1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ahmet Türk: Barzani Kürtler için önemli bir aktör
Ahmet Türk: Barzani Kürtler için önemli bir aktör

Ahmet Türk: Barzani Kürtler için önemli bir aktör

Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani ile siyasetçi Ahmet Türk ve BDP Ağrı Belediyesi Eş Başkanı Sırrı Sakık arasındaki görüşme sona erdi. Ahmet Türk, Başkan Barzani ile barış sürecini gündeme aldıklarını söyledi.

A+A-

Görüşme ardından Ahmet Türk gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Ahmet Türk, Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani ile yapılan görüşmenin önemli olduğunu belirterek, ''Ortadoğu’daki değişimler yaşanıyor. Bunlar Kürtler açısından önemli gelişmlerdir. Kürtler bir süredir diplomatik ve  siyasi açıdan önemli adımlar atıyor. Bütün bu gelişmler ışığında Kürtler açısından en önemli şey Kürtler arası birlik ve görüş alışverişinde bulunmaktır. Başkan Barzani, Kürtler açısından gerçekten önemli bir aktördür. Biz Başkan Barzani’den  savaşın bitmesi, diyaloga ve barışa dayalı bir siyasetin hakim olması için rol üstlenmesini istiyoruz. Barış için bir zeminin oluşmasını umuyoruz. Savaş bir çözüm değil. Tüm siyasetçiler bu konuda üzerine düşeni yapmalı'' dedi.

Ahmet Türk çözüm sürecinin şimdi başlamasının zor göründüğünü ancak umutsuz olmadıklarını söyledi. Hükümetin Kürtleri susturmaya çalıştığını söyleyen Ahmet Türk ''Kürtleri susturma syaseti çözüm değildir. 1980’de ve 1994’de Kürtlere yönelik çok kötü politikalar yürütüldü. Ancak Kürtler buna karşı sessiz kalmadı. Sorunlar demokratik yollarla çözülmezse, bu süreçte bu topraklarda çatışma sona ermez'' ifadelerini kullandı.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani’nin, HDP Eş Başkanları ve belediye başkanlarının tutuklanmasından üzüntü duyduğunu dile getirdiğini belirten Ahmet Türk, ''Başkan Barzani barış sürecinin gelişmesi için Kürt siyasetçilerin serbest bırakılması gerektiğini  belirtti. Ben Barzani’nin Türkiye Cumhurbaşkanı ile yaptığı görüşmede, Selahattin Demirtaş ile arkadaşlarının bırakılması konusunda ve barış sürecine ilişkin görüşlerini dile getirdiğine inanıyorum'' ifadelerini kullandı.

Ahmet Türk, barış sürecinin yeniden başlaması ve Kürt siyasetçilerinin değişen bölge dengelerini de dikkate alarak birlik siyasetini esas alması gerektiğinin altını çizerek  ''Tüm Kürt siyesetçileri birlik için rolünü oynamalıdır'' dedi.

Bir gazetecinin bu görüşmenin referanduma destek amacıyla yapıldığına yönelik iddiaların olduğuna dönük sorusuna ise Ahmet Türk ''Bu mantıkla gelmiş olduğuna inanmıyorum. Hükümet böyle düşünüyorsa yanılıyor. Bizim görşmemenizin temel gündemi barıştır. Yaşanan savaşlarda onlarca insan yaşamanı yitirirken, binlerce insan yakalanırken gündemimiz ‘bunun önüne nasıl geçebirliriz’ olmuştur. Gündemimizde barış, diyalog ve ortak akılla sorunlarını çözümü sürecini yeniden başlatmak vardır'' şeklinde yanıt verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.