1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Afganistan sadece ölümlerle haber konusu
Afganistan sadece ölümlerle haber konusu

Afganistan sadece ölümlerle haber konusu

Afganistan’da yeniden tırmanan saldırılar ve can kaybı neredeyse unutulmuş kanlı bir savaşın sürdüğü bu ülkeyi yeniden gündeme getirdi.

A+A-

Afganistan’da yeniden tırmanan saldırılar ve can kaybı neredeyse unutulmuş kanlı bir savaşın sürdüğü bu ülkeyi yeniden gündeme getirdi. Önceki gün Afganistan’ın doğusundaki Kunar’da askeri karakola saldıran Taliban, 21 Afgan askerini öldürdü, ikisi de yaraladı altısını kaçırdı. Kunar valiliği sözcüsü kaçırılan askerler için ordunun operasyon başlattığını söyledi. Taliban bölgeye operasyon için gelen ek askerlere de intihar saldırısı düzenledi. Ancak bu saldırıda ölen asker olmadı. Afganistan Savunma Bakanlığı sözcüsü askerlere yönelik saldırılarda   ’yabancı savaşçıların’ da yer aldığını söyledi. Sözcünün El Kaide ya da diğer silahlı grupları kast ettiği sanılıyor. Saldırının ardından Devlet Başkanı Hamid Karzai, Sri Lanka’ya yapacağı ziyareti erteledi.

Taliban ’tutuklu takasını’ dondurdu

Bu arada Taliban örgütü, saldırının hemen ardından ABD ile yürütülen ’tutuklu değiş tokuşu’ görüşmelerini de askıya aldığını duyurdu. Taliban ile ABD arasındaki görüşmeler, Guantanamo’da tutulan beş Taliban üyesi karşılığında, Afganistan’da 2009’da kaybolan ve Taliban’ın elinde olduğundan şüphelenilen bir askerin serbest bırakılmasıyla ilgili olarak yürütülüyordu. Yazılı açıklamasında Taliban, ’Ülkedeki mevcut durumun karmaşıklığından dolayı İslami Emirlik’in liderliği konuyu bir süre askıya almaya karar verdi, tutuklu takası süreci ikinci bir emre kadar ertelendi’ dedi. Saldırının askıya alma kararıyla bağlantılı olup olmadığı belli değil. 


 
Kabil hükümeti, 65 tutukluyu bıraktı
 
Öte yandan Taliban ile barış görüşmeleri yapan Afganistan, ABD’nin tepkisine rağmen Taliban üyesi olmakla suçlanan 65 kişiyi serbest bıraktı. ABD, tahliye edilenlerin güvenlik güçlerinin öldürüldüğü saldırılardan sorumlu olduğunu öne sürüyor. Perşembe sabahı Bagram Cezaevi’nden tahliye edilen 65 kişi, ABD tarafından güvenlik güçlerine tehdit oluşturmakla suçlanıyor. Ancak Afganistan yönetimi, serbest bırakılanları hapiste tutmak için gerekçe bulunmadığını belirtiyor. ABD, tahliye edilenlerin 32 NATO personelinin ve 23 Afgan’ın öldürüldüğü saldırılardan sorumlu olduğunu öne sürdü. ABD ordusu, “Afganlara zarar veren ve Afganistan’ın barış ve güvenliğine tehdit oluşturan vahşi suçlular, Afgan mahkemelerinde adaletle yüzleşmeli” ifadelerini kullandı.
 
Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ise ‘Taliban üretme fabrikası’ olarak nitelendirdiği Bagram Cezaevi’nde tutuklulara işkence yapıldığını belirttii. Karzai, Ankara’da yapılan ’Asya’nın Kalbindeki Barış’ Zirvesi sonrası bir soru üzerine bu kişilerin dosyalarının ayrıntılı bir şekilde incelendiğini, bu kişilerin suç işlediğine dair bir delil bulunmadığını söyledi. Bagram tutuklama kampının Afganistan yasalarına aykırı olduğunu da ekledi: ’Afganistan egemen bir ülkedir, Afgan yargısı, bir tutukluyu serbest bırakmak isterse, bu ABD’nin meselesi değildir. Umarım ABD, Afgan yargısını taciz etmeyi  bırakır ve saygı duyar’Afganistan-ABD pazarlığı

Başkent Kabil’in 50 kilometre kuzeyindeki Bagram Cezaevi, geçen yıla kadar Batılı ülkelerin kontrolündeydi. 2001’den beri Taliban’la savaşan ABD liderliğindeki NATO güçleri, 2014 sonunda ülkeden çekilmeyi planlıyor. Ülkedeki 100 bine yakın ABD ve NATO askerlerinin çoğu, 2014 sonunda çekilecek. Bu tarihten itibaren ülke güvenliği, NATO tarafından eğitilen Afgan polisine bırakılacak. Ancak Afgan Hükümeti ve ABD arasında çekilme sonrası için pazarlıklar sürüyor. ABD liderliğindeki NATO güçleri, 2001’de Afganistan’a girerek El Kaide ve Taliban’a karşı mücadele başlatmıştı. ABD ve NATO’nun Afganistan’da yaklaşık 100 bin askeri var. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) 2001’de işgal ettiği ülkeden 2014 sonunda büyük oranda güçlerini çekecek. Yani askerlerin büyük kısmı ülkeyi terk edecek. Bu tarihten itibaren ülkede güvenlik, NATO tarafından eğitilen Afgan polisine bırakılacak. Ancak Afgan Hükümeti ve ABD arasıında çekilme sonrası için pazarlıklar sürüyor.Sivil ölümleri artıyor
 
2001’deki ABD işgalinden bu yana en çok can kaybı 2013’te verildi. BM rakamlarına göre, bir yılda ölü ve yaralı sayısında yüzde 14 artış oldu. Birleşmiş Milletler, silahlı çatışmalarda sivillerin korunmasına ilişkin yıllık raporunu açıkladı. BM verilerine göre, Afganistan’daki durum özellikle siviller açısından her geçen gün kötüye gidiyor. Hükümet ve hükümet karşıtı gruplar arasındaki çatışmalardan en çok siviller etkilenmiş durumda.
BM’ye göre, 2009’dan beri ülkede 14 bin sivil öldü. Sadece 2013’te 2 bin 959 kişi öldü. 5 bin 656 kişi de yaralandı.

Afganistan’da 2013, özellikle kadınlar ve çocuklar için zor geçti. Çocuk ölüm ve yaralanmalarında yüzde 34’lük bir artış oldu. Geçen yıl 561 çocuk öldü, bin 195 çocuk yaralandı. Aynı yıl ülkede 235 kadın ölürken 511 kadın da yaralandı. BM’ye göre, Afganistan özellikle siviller için güvenlik zafiyetleriyle dolu. Siviller evlerinde ve çatışmalarda çapraz ateşte kalarak ölüyor. Çatışmalarda çoğunlukla el yapımı bomba kullanılıyor.  BM’ye göre, Afganistan Talibanı’nın gelişigüzel saldırıları da çoğunlukla sivil ölümleriyle sonuçlanıyor.


basnews

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.