1. HABERLER

  2. MAKALELER

  3. Afganistan’da BBC'nin yumuşak savaşı
Afganistan’da BBC'nin yumuşak savaşı

Afganistan’da BBC'nin yumuşak savaşı

A+A-

İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin faaliyetleri her zaman Afganistan’ın medya, siyasi ve sosyal çevreleri tarafından ağır eleştiriye maruz kalmıştır. Söz konusu çevreler eski sömürgecinin batı yayın kuruluşunu her zaman Afganistan’da tefrika oluşturmak ve ahlaki yolsuzluğu yaymakla suçluyorlar.  


 

Afganistan’da gazetecileri koruma komitesi başkanı Necibullah Şerifi son basın açıklamasında Britanya’nın yayın kuruluşu BBC’yi Afganistan’da mezhep savaşı çıkarmak ve tefrika oluşturmakla suçladı. Şerifi Kabil'de bir camiye yapılan son saldırıya işaretle, BBC'nin bu haberi düzenleme ve yaymada, "Kabil'in şii bölgesine saldırı" ibaresini kullandığını, bunun ise Afganistan'da tefrika oluşturma ve fırkacı savaş çıkartma faaliyeti olduğunu, zira başkent Kabil'de Şii ve ehli sünnet adı altında mezhepsel ayırımcılığın anlamsız olduğunu, bu kentte yaşayan insanların mezhepsel eğilimler dışında yan yana barış içinde yaşadıklarını söyledi. Bu yüzden aralarında BBC'nin de bulunduğu batı medyasının Afganistan'da tefrikacı ve mezhepsel savaş çıkartma siyaseti izlediklerini belirtti.

İngiltere yayın kuruluşu BBC'nin çalışma bilançosu, bu medyanın Afganistan'da ülke halkına yönelik kanlı saldırıların yoğunlaşması ile birlikte bir "yumuşak savaşı" başlattığı gösteriyor. Bu hareketin amacı, Afganistan ulusal ve dini gelenekleri ve yerli kültürünü yok etmek ve mezhep savaşı çıkarmaktır. Bu hareketin bir çok benzeri de yaşanmakta ve Afganistan medyası da bu kasıtlı ve yanlı haberleri tespit ederek BBC'nin fitneci haber siyasetini ifşa etmeye çalışıyorlar. 19.y.y.da Afganistan halkından ağır bir yenilgi alan yaşlı sömürge düzeni, bu ülkeyi yenmek için mezhepsel ve etnik tefrikaları yayması gerektiğini çok iyi biliyor.

Afganistan'da özgür medyayı destek gözlem evi yürütme başkanı Mocib Halvetgar bu bağlamda şöyle diyor: BBC tarafından tefrikacı rapor ve haberlerin yayınlanması, onların Afganistan  halkından duyduğu öfkeyi yansıtırken, onların Afganistan halkı arasındaki itibarını daha da yok edecektir zira bu gibi haberlerin yayınlanması medya ahlakı ve yasalarına aykırıdır.

BBC'nin son zamanlarda Taliban sözcüsüne dayanarak yayınladığı haberi, Afganistan'da medya çevrelerin geniş tepkisi ile karşılandı; haberde Taliban grubu sözcüsünden naklen ve intihar saldırıların şer'i olduğunu dayatmak amacı ile, Taliban elebaşı Molla Habibullah'ın oğlunun en son saldırısının intihar saldırı olduğu iddia ediliyor.

Afganistan medya çevresine göre bir iddia, bağımsız bir kaynak olamaz, bu yüzden BBC bu iddiaya dayanarak yalanlarına gerçek kılıf uyduramaz. Bu arada Afganistan din alimleri intihar saldırılarını kınarken, bu hareketin şeri olmadığını ve İslam dininin öğretilerine aykırı olduğunu belirttiler.

