1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Alman Bakan Gabriel: Türkiye Batı’ya sırt çeviriyor
Alman Bakan Gabriel: Türkiye Batı’ya sırt çeviriyor

Alman Bakan Gabriel: Türkiye Batı’ya sırt çeviriyor

SPD’li Alman Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, yeni kitabında Türkiye’nin Batı Avrupa’dan uzaklaşmakta olduğu tespitini yaparak, “Türkiye’ye silah vermeye devam edebilir miyiz?” sorusunu yöneltti.

A+A-

 

 

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, dünya siyasetinde ve iç politikadaki sorunları mercek altına aldığı “Yeni Ölçümler” (Neuvermessungen) adlı kitabında, Türkiye konusunda ilginç değerlendirmelere yer verdi.

Angela Merkel liderliğindeki koalisyon hükümetinin Sosyal Demokrat Partili (SPD) Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Gabriel, uluslararası politikada yaşanan köklü değişimleri ele aldığı kitabında, ABD ve Avrupa’nın dünyadaki iktisadi ve siyasi gücünün gerilemekte olduğuna işaret etti.

“Dahası Batı’nın ittifakları, yeni sınamalarla, hatta parçalanma tehdidiyle karşı karşıya” ifadelerini kullanan Gabriel, silahlı ihtilafların etkilerine, göç akınlarına, AB'nin çözülme ihtimaline değindi.

Gabriel, “Türkiye de Batı Avrupa’ya sırt çeviriyor, giderek otoriterleşen iktidar yapıları oluşturuyor, bu da üyesi olduğu NATO’nun değerleriyle gerilimli bir ilişkiye yol açıyor” değerlendirmesini yaptı.

NATO'nun gelecek stratejileri konusunda giderek artan soru işaretlerinin bulunduğuna da dikkat çeken Gabriel, “NATO ittifak için sürdürülebilir bir stratejiyi yeniden sorgulamalı. Bundan sonra NATO ittifakının diğer üyelerine yaptığımız gibi hiç tereddüt etmeden, iç baskı aracı olarak kullandığını bilerek, Türkiye'ye silah vermeye devam edebilir miyiz?” sorusunu sordu.

Batı’nın Türkiye endişeleri

Batı’nın uzun yıllar boyunca bir değerler birliğini ifade ettiğini, Batılı ülkeler ve halkları için “özgürlük, eşitlik, insan haklarına saygı ve demokratik katılımcılığın”  bir anlamda pusula olduğunu vurgulayan Gabriel, Türkiye ile ilgili endişelerini dile getirirken, şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye artan bir şekilde demokratik ilkelerden ve hukuk devleti ilkelerinden uzaklaşıyor ve iç barışının, genç nesillerin demokratik katılımcılık taleplerinin tehlike altına girmesini göze alıyor. İnternetin yasaklanması yönündeki devlet emriyle sorunun çözümü gayet tabii ki mümkün değil. Demokratikleşme ve dijitalleşme, dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Türkiye ve Arap dünyasında da, aktivistler için haklı olarak siyasi özgürlüğün bir parçasını oluşturuyor.”

Berlin Juncker und Gabriel bei Buchvorstellung Neuvermessungen (Getty Images/AFP/T. Schwarz)

Transatlantik ilişkilerin geleceği

Donald Trump’ın başkan seçilmesiyle ABD’nin dünya politikalarındaki değişime de değinen Gabriel, “ABD politikaları, güvenlik konularında da akılla bağdaşmayan, dalgalı ve öngörülemez olabilecek” tespitini okuyucularıyla paylaştı.

Avrupa’nın beklemek yerine kendi çıkarları ve değerleri doğrultusunda uluslararası inisiyatifler başlatması gerektiğini savunan Alman Bakan, “Kıtamızda barış, güvenlik ve istikrarı koruma görevi öncelikli olarak Almanya ve Avrupa’nındır” görüşünü vurguladı.

NATO’nun aslen bir siyasi ittifak olduğunun altını çizen Gabriel, sadece daha yüksek askeri harcamalara odaklanılmasının yanlış olduğunu, ortak değerlerin büyük önem taşıdığını vurguladı. Alman Bakan, "Avrupa'da ortak güvenlik kimliği oluşturmalı, daha güçlü entegre olacak yapılarla Avrupa Ordusu oluşumunun yolu açılmalı” görüşünü ifade etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.