1. YAZARLAR

  2. Fehmi KORU

  3. AK Parti sözcüleri kullanıyordu, dün İmamoğlu ile Trump da tekrarladı. Herkesin ağzında ‘darbe’ sözcüğü.. Bu ne iş?
Fehmi KORU

Fehmi KORU

http://fehmikoru.com/
Yazarın Tüm Yazıları >

AK Parti sözcüleri kullanıyordu, dün İmamoğlu ile Trump da tekrarladı. Herkesin ağzında ‘darbe’ sözcüğü.. Bu ne iş?

A+A-

 

Eskiden birilerinin telaffuz ettiğini işittiğimde derhal “Ağzından yel alsın” tepkisini verdiğim bir sözcük şu sıralarda pek revaçta: ‘Darbe’ sözcüğü…

‘Darbe’ sözcüğünü bugünlerde kullanan kullanana…

Seçimden henüz çıkmış bir ülkenin tartışma gündeminde ‘darbe’ sözcüğünün ne işi var? Oysa, henüz sandıklar açılıp Ankara ve İstanbul’da CHP adaylarının rakiplerini geride bıraktığı anlaşıldığı andan itibaren çeşitli kanallardaki yorumcular ‘darbe’ sözcüğünü kullanmaya başladılar.

Yayınları takip edenler biliyor: Son 10 gündür AK Parti’nin muteber saydığı gazeteler ile televizyon kanallarında seçim için en yaygın biçimde kullanılan sözcük de o: ‘Darbe’

Mevcut iktidarı devirmek amaçlı bir kumpas varmış, bunun için seçim vesile edilmiş, sandıktan çıkan sonuçları değiştirmek için gösterilen çaba ‘darbe girişimi’ni sonlandırma amaçlıymış… [Bir örnek, ama kesinlikle tek örnek değil, okuyun]

Bazılarımıza, açık bir seçimde oy kullanan insanlar eliyle ‘darbe’ sözcüğünün kullanılabileceği bir müdahale yapılmış olma iddiası hayali gelebilir; ama 15 Temmuz gecesi yaşanan hain darbe girişimi sonrasının boğucu ikliminde sözcüğün etkileyebildiği bir kitle var.

İmamoğlu ‘darbe girişimi’ dedi

İktidar cephesinin böyle bir algıya sahip olmasını anlamakta zorlanırken, aa bir de ne göreyim, o çevrelerin ‘darbeci’ gözüyle baktıkları CHP’nin seçilmiş ama mazbatası bir türlü verilmediği için kendisini mağdur gören İstanbul belediye başkan adayı Ekrem İmamoğlu da o beter sözcüğü kullanmıyor mu?

Ekrem İmamoğlu, dün gece, birkaç alternatif TV kanalı ile radyonun ortak yayınına katıldı ve orada kullandı 31 Mart seçimi için ‘darbe’ sözcüğünü…

Okuyalım:

“O gece bir darbe yapılacaktı. O afişlerin asılması bile darbe hazırlığıydı. Biz bir darbe girişimini devirdik. Buradan suç duyurusunda bulunuyorum. (..) Sayın Cumhurbaşkanı bile bence tecrübesine dayanarak süreçte bir hata olduğunu görmüş, hissetmiş. Ben yerinde olsam bu arkadaşlarla ilgili gerekeni yaparım partide. İstanbul gönüllülerine, 10 binlerce kişiye diyorum ki, hepiniz demokrasi kahramanısınız. Darbeyi bertaraf ettiniz.”

Gördünüz işte, bir kesim tarafından ‘darbeci’ olarak gösterilmeye çalışılan CHP adayı, bu defa tutmuş kendisine o sıfatı uygun görenleri ‘darbeci’ ilan eden ve 31 Mart gecesini ‘darbe girişimi’ olarak niteleyen bir açıklamayla karşımızda…

Trump da ‘darbe girişimi’ne muhatap olmuş

‘Darbe’ sözcüğü yalnız bizde tedavülde değil, dün bir başka vesileyle aynı sözcüğü ABD başkanı Donald Trup da kullandı.

Tezimi biliyorsunuz: Türkiye global siyasetin bir deney kabı. Pek çok yenilik önce bizim ülkemizde revaç buluyor ve burada devreye giren düşünceler, uygulamalar bizden sonra başka ülkelerde de ithal malı olarak kullanılıyor.

‘Popülist yeni nesil politikacılar’ diye bir deyim var ya, o akımın ilk örneğini Türkiye verdi. Bizdeki popülist politikacılar halka cazip gelen hangi söylemi kullanıyor ve hangi uygulamaları devreye sokuyorlarsa, bir bakıyorsunuz, bizden sonra Avrupa’nın başka ülkelerinde de yeni nesil politikacılar aynı söylem ve uygulamalarla başarılı oluyorlar.

Kervana en son Donald Trump‘la birlikte ABD de katıldı.

Trump‘ın başı, seçim kampanyası sırasında Rusya ile ABD sistemi açısından sakıncalı ilişkiler kurduğu iddiası yüzünden dertte. Bu iddiaları soruşturmak için kurulan komisyonunun başına kendisinin atadığı hukukçu Robert Mueller aylar süren çalışmasının raporunu adalet bakanlığına teslim etti.

Herkesin gözü birkaç gün sonra tamamı açıklanacak raporda.

Adalet bakanı yüzlerce sayfa tuttuğu bilinen raporla ilgili dört sayfalık bir özet yayınladı ve Mueller‘in ilişkilerde rahatsız edici bir yan bulmadığını duyurdu. Trump ile Rusya arasında ‘suç teşkil edecek bir kumpas’ yokmuş. Ancak, komisyondan, raporun Trump için hukuki sonuçlar doğurabilecek tespitleri bulunduğu yolunda kamuoyuna bilgiler sızmakta.

Raporun altındaki imzanın sahibi Mueller FBI’ın eski direktörü. Trump‘la aynı partiden; Cumhuriyetçi Parti’nin kayıtlı üyesi. Buna rağmen, Trump, onun, rakibi Demokratlar adına‘cadı avı’ yürüttüğünü sürekli söyleyip durdu.

Dün de, bir günlüğüne Teksas’a giderken bir açıklama yapma ihtiyacı duydu Trump ve ağzından yel aldıracak o sözcük çıktı.

Okuyalım:

“Raporu hazırlayan Mueller ile komisyonda yer alan soruşturmacı grup Donald Trump’tan ölümüne nefret eden kişiler. Bu bir darbe girişimiydi. Bu bir başkanı devirme girişimiydi ve biz onları yendik.”

Neymiş? ABD’de hukuk kullanılarak seçimle gelmiş başkanı devirmek için bir ‘darbe girişimi’ gerçekleştirilmek istenmiş… Trump o girişimi savuşturmuş…

Ağızlarından yel alsın

Tıpkı seçim gecesi yaşananları ‘darbe girişimi’ gören Ekrem İmamoğlu ile Ankara ve İstanbul seçmenlerinin AK Parti adaylarına rakiplerinden daha az oy vermesini ‘darbe girişimi’ olarak yansıtan yorumcular ve parti sözcülerinin bizde yaptığı gibi…

Önceki gün İsrail’de seçim vardı ve Benjamin Netanyahu‘nun beşinci kez seçimi kazanmasını getirdi. Takip ediyorum ve orada da ‘darbe’ sözcüğünün kullanıma sokulduğunu fark ediyorum.

Ağızlarından yel alsın, başka ne diyeyim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.