1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. ALLAH'IN DEĞİL DARBENİN ASKERİ
ALLAH'IN DEĞİL DARBENİN ASKERİ

ALLAH'IN DEĞİL DARBENİN ASKERİ

A+A-

Alparslan Arslan yakalanınca önce uzun süre sustu, sonra bir anda "Allah'ın askeriyim, herşeyi türban için yaptım, türbana dokunanı asarım keserim" demeye, duruşmada namaza durmaya başladı.

Ergenekon'la bağları, telefon trafiği ve onlarca delili görmeyen medya, bu saçma tavırlarını manşetlere taşıdı ama mahkeme yemedi. O darbeye zemin oluşturacak en etkili eylemin faili olarak yargılanacak.

ALPARSLAN SİLİVRİ'YE

Yargıtay'ın bozma kararından sonra Danıştay saldırısı davasını yeniden görüşen Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarihi bir karara imza attı. Mahkeme, Danıştay davasının, Ergenekon'la birleştirilerek İstanbul 13. Ağır Ceza'da görülmesine karar verdi.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Danıştay ve Cumhuriyet gazetesine yönelik saldırılarla ilgili davada, Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin, 'Ergenekon davasıyla birleştirilmesinde zorunluluk bulunduğuna' işaret ederek verdiği bozma kararına uydu. Danıştay saldırısının Ergenekon örgütü tarafından gerçekleştirildiğini gösteren kuvvetli delillerin olduğununa hükmeden mahkeme, iki davanın İstanbul'da görülmesine karar verdi. Bu konuda Ergenekon davasına bakan 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin görüşü beklenecek.

DANIŞTAY ÜYELERİ DE İZLEDİ

Yargıtay'ın bozma kararından sonra Danıştay davasının yeniden görülmesine başlanan 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki ikinci duruşmaya tutuklu sanıklar Alparslan Aslan, Erhan Timuroğlu, Süleyman Esen, Osman Yıldırım, İsmail Sağır ve Tekin İrşi ile sanık ve müdahil avukatları katıldı. Duruşmayı bazı Danıştay üyeleri de izledi. Duruşmada sanık Arslan'ın avukatı Hüseyin Kubilay Üstüner, mahkemenin daha önceki kararında direnmesini talep ederek, ayrıca müvekkilinin akıl ve ruh sağlığı konusunda hastaneye sevkini istedi. Diğer tutuklu sanıkların avukatları da daha önceki beyanlarını tekrarlayarak, müvekkillerinin tahliyelerine karar verilmesini talep etti.

DAVAYA 'İSTANBUL' BAKACAK

Cumhuriyet Savcısı Kubilay Taştan, celse arasında verdiği yazılı mütalaadaki gerekçeler doğrultusunda, Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin bozma ilamına uyulması ile Ergenekon davasını gören İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nden birleştirme yönündeki muvafakatlarının sorulmasını istedi. Mahkeme heyeti, kısa bir aradan sonra Yargıtay'ın bozma ilamına uyulmasının kararlaştırıldığını açıkladı. Mahkeme kararında Danıştay ve Cumhuriyet gazetesi saldırılarını, Ergenekon örgütünün gerçekleştirdiğine yönelik şüpheleri kanıtlayan yeterli delillerin olduğuna hükmetti. Heyet, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nden birleştirme yönündeki muvafakatlarının sorulmasına da karar verdi.

ARSLAN İÇİN RAPOR YOK

Sanık Arslan'ın, akıl ve ruh sağlığı yönünden rapor aldırılması talebinin reddine de karar veren mahkeme, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamını kararlaştırarak, duruşmayı erteledi. Mahkeme heyeti tutukluluğun devamı konusundaki ara kararı oy çokluğuyla aldı. Üyelerden Hakim Kadir Kayan, 'bozma kararı sonrasında ortaya çıkan yeni süreçte, sanık Süleyman Esen ile ilgili ortaya çıkan durumun, sanığın aleyhine olacağını' belirterek karara şerh koydu.

Başörtüsü şovu işe yaramadı

Duruşmada mahkeme heyeti karar için salondan ayrılırken tetikçi Alparslan Arslan ayağa kalkarak, müdahil avukatlara ve saldırıda hayatını kaybeden Danıştay 2. Daire Üyesi Mustafa Özbilgin'in oğluna “Başörtüsünü yargılayanı keserim. İsrail'e gidin” diye bağırdı. Ayağa kalkan annesine de bağıran Arslan'ı, jandarmalar güçlükle salondan çıkardı. Sakinleştikten sonra salona alınan Arslan kararı ayakta dinledi.

'Bozma' sanıkları gerdi

Kararı okuyan Mahkeme Başkanı Şatır, "Yargıtay'ın bozma ve birleştirme kararına uyulmasına" der demez sanıklarlardan Erhan Timuroğlu ve İsmail Sağır, Osman Yıldırım'a saldırmak istedi.

