1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. AKP-Asker Seçim İttifakı
AKP-Asker Seçim İttifakı

AKP-Asker Seçim İttifakı

A+A-

Asker, AKP’nin sanal yönetimde görev almasını hiçbir zaman istemedi, bu doğru. Cumhurbaşkanlığı seçimi süreci, Genel seçimlerde yaşanan süreç ve AKP’nin önceki iktidar sürecinde yaşanan askerin tezgahladığı 'Kamuoyunu TSK'nın hassasiyet gösterdiği konularda' yönlendirme eylemleri, Cumhuriyet mitingleri sürecinde askerle AKP’nin çok iyi anlaşamadığı doğru. Asker bu süreçte, AKP’yi yönetimden uzaklaştırarak alıştığı gibi bir devlet partisini yönetime getireceğinin hesabını yapıyordu. Genel seçim sonuçlarıyla bunun böyle olmayacağını anladı.

AKP de CHP ve MHP’nin alternatif olduğu siyaset alanında kendisini beklemediği bir şekilde zoraki kahraman gibi buldu. İş dünyasının, AB temsilcilerinin, Özgürlükçüsünün, İslami duyarlılığa sahip Anadolu burjuvazisinin, Kürtlerin bir kısmının Asker-CHP-MHP alternatifi karşısında zoraki seçimi oldu. AKP aslında ne AB’ye ne iş dünyasına ne özgürlükçü kesime cevap verecek donanıma sahip değildi. Ancak Türkiye’de asıl gücün Asker olduğunu, ipin askerin elinde olduğunu RP, Milli görüş sürecinde öğrenmişti.

Bu süreçte halkın geniş kesimi denize düşen yılana sarılır misali AKP’ye yöneldiler. AKP’de bu kesimlerce kulağına süflenenleri söyledi. Aslında demokrasi özlemi çeken geniş kitlenin söylediklerinin hiç birine inanmıyordu AKP. AKP ne demokrasiye inanıyordu, ne çağdaş anlamda özgürlükleri savunuyordu, ne AB’ye inanıyordu, ne Kürtlerin haklarının verilmesini savunuyordu. Ancak asıl gücün sahibi asker karşısında ayakta kalmanın yolunun bu geniş desteğe dayanmak olduğunu da öğrenmişti.

Yerel seçimlerin yaklaşması menfaatleri ortak olan AKP ve askerin yakınlaşmasını sağladı. AKP bu seçimlerde Kürdistan’da başka hiçbir gücü olmayan Türkiye partilerinin tek temsilcisi olmayı hedeflemiştir. AKP, Kürdistan’da DTP’ye karşı sadece kendi tabanının değil MHP, CHP, ANAP,DP gibi partilerin de oylarını alıp yek-vücut devleti temsil etmeyi hedeflemiştir.

AKP, Kürtlere karşı artık bir devlet partisidir. Erdoğan, AKP’yi yerel seçimlere bir devlet-asker partisi gibi hazırlamaktadır. Erdoğan’ın amacı Kürdistan’da İslami duyarlılığa sahip potansiyelin yedeğine DTP dışındaki diğer partilerin seçmenlerini ve devlet gücünü almaktır.

Hakkari’de sarfettiği ‘’ya sev ya terk et’’ mealindeki sözleri Kürt şehirlerindeki ciddi bir asker-memur oylarını almaya yönelik seçim açıklamalarıdır. Ayrıca, Fehmi Koru’nun Bush benzetmesine verdiği ‘’İlla örneklemeler gerekiyorsa alırsın Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten yürürsen taa medeniyetimizin gerilerine Kanunilere, Yavuzlara, Fatihlere’’ sözleri de içinde özellikle Yavuz olma arzusu taşıdığını gösteriyor. Kürdistan’ı fethetme, ele geçirme arzusu taşıyor. Kürdistan’ı fethetme amacında Askerle menfaatleri çakışıyor.

Kürtlere karşı Yavuz-Atatürk olma hevesli Erdoğan’a Kürtlerin de yerel seçimlerde politika geliştirmeleri gerekir. Erdoğan’ın bu seçiminden sonra, içinde bulunulan durum Kürtlere yeni imkanlar sunmaktadır. Kürdistan’da İslami duyarlılığa sahip tüm kesimler dahil tüm kesimlerle milli bir politika geliştirilmelidir. Seçimlerde, Kürdistan şehirleri üzerinde amaçlanan fethetme politikası bozulmalıdır. Asker-AKP seçim ittifakı Kürdistan şehirlerindeki milli kazanımları yok etmeyi hedeflemektedir.

Tamer Aydın/nasname

13,11,2008

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.