1. HABERLER

  2. MAARİF

  3. Allah’ı Hatırlama/Ufkumuz maarif grubu
Allah’ı Hatırlama/Ufkumuz maarif grubu

Allah’ı Hatırlama/Ufkumuz maarif grubu

A+A-

Soru: Dil ile yapılan zikir ile kalp ile yapılan zikir arasındaki fark nedir? Neden Allah, dil ile yapılan zikrin kabul göreceğini bildiriyor?


 

Gerçek manadaki zikir (hatırlama), kalp ile yapılan zikirdir. Yani insanın kalben Allah ile birlikte olması ve bunun insanın ameline yansımasıdır. Gerçek manadaki zikre sahip olan bir insan, herhangi bir günah ile karşılaştığı zaman o günahtan yüz çevirecektir. Çünkü her daim Allah’a hamd ve ibadet üzeredir. Asıl olan zikir kalbin zikri olduğundan, dil ile yapılan zikir aslında kalbteki inancın dışa yansımasıdır. İnsanın dil ile Allah u ekber demesi aynı zamanda kalben Allah’ın vasfedilen herşeyden üstün olduğuna inanması demektir.

Dil ile yapılan zikirlere "Zikir" yerine "Vird" denilir. (Vird: tasavvufta belirli sayıda Allah denilerek kalbin Allah’ı zikretmesini hedefleyen zikir çeşidine denir). Vird de zikrin bir başka çeşididir. Asıl olan zikir kalp ile yapılan zikir olduğundan dolayı dil ile yapılan zikir ise aslında kalbi zikrin dilde teccelli bulmuş halidir.

Vird halinde olan bir insan ister istemez yapmış olduğu zikirden gafil olmamakta, aksine zikrin manasının fârkında olmaktadır. Bununla birlikte vird halinde olan bir insan genel anlamı ile kalbi zikir halinde de olmaktadır. Kur’an da bir diger zikir (hatırlama) yöntemidir ki, Kur’an’ın kendisi bunu ifade etmektedir. Ama Kur’an’ı sadece okumak ve mütalaa etmek ile Kur’an’ın etkisi hasıl olmamaktadır. Elbette Kur’an üzerinde mütalaa etmek de bir zikir çeşididir ki, insan Allah'ın kelamını okuduĝu zaman O'nu hatırlamaktadır ama bu amel Kur’an kıraati ve tilaveti olarak adlandırılmaz. Çünkü Kur’an kıraatinin kendine ait bir takım riayet edilmesi gereken adabı bulunmaktadır.

 

♦  Ufkumuz maarif grubu tarafından tedvin edilmiştir.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.