1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. AKP Kürt Sorununun Neresinde ?
AKP Kürt Sorununun Neresinde ?

AKP Kürt Sorununun Neresinde ?

A+A-
Gerçek Hayat dergisi yazarlarından Hakan Albayrak geçtiğimiz hafta "AK Parti Grubu'ndaki Kürtler, Abant Platformu, Haşim Haşimi ve Altan Tan" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Albayrak, yazısında Abant Platformu'nda Kürt sorununa dair olumlu hamlelerden bahsederken AK Parti'yi, 75 Kürt milletvekili olmasına rağmen bu konuda bayraktarlık yapmaması dolayısıyla sert bir şekilde eleştiriyor.

Toplantıya öncülük eden Gülen hareketinin hamlelerini öven Albayrak, AK Parti'ye harekete geçmesi için çağrıda bulunuyor... İşte o yazı...

AK Parti Grubu'ndaki Kürtler, Abant Platformu, Haşim Haşimi ve Altan Tan

Hakan Albayrak / GERÇEK HAYAT

AK Parti'nin Meclis'teki grubunda 75 Kürt'ün yer aldığı ifade ediliyor. Bunlardan birinin Kürt meselesiyle ilgili dört başı mamur bir siyaset önerdiğini duydunuz mu hiç? Kendilerinin yetersizliğinden midir yoksa kendilerine iltifat edilmeyişinden midir nedir, bilmiyorum; ama sonuçta ortada kocaman bir boşluk var. 75 kişilik bir boşluk. Halbuki bu 75 kişinin, AK Parti'yi, Kürt meselesinde çözümün bayraktarı yapması umulurdu.

Tabiat boşluk kabul etmez. O bayraktarlığı, son buluşmasında Kürt meselesini enine boyuna özgürce tartışarak ve meselenin çözümüne ışık tutarak Doğu/Güneydoğu bölgesinde ümit rüzgârları estiren Abant Platformu –dolayısıyla bu platformun oluşmasına ön ayak olan Gülen Hareketi- üstlenmiş gibi görünüyor.

Mezkûr buluşmada “meselenin Kürtlerle Türkler arasında değil Kürtlerle sistem arasında olduğuna” dikkat çekerek kardeşliğin altını kalın çizgilerle çizen ve fakat sistemin değişmesinin kaçınılmaz bir zaruret olduğunu haykıran Seyyid Haşim Haşimi, bölgenin maşeri vicdanına tercüman oldu… Sistemin aynı anda hem mutedil hem de radikal bir şekilde nasıl revize edilebileceğini dört başı mamur bir öneri paketiyle ortaya koyan –üstelik sınır aşırı bir perspektif de çizen- Altan Tan, siyasetçilere siyaset dersi verdi... Kürt meselesiyle ilgili komplekssiz/sansürsüz yayınları (bilhassa Zaman gazetesinde), Doğu/Güneydoğu'daki okuma odaları ve Irak Kürt Federe Devleti'ndeki “hizmet” okulları ile Kürt meselesine bir süredir damardan girmiş bulunan Gülen Hareketi, Abant Platformu'nun demokratik çözüm taleplerini yüzde yüz sahiplenerek büyük prestij kazandı.... Platforma mesafeli duran (yani lisan-ı hal ile 'Kürt meselesinin tek sahibi benim' diyen) Demokratik Toplum Partisi ise yadırgandı. Ben şahsen AK Parti'yi de yadırgadım. Platformun Kürt meselesiyle ilgili toplantısında niye daha önceki toplantılarda olduğu gibi bakan düzeyinde temsil edilmedi ki? Şık olurdu. Millete güzel bir mesaj olurdu.

Abant Platformu'nun Kürt meselesinde yeni ve çok çarpıcı hamlelere hazırlandığı söyleniyor. Çözüm için ihtiyaç duyulan 'psikolojik altyapı'nın oluşmasına hizmet edeceğini umduğumuz bu hamleler Meclis'teki AK Parti Grubu ve hükümet tarafından mutlaka desteklenmeli yahut AK Parti Grubu ve hükümet daha çarpıcı hamleler yapmalıdır. Doğu/Güneydoğu için kalkınma paketi yeterince çarpıcı bir hamle değildir. Mesele, cumhuriyet tarihi boyunca meydana gelen sayısız Kürt isyanının (son olarak PKK'ya verilen kitlesel desteğin) sebeplerini layıkıyla irdelemek ve bu isyanları doğuran haksızlıklar için evvela okkalı bir özür dileyip sonra da o haksızlıkların zerresinin yer almadığı, yaradılıştan gelen hakların ise sonuna kadar yer aldığı yepyeni bir sayfa açmaktır. Açılacak yepyeni sayfada Irak Kürt Federe Devleti ile bütünleşme de mutlaka yer almalıdır. Zira Kürt meselesi ulus devlet sınırlarını aşan bir meseledir. Çözümü de ulus devlet sınırlarının aşılmasından geçmektedir.

Kürt meselesine doğru bakanlar, bu meselenin Türkler, Kürtler ve bu topraklarda yaşayan diğer Müslüman halklar için büyük bir şansa dönüştürülmeye müsait olduğunu mutlaka görürler. 'Bölünme potansiyeli'ne doğru bir şekilde yaklaşılırsa, o potansiyel, Ortadoğu denilen bu toprakların 100 yıllık makus talihini yenmeye yarayacak bir 'birleşme potansiyeli'ne dönüştürülebilir. Bu konuda geçmişte yazdığım yazılarda yeterince 'arka plan' bilgisi bulunduğu için, şimdi ayrıntılara girmeyeceğim.

Sonuç ve öneriler:

AK Parti, Kürt meselesinde Abant Platformu'nun gerisinde kalmıştır. Meclis'teki AK Parti Grubu'nun 75 Kürt üyesi bir Haşim Haşimi yahut Altan Tan kadar işlev görmemektedir. Sayın Başbakan'ın yerinde olsaydım, Kürt meselesinin nasıl çözülebileceğine ilişkin esaslı fikirler serdeden Altan Tan'a “Kürt Meselesine Çözüm Koordinatörlüğü”, Irak Kürt Federe Devleti'nin tam güvenine sahip olan ve siyaset macerasında Türk'ün de Kürt'ün de selametine baş koyduğunu ispat eden Haşim Haşimi'ye de “Irak Kürt Federe Devleti İle Bütünleşme Koordinatörlüğü” teklif ederdim.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.