1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Aksa’yı savunmak için hazırlıklar tamam
Aksa’yı savunmak için hazırlıklar tamam

Aksa’yı savunmak için hazırlıklar tamam

A+A-

Yahudilerin her yıl 8 gün boyunca kutladıkları Hamursuz Bayramı Etkinlikleri, Aksa Mescidi’ne yönelik herhangi bir saldırıyla sonuçlanabilir endişesiyle İslami ve ulusal Filistin kuruluşları tarafından alınan sıkı hazırlıklarla karşılanıyor. Bugün Yahudilerin tören yapmak gayesiyle Aksa Mescidi’ne yürüyüş yapmaları ve tutucu Yahudilerin mescidi yıkmaya kalkmaları ihtimali sebebiyle Filistinliler seferberlik ilan ederek sabah namazından itibaren Aksa Mescidi’nin içinde dışında toplanmaya başladılar. Filistin İslami Hareketi, Filistinlilerin dört bir yandan toplanıp getirilmeleri için yüzlerce otobüs sağladı. Filistinli kurumlar, İsrail hükümetine olası kötü ihtimallere karşı sert uyarılarda bulunarak neticede olacaklara katlanmaları mesajları verdiler. 

Kudüs’te organizatörler, kurumlar, Filistinli ulusal ve İslami kitleler, Yahudilerin Hamursuz Bayramı gerekçesiyle, binlerce yerleşimci ve radikal Yahudi’nin tören yapmak ve kendilerine has sembollerini bırakmak için Aksa Mescidi’ne saldırma girişimlerine karşı hazırlanıyorlar.  

Filistin Başbakanı Kudüs İşleri Danışmanı Hatim Abdülkadir, yaptığı açıklamada bugünü “Kudüs’ü savunmak için toplanma günü” ilan etti ve Aksa Mescidi’nin içinde yoğun şekilde yayılmak için gerekli düzenlemelerin yapıldığını söyledi.  

Filistinliler arasında tam koordinasyon 

Danışman Abdülkadir ayrıca, işgalci yönetimin Filistinlilerin mübarek mescide girmelerini engellediğine dikkat çekerek buna karşılık Filistinli vatandaşlarla özellikle de İslami hareketle çok sayıda kişinin Aksa Mescidi’ne toplanması için koordinasyon sağlandığını belirtti.  

Abdülkadir sabah namazından itibaren, sabah saatlerine hatta öğlene kadar mescide girebilmek için her türlü yolu deniyeceklerini ifade etti. Ayrıca toplanmalarının sadece Aksa Mescidi’ni savunmak gayesiyle olduğunu, kimseye saldırmak ya da zarar vermek gibi bir gayelerinin olmadığını vurguladı.  

Ardından da Kudüs İslami, ulusal kurumlarının ve Filistin Kurtuluş Örgütü’nün toplanma çağrısının amacının yerleşimci ve radikallerin Aksa Mescidi’ni yıkmaya kalkmalarını engellemek ve İsraillilere şu mesajı göndermek olduğunu söyledi: “Filistinliler Aksa’dan vazgeçmeyecekler ve Aksa Mescidi’nin İslami hürmetine bir dokunuş dahi bizim için kırmızı hattır.” 

Abdülkadir, İsrail hükümetine yerleşimcilere ve radikallere Aksa’ya girmeleri için yürüyüş izni vermeleri halinde sonuçlarına katlanmaları uyarısında bulunduklarını vurgulayarak, orada toplanan Filistinlilerin yerleşimcilerin sebep olacakları bir tartışma karşısında elleri kolları bağlı kalmayacaklarını belirtti. 

Abdülkadir, geçtiğimiz Salı günü İsrail polisi tarafından genel seferberlik çağrısında bulunması nedeniyle uyarıldığını ancak kendisinin bunu savunma maksadıyla yapmaları gerekçesiyle reddettiğini söyleyerek Filistinliler ve İsrail polisi, yerleşimciler arasında çıkabilecek olası çatışmalara işaret etti. 

İslami hareketten yüzlerce otobüs 

Filistin’deki İslami Hareket liderinin vekili, Aksa Mescidi’ni savunmak için hazır olduklarını ve bu sabah namazından sonra Yeşil Hattın dâhilindeki Filistinlileri evlerinden toplamak için yüzlerce otobüs hazırladıklarını söyledi. 

Şeyh Kemal Hatib, Kudüs hususundaki konumları ve Kudüs’e yakınlıkları hususunda kendilerine Kudüs’ü savunma saygınlığını verdiklerini ifade ederek: ‘Biz, Kudüs’e en yakın Filistinli Araplarız, Müslüman Araplarız. Bu nimet, kendisinin koruma bekçileri olmamızda vücut bulan bir şükür gerektirir’ dedi. 

Şeyh Hatib, binlerce kadın, erkek, küçük büyük Filistinlinin Aksa’ya bağlılıklarını göstermek ve Aksa’yı Arap ve İslam işgalinden –dediklerine göre- kurtarmak isteyen bu bozguncuların Aksa’nın kutsallığına dokunmalarını engellemek için toplanacaklarını ekledi.  

İsrail’in icraatları  

Şeyh Hatib, radikal Yahudilerin Aksa Mescidi’ni yıkmalarını kuvvetle destekleyen İsrailli kurumu, böyle bir yıkım söz konusu olduğu taktirde her türlü kötü sonuçtan sorumlu tuttu. İsrail radikal hükümetinin desteği altında gerçekleşebilecek her türlü çekişmeye, çatışmaya da tüm kuvvetleriyle karşı koyacaklarını belirtti.  

Şeyh Hatib şöyle dedi: “Biz, İsrailliler gibi donanıma ve silahlara sahip değiliz. Ancak bizim yanımızda; Aksa’yı savunan Hakk bulunuyor.” Hatib, İsraillilerin aşırılıklarının istenmeyen boyutlara ulaşmaması uyarısında bulunuyor.  

Diğer yandan El Yazmaları ve Aksa Mirası bölüm başkanı, İsrailli kurumun, İsraillilerin bayramı başladığından beri Kudüs’te ve Aksa Mescidi’nin içinde birçok tedbir aldığını vurguladı. Bu kapsamda İsrail polisi cami içinde ve dışında yoğun bir şekilde yayıldı. İslami vakıfların faaliyetlerine de aşırı karışmaya başladılar.  

Dr. Nacih Bekirat ise, İsrail polisinin, yerleşimcilere Aksa’ya toplu olarak Batı Kapısı’ndan giriş çıkış izni vermesine karşın hem giriş hem de çıkış esnasında Müslümanlara yönelik teftişlerini artırdığına dikkat çekiyor.  

Dr. Bekirat, İsrail’in bu tutucu tavrının Filistin’in içinden ve Kudüs’ün kenar mahallelerinden gelen Filistinlilerin nefretiyle karşı karşıya kalacağını söylüyor. Yerleşimcilerin saldırılarına karşı bugün 3000’in üzerinde Filistinli toplanacak.

Yahudiler, Mısır’da kölelikten kurtuluşları anısına her yıl 8 gün boyunca bayram yaparlar.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.