygun koşullara, uzun vadeli finansman sağlayabildiğimiz kredi fırsatları sunuyoruz. Bu ana üç faaliyet alanımıza, Suriye kaynaklı mülteci krizi sonrasında, mültecilere yönelik destek faaliyetleri eklendi. 

Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılarla ilgili projeler neyi hedefliyor ve ne kadarlık bir mali destekle gerçekleşiyor?

KfW’nin Türkiye’deki mültecilerin ve ev sahibi toplulukların desteklenmesi amaçlı projelerinin güncel portföyü 579 milyon euro. Hem Alman hükümeti hem AB’nin sağladığı hibelerle, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yanı sıra UNICEF, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Dünya Sağlık Örgütü gibi partnerlerle, projeler hayata geçiriyoruz. 3 milyon 500 bin mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye, mültecilere yardım konusunda çok büyük çalışmalar, katkılar sundu. Dünyada bu oranda sığınmacıya ev sahipliği yapan başka bir ülke yok. Ancak mülteci krizi tek başına Türkiye’nin sorunu değil, bir insani kriz, hepimizi etkiliyor ve bu da hepimizin dayanışma içerisinde olmasını gerektiriyor.

 

            

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.