Afganistan telekomünikasyon ve teknoloji bakanlığı sözcüsü Yasin Samim, benzer tefrikacı ve mezhep karşıtı raporların yayınlanması için BBC, Azadi radyosu ve VOA’nin yoğun bir şekilde faaliyette olduklarını, Şiilerin camilerine saldırı, Afganistan’da azınlık Şiilere saldırı gibi ibaretler kullandıklarını söyledi.

Afganistan medyasından uzman Abdulkerim Muhammedi yaptığı açıklamada şöyle diyor: BBC sömürgeci ülkelere bağlı bir medya olarak, aslında onlar için tam da tribün ve mikrofon rolünü oynuyorlar ve onların istekleri doğrultusunda haber yayınlıyorlar.

BBC yayın kuruluşu dini tefrikaya ilaveten, Afganistan’ın dini-geleneksel toplumunda ahlakı yok etmek için kültürel saldırıya geçmiştir. BBC’nin Kanada’da yaşayan bir Afgan homo seksüelin yaşamı ile ilgili son raporu, bu medya kuruluşunun Afganistan’ın milli, mezhebi ve kültürel geleneklerinin sınırlarını kırmak istediğini gösteriyor, fakat bu hareket ülkenin dini ve kültürel şahsiyetlerin geniş itirazları ile karşılandı. Bu çevrelere göre müsekbir güçlere bağlı medya çevreleri Afganlıların sıcak aile ocaklarını hedef alarak, onların haremi, saygınlığı ve ahlaki çerçevesini ve şeri yasakları yıkarak, batının müptezel ve ahlak dışı ilkeleri ve ürünlerini Afganistan’ın islami toplumuna dayatmaya çalışıyorlar.

Kabil üniversitesi hocası Mevlevi Ayar şöyle diyor:

BBC’nin hedefleinden biri, islami ülkelerde hürmetlerin yıkılmasının devam etmesidir ve batılı ülkeler, kadın ve insan hakları adı altında kendi kurdukları kurumlarca Müslüman toplumlarda çeşitli yolsuzlukların var olduğunu dayatmaya çalışıyorlar.

BBC’nin tefrikacı girişimlerinden bir diğeri ise aynı dili konuşan iki kardeş millet olan İran ve Afganistan arasında tefrika oluşturmaktır. BBC yayın kuruluşunun son zamanlarda yayınladığı belgeselde, İran, Afganistan halkının durumunu suiistimal etmekle suçlanıyor. Aslında BBC her zaman gerçek dışı ve yalan haberlerle Afganistan halkını İran’a kötümser kılmaya çalışmıştır. Hal buki İran halkı ve hükümeti son 40 yılda her zaman Afganistan halkının yanında yer alarak her alanda onlara yaradım etmeye çalışmıştır.

Afganistan’ın kuzeyinde islami kardeşlik ve alimler konseyi üyesi Mevlevi Abdurrauf Tevana şöyle diyor:

BBC Afganistan’da Amerika, İngiltere ve Siyonist rejimin şom hedeflerini izliyor ve hiç şüphesiz onun en temel görevlerinden biri İslami topluma zarar vermektir.

Her halükarda BBC yayın kuruluşunun komplocu ve tefrikacı eylemlerine karşı mücadele yollarından biri, Afganistan hükümeti ve halkının bilinçli ve uyanık olmasıdır; böylece Afganistan düşmanlarının bu ülkenin kaynakları ve yer altı zenginliklerini yağmalama hedefi ile, bu ülkeyi kendi sömürgeleri haline getirme çalışmalarında hüsrana uğrasınlar. Hali hazırda Afganistan halkının düşmanları, bu ülkenin milli ve dini geleneklerinin yanısıra halkın birlik ve vahdetini yok etmek için askeri ve kültürel saldırılarını çeşitli açılardan başlatmış bulunuyorlar.

Bu arada Afganistan konusunda yenilmenin acı tadına varan yaşlı sömürgeci İngiltere, diğerlerine nazaran bu halktan intikam almak için daha fazla sebepleri vardır. Fakat Afganistan halkı her zaman vahdet ve gönül birliği ile sömürgecileri hedeflerine ulaşmak için başarısız bırakmıştır.

 

7Sabah

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.