1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ahmet Davutoğlu, Gelecek Partisi'ni resmen açıkladı
Ahmet Davutoğlu, Gelecek Partisi'ni resmen açıkladı

Ahmet Davutoğlu, Gelecek Partisi'ni resmen açıkladı

A+A-

Eski AK Parti Genel Başkanı ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, yeni partisinin ‘Gelecek Partisi’ olduğunu açıkladı.

AK Parti'den istifa eden ve yaklaşık bir yıldır yeni parti için hazırlıklar yapan Davutoğlu, Ankara Bilkent Otel'de kurucular kurulu üyeleri ile birlikte basına açık yaptığı toplantıda partisinin ismini ve logosunu açıkladı.

Yeni partisinin ‘Gelecek Partisi’ olduğunu açıklayan Davutoğlu, “"Siyasetimizin temel felsefesi geleneklere bağlı özgürlükçülüktür. Demokrasimizin birikimini gelecek nesillere aktaracağız” dedi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu konuşmasında şöyle devam etti:

‘Ana felsefemiz geleneğe saygılı özgürlükçülüktür’

"Cumhuriyetimizin 100'üncü yılına yürürken, geleneksel değerlerin yeniden keşfedildiği kritik bir tarihi eşikte kapsayıcı bir yenilenme ihtiyacına cevap vermek için yola çıkıyoruz. Geleneğe saygılı, vatandaşlık hukuku ve milli egemenlik konusunda modern ve çağdaş küresel bir siyaset anlayışını benimsiyoruz. Geleneğe saygılı özgürlükçülüktür ana felsefemiz.

‘Gazetecilerin yargılanmadığı bir düzen inşa edeceğiz’

Siyasetimizin temeli insan onurunu korumak ve yüceltmektir. Bütün siyasi mekanizmaları, kurumları ve teamülleri birer araç olarak görüyoruz. İnsanı ve onun temel haklarını ikinci plana iten hiçbir devlet baki olamaz. Geleneğimizde esasları konulan aklın, inancın, neslin korunması Evrensel İnsan Hakları Beyannamesi özgürlük haklarını tanımlar. Dünyada otoriter yönetimlere yöneliş olmasına rağmen insanların onurlu ve başı dik yaşadığı bir ülke inşa etmeliyiz. Basında tekelleşme insanın zihnini kapatır. Sansür ve oto sansür olmadığı, gazetecilerin yargılanmadığı bir düzen inşa edeceğiz.

Özgürlüğü garanti olmayan insanın onurunu koruması mümkün değildir. Güvenlik adına özgürlüklerin kısıtlanmasını dikta rejimine yol açtığı görülmüştür. Her türlü kaos girişimine karşı vatandaşlarımızın canını, malını koruyacak hak ve adalet mekanizmasının işlemesi en temel vazifemizdir.

Sağlık ve eğitim konularını doğumdan ölüme kadar temel insan hakları bağlamında ele alıyoruz. Sağlığı ulusal ölçekli gelecek projeksiyonumuzda ele alıyoruz. Eğitimi de formal bir formasyon olarak görmüyoruz. Resmi veya dayatılmış bir ideolojiyi reddediyoruz. İnsan devşirme değil, nitelikli insan yetiştirme olarak görüyoruz. Tek tipçi değil demokratik ve çoğulcu bir yaklaşımı benimsiyoruz.

Siyasi iletişim ilkemiz nezakettir. İnsan onuruna saldırı niteliği taşıyan, tahkir, küçük, görme, aşağılama ve nefret dili aramızda barınamaz, meşru gösterilemez. Geçen günlerde olduğu gibi siyasi muhataplarımız bize karşı hangi dili kullanırsa kullansın bu temel ilkeden asla vazgeçmeyeceğiz. Nezaketi terk etmeyeceğiz.”

 

Ayrıntılar geliyor…

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.