1. YAZARLAR

  2. Hüseyin GÜLERCE

  3. AK Parti’de tasfiye beklentisi
Hüseyin GÜLERCE

Hüseyin GÜLERCE

Hüseyin GÜLERCE
Yazarın Tüm Yazıları >

AK Parti’de tasfiye beklentisi

A+A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan artık aynı zamanda AK Parti Genel Başkanı. Önceki gün yapılan olağanüstü kongrede 1414 delegenin oyu ile seçilen Erdoğan, şüphesiz parti yönetiminde ve hükümette değişiklikler yapacak. Nitekim yeni MKYK’da 31 üye yerini korurken 19 üye değişti.

AK Parti’ye hasım cephede epeydir bir tasfiye temennisi, beklentisi var. İç ve dış hasım cephenin bütün derdi surda gedik açmak. AK Parti saflarında zaaf oluşturmak. Bunu ilk defa ve kuvvetlice Gezi olaylarında denediler. İlk saldırı, “Erdoğan otoriterleşiyor, özgürlük taleplerini bastırıyor” algısı ile başlatıldı. AK Parti bünyesindeki ilk kırılma da o zaman gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Gül ve Bülent Arınç, Erdoğan ile ters düştüler.

17/25 Aralık siyasi darbesi ile gelen ikinci saldırı, “yolsuzluk” algısı üzerinden yapıldı. Dört Bakan ve Başbakan Erdoğan’ın oğlu üzerinden en şiddetli sadmeyi vurdular. Erdoğan’ın kaçacağını, uçağının bile hazır olduğunu yaydılar. Kılıçdaroğlu, CHP grubunda FETÖ iddialarının tapelerini dinletti. Öyle az buz değil, fitne kazanını fokur fokur kaynattılar.

Asıl 17/25 Aralık saldırısı surda gedik açmanın topyekûn saldırısıydı. Yolsuzluk iddiaları üzerinden AK Parti’yi sallayacak, karıştıracak, kendi içinde parçalayacaklardı. Erdoğan’ın liderlik vasfının öne çıktığı en önemli geçitlerden biri bu saldırıyı hükümete ve AK Parti’ye zarar vermeden kararlılıkla püskürtmesidir.

 

 

Yazının devamı için tıklayın 

Önceki ve Sonraki Yazılar