1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. AK Parti-HDP görüşmelerine ilişkin açıklama
AK Parti-HDP görüşmelerine ilişkin açıklama

AK Parti-HDP görüşmelerine ilişkin açıklama

HDP Milletvekili Hasan Özgüneş, resmi olmasa da HDP’nin Eş Genel Başkanları düzeyinde iktidar partisinden yetkililerle ikili görüşmeler yapıldığını söyledi.

A+A-

 

Rudaw Tv’de Rawin Sterk’in sorularını yanıtlayan  Halk Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş, son dönemde HDP üyelerine yönelik operasyonların yanı sıra, HDP ile AK Parti arasında yapılan görüşmeler ve Türkiye’de yapılacak olası bir seçimde HDP’nin yol haritası hakkında konuştu.

Özgüneş, “Bu operasyonlar artık yeni değil, 40 yıldır halkımız böyle eylemlerle karşı karşıya. Halkımızın bu alanda tecrübesi var ama hukuken bu operasyonların bir karşılığı yok. Bu operasyonun halkımızda büyük bir öfke yarattığını söyleyebilirim” dedi.

Geçtiğimiz günlerde yapılan sosyal bir anketin sonuçlarına değinen Özgüneş, “Güven açısından hukuk endeksi 1.7 güven veriyor, parlamento 2.5, polis 2.6 güveni 1'in altında. Bu aynı zamanda devlet kurumlarının iflas ettiğini de gösteriyor. Halkımız ve Türkiye halkının bir kısmı bunu çok iyi anlıyor. Diyarbakır, Şırnak, Mardin, Siirt, Malatya, Ankara, İzmir gibi bir çok ilde operasyonlar yapıldı ve 24 yoldaşımız tutuklandı. Her gün yeni bir operasyon yapıyorlar” diye konuştu.

Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya soru yönelttiğini ancak her hangi bir yanıt alamadığını belirten Özgüneş, “Polis 3 HDP’li genci kaçırdı ve ajanlık yapmaları istendi. Cizre’de de 2 binde fazla kişiyi İçişleri Bakanlığı adında telefonla arayarak neden HDP binasına gittiklerini sormuşlar. Bunu yapanları Soylu’ya sordum ama her hangi bir yanıt vermedi. Kendisine helikopterden atılan ve öldürülen insanları da sordum. Söyleyecek hiçbir şeyi yoktu. Şahısların PKK 'milisleri' olduğuna dair bazı kanıtları olduğunu iddia etti" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin "büyük bir siyasi, kültürel, sosyal, ekonomik ve askeri kriz" içerisinde olduğunu ve kötü yönetildiğini savunan Özgüneş, “Çıkış için çabalıyorlar. Ancak bize göre çözüm, AKP ve MHP ittifakının bozulması ve iktidarın zihniyetini değiştirmesinden geçiyor. AKP, MHP ve Ergenekon üçlüsüne son zamanlarda mafya da MHP’nin eliyle eklendi” dedi.

Özgüneş şöyle devam etti:

“Türkiye’de Kürt sorununu çözmek için yenilik yapılması, karanlık güçlerden kurtulması gerekiyor. Meselelere sadece şiddetle yaklaşan bu ittifakın dağılması ve yeni ittifakların oluşturulması gerekiyor. Bana göre AKP ve yardımcısı, bu konuda adım atmazlar ancak mecburi bir durumda adım atabilirler.

İttifak konusunda şu ana kadar partilerin nasıl ittifak kurulacağına dair herhangi bir girişim olmadı. Ama Kılıçdaroğlu’nun diğer partilerle  görüştüğünü biliyoruz . Söz konusu görüşmelerin HDP ile bir ilgisi yok ancak HDP diğer taraflar için bir anahtar rolü görüyor. Onlar 'HDP bize oy vermez ve yakın durmaz ise bu  iktidarı değiştiremeyiz' diyorlar. Ancak onlar (eleştirilerden dolayı) ya bize karşı söylemlerini yumuşatıyorlar uzak duruyorlar ya da sessiz kalmayı tercih ediyorlar.

Anayasa değiştirilmeli, hukukun üstünlüğü sağlanmalı, tek kişilik sisteme son verilmeli ve demokratik bir parlamenter sisteme geri dönülmeli. Basın ve medya özgür olmalı.

Bizi bölmek istiyorlar ama rahatlıkla söyleyebilirim ki tüm Kürdistan yurtseverleri huzur içinde olsun, partimiz Cudi Dağı'ndan daha güçlü, kimse bizi parçalayamaz. Çünkü Kürt halkı parçalanma olduğunda kaybeden tarafın yine Kürtler olacağını çok iyi biliyor. Kürtler bölünme değil birlik diyor.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.