1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Afganistan'da 'Açlık Krizi' büyüyor
Afganistan'da 'Açlık Krizi' büyüyor

Afganistan'da 'Açlık Krizi' büyüyor

Yeterli yiyecek bulamayan Afganların sayısı geçtiğimiz seneye kıyasla “endişe verici” dereceye ulaştı.

A+A-

Afganistan'da Yiyecek Güvenliği Değerlendirmesi 2015, Afgan Yiyecek Güvenliği ve Tarım Grubu'nun yayınladığı raporun Birleşmiş Milletler ve ortak ajansların çalışmasıyla derlendi.

Rapora göre, yiyecekten mahrum olan Afganların genel nüfusa oranı geçtiğimiz sene %4.7 iken 2015 yılında bu oran %5.9'a çıktı.

Afganistan'da yiyecek bulma sıkıntısı çeken insanların sayısı yaklaşık 1.5 milyona ulaşmış olup geçen seneye nazaran 317 bin kişi arttı.

Yine rapora göre Afgan halkının dörte birini teşkil eden 7.3 milyon insan da kısmen yiyeceğe ulaşma sıkıntısı yaşamakta.

Birleşmiş Milletler Dünya Yiyecek Programı Afganistan sorumlusu Claude Jibidar “ Bu rakamlar son derece endişe verici, özellikle de halkının üçte biri yiyecek sıkıntısı yaşadığı böyle bir ülkede. Bu rapor, önümüzdeki 12 ayda nasıl bir sıkıntı yaşanacağının göstergesi olup daha fazla yiyecek yardımı ve insani yardıma ihtiyaç duyulacaktır” dedi.

Afganistan Yiyecek Güvenliği Grubu Koordinatörü Abdul Macid de rakamlardan duyduğu endişeyi dile getirerek “ Çiftçiler son çare olarak besi hayvanı, makine ve toprak gibi üretim araçlarını satmaya başladı”.

Birleşmiş Milletler Yiyecek ve Tarım Teşkilatı Afganistan temsilcisi Tomio Schiri bir uyarıda bulunarak, bu yıl buğday üretimi artmış olsa da Afgan halkının bunu pazardan almaya gücünün yetmeyeceğini söyledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.