TANIĞA SALDIRDI

Erhan Timuroğlu, Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz'e 'Danıştay ve Cumhuriyet'in bombalanmasını emekli Tuğgeneral Veli Küçük organize etti' itirafında bulunan sanık Osman Yıldırım'ın üzerine yürümek istedi. Timuroğlu, “Bu şerefsiz itirafçının söyledikleri yalan” diye bağırdı. Sanık İsmail Sağır da Ergenekon'un gizli tanığı Yıldırım'ın üzerine yürüyerek 'Bu yalan söylü-yor' diye bağırdı. Bunun üzerine Osman Yıldırım da Erhan Timuroğlu ve diğer sanıklara yönelik küfürlü sözler sarfederek, “Size kaç para verdiler” diye konuştu. Araya giren jandarmalar sanıkları salondan çıkardı.

Örgüt bağlantısı için deliller yeterli

Mahkeme heyetinin yaptığı başbaşa değerlendirmenin ardından, Mahkeme Başkanı Hasan Şatır, usul ve yasaya uygun bulunan Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin bozma kararına uyulmasına karar verildiğini kaydetti. Hasan Şatır, dosya kapsamı, delil durumu, bozma ilamındaki gerekçeye göre, yapılan değerlendirmede; İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, “Ergenekon” davasında, bir terör örgütü olduğu ve bunların ülke çapında eylem ve faaliyetlerde bulunduğunun ileri sürüldüğünü belirtti. Satır Ergenekon örgütünün ana çatısı ve örgüt yapısının tarif edilerek nitelendirildiğini, ayrıca örgüt eylemlerinin de dava konusu edildiğini ifade etti. Şatır şöyle konuştu: “Mevcut duruma göre, mahkememiz dosyasındaki Danıştay ve Cumhuriyet gazetesine bomba atılması olayının, İstanbul'daki yargılamaya konu örgütün yaptığı eylemlerden biri olarak iddia edildiği, bu haliyle mahkememizde görülen ve örgütün yaptığı eylemlerden bir tanesi olarak nitelenen eylemin yargılamasının da örgütün genel tanım ve tarifinin yapıldığı ve diğer eylemlerinin yargılandığı dosyada birleştirilerek, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 2008/209 esas sayılı (Ergenekon davası) dosyasında yapılması, delillerin birlikte değerlendirilmesinin usul ve yasaya uygun olduğu sonuç ve kanaatine varıldığından, dosyanın, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde birleştirilmesi konusunda muvafakat istenilmesine karar verildi.”

Savcıdan 9 kanıt

Danıştay davasının Yargıtay 9. Daire'deki temyiz incelemesinde Ergenekon savcısı Zekeriya Öz'ün tespit ettiği olayda Ergenekon bağlantısını gösteren 9 delil önemli rol oynadı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, bu delillerden hareketle kararın bozulmasını talep etti. İşte o deliller:

1- Tetikçisi Arslan'ın Ergenekon iddianamesine de giren başta Muzaffer Tekin olmak üzere örgüt yöneticileri ile arasındaki somut ilişkileri gösteren telefon trafiği, işyeri ve buluşmaları...

2- Ergenekon sanıklarından Hüseyin Görüm'ün, iddianameye giren CD'deki video kaydı, Ergenekon yöneticilerinden Fikri Karadağ'a söyledikleri de Danıştay baskınıyla ilişkili.

3- Danıştay sanığı Osman Yıldırım'ın Ergenekon savcısına verdiği ifadedeki itirafları... Yıldırım Cumhuriyet ve Danıştay saldırısında Veli Küçük ve Muzaffer Tekin'i işaret etti.

4- Ergenekon sanığı Fikret Emek'te ele geçirilen el bombalarıyla Cumhuriyet Gazetesi'ne atılan bombaların aynı kafile numaralarını taşıması.

5- Danıştay davası sürecinde, sanıklardan Arslan'ın anne ve babası ile Osman Yıldırım'ın akrabalarının ve İlhan Parlak'ın banka hesaplarında toplam 300 bin YTL tutarındaki artış...

6- Ergenekon sanıklarından TİT kurucusu Semih Tufan Gülaltay'ın yanında dört ay çalışmış olan Esra Feride Gökçimen'in ifadesi. Gökçimen, Gülaltay ve Tekin'in saldırıdan önce kalabalık bir grupla sık sık toplantı yaptığını anlattı.

7- Ümraniye bombalarıyla Cumhuriyet gazetesine atılan bombaların aynı seriden olması.

8- Danıştay soruşturması kapsamında ifadesi alınarak serbest bırakılan Ergenekon sanıkları Zeki Yurdakul Çağman ile Mahmut Öztürk arasındaki telefon görüşmesi.

8- Ergenekon'un bir gizli tanığının, 'Arslan, Veli Küçük ile bizzat görüşüyordu. Samimi ilişkisi vardı. Arslan 2003'ten beri Tekin ve Küçük'ten bağımsız hareket etmiyordu' şeklindeki ifadesi.

Darbe için en önemli eylem

Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz iddianamede örgütün darbe zemini oluşturmak için Danıştay saldırısını gerçekleştirdiğini ileri sürdü. Saldırı iddianamede örgütün en önemli eylemi olarak geçiyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.