1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ahmet Türk'ten açıklama: “YENİ BİR ÇÖZÜM SÜRECİ BAŞLAMALI”
Ahmet Türk'ten açıklama: “YENİ BİR ÇÖZÜM SÜRECİ BAŞLAMALI”

Ahmet Türk'ten açıklama: “YENİ BİR ÇÖZÜM SÜRECİ BAŞLAMALI”

A+A-

 

Görevden alınan Mardin Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Ahmet Türk, Afrin operasyonu ile ilgili hükümete sert eleştiriler yönelterek, “İktidar dünyanın neresinde bir Kürt varsa onu sindirmeye susturmaya yönelik bir siyaset izliyor” dedi.

 

İstanbul’da Asrın Hukuk Bürosu tarafından İstanbul’da düzenlenen “Kürt Sorunu ve Tecridin Hukuk Politiği” isimli sempozyumun açılışında konuşan Ahmet Türk, hükümete yönelik sert eleştirilerde bulundu.

Ahmet Türk, Afrin operasyonu ile ilgili olarak, “İktidar dünyanın neresinde bir Kürt varsa onu sindirmeye susturmaya yönelik bir siyaset izliyor. İşte Afrin’e saldırı. Bu Kürtlerle ilgili yürütülen politikayı açıkça gösteriyor. Hak ve özgürlük talepleri yükseldikçe Kürtleri sindirmeye dönük politikaların yürütüldüğünü görüyoruz” ifadelerini kullandı.

OHAL süreci ile ilgili de değerlendirmelerde bulanan Ahmet Türk, “Yaşadığımız süreç KHK’lerle toplumu travmaya iten bir süreç” dedi.

“YENİ BİR ÇÖZÜM SÜRECİ BAŞLAMALI”

12 Eylül askeri darbe dönemi ile bugünü karşılaştıran Ahmet Türk, şunları söyledi: “12 Eylül’ü yaşayan biri olarak Diyarbakır Cezaevi’nde kaldım. O günü ile bugünü karşılaştırmak gerek. O dönemki işkencenin boyutunu anlatmak mümkün değil.  Ama bugün durum çok daha farklı.

Bugün tamamen bütün kurumları tekleştiren bir anlayışla karşı karşıyayız. İnanın o günkü yargıçlar bile bugünkülerden daha bağımsız karar veriyorlardı.”

Türkiye tarihinde darbelerin her zaman başta Kürtleri hedef aldığını ifade eden Türk, “Darbe mekaniği işlediğinde başta Kürtler buna maruz kalıyor. 12 Eylül’de Kürtler hedef seçildi. Bugün de Kürtler hedefte. Yürütülen siyaset Kürtler üzerinde” diye konuştu.

“Güvenlikçi ve şiddet eksenli politikaların dünyada hiçbir zaman sonuç almadığını” belirten Ahmet Türk, “Diyaloğun ve barışın tüm olumsuzluklara rağmen esas alınması gerekir” diyerek, yeni bir çözüm sürecinin başlatılması gerektiğini dile getirdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.