1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. AGİT'in Türkiye Heyeti Başkanı'ndan Avrupa'ya eleştiri
AGİT'in Türkiye Heyeti Başkanı'ndan Avrupa'ya eleştiri

AGİT'in Türkiye Heyeti Başkanı'ndan Avrupa'ya eleştiri

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanı Vedat Bilgin, teşkilata üye ülke temsilcilerine acil mektup göndererek Avrupa devletlerine 'demokrasiye geri dönme' çağrısı yaptı.

A+A-

 

Alman Funke yayın grubuna bağlı kaynaklarda yer alan habere göre, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanı Vedat Bilgin teşkilata üye ülke temsilcilerine acil mektup göndererek, hükümet yetkililerinin Avrupa'da referandum etkinliklerine katılmasının engellenmesini eleştirdi.

Berliner Morgenpost gazetesine de ulaşan mektupta, Bilgin AGİT'e üye 57 ülke heyetine "yabancı düşmanlığı ve radikalleşme karşısındaki baskılar altında ezilmemeleri gerektiği" çağrısı yaptı.

Adalet ve Kalkınma Partisi Ankara Milletvekili Vedat Bilgin mektubunda özellikle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'yı "istenmeyen kişi" ilan ederek sınır dışı eden Hollanda'ya yönelik sert eleştiriler getirdi. Bilgin, Hollanda'nın bu "antidemokratik" tutumunun uluslararası diplomasi kuralarına zarar verdiğini ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ni ihlal ettiğini savundu.

Funke medya grubunun haberinde, AGİT Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanı Vedat Bilgin'in mektubunun Alman Hristiyan Demokrat Birilik Partisi Almanya Grubu Başkan Vekili Jürgen Klimke'ye de ulaştığı ve Klimke'nin mektubu “şaşkınlıkla" karşıladığı ancak "bunun Türk yetkililerin referandum öncesinde artarak sergiledikleri akıl almaz” davranışlardan biri olarak değerlendirdi.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı 16 Nisan'da yapılacak referandumla ilgili bir gözlem misyonu başlatmıştı. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı / Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Birimi (AGİT/DKİHB) tarafından oluşturulan Sınırlı Referandum Gözlem Heyeti (SSGH), Türk hükümetinin davetiyle gittiği Ankara'daki çalışmalarına Mart ayı ortasında başladı.

AGİT’in çalışmaları

AGİT heyeti gözlemleri sırasında devlet yetkilileri, siyasi partiler, sivil toplum, medya ve uluslararası organizasyonların temsilcileriyle görüşmeler yapacak. Heyet, referandum günü sınırlı sayıda oy verme merkezini ziyaret edecek ancak referandum günü oy verme, sayım ve sonuçların dökümüyle ilgili herhangi bir sistematik gözlem yapmayacak.

Gözlemciler, kampanya faaliyetleri, referandumun işleyişi, referandum mevzuatının uygulanması ve referandumla ilgili uyuşmazlıkların çözümünü izleyecek. Gözlem sürecinin bir parçası olarak SSGH tarafından kapsamlı bir medya izlemesi de yapılacak.

© Deutsche Welle

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.