1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Afgan Hükümeti ile Taliban Görüşmesinin Perde Arkası
Afgan Hükümeti ile Taliban Görüşmesinin Perde Arkası

Afgan Hükümeti ile Taliban Görüşmesinin Perde Arkası

A+A-

Suudi Arabistan'ın inisiyatifiyle Ramazan ayında Mekke'de Afgan hükümet yetkilileri ile bir grup Taliban temsilcisi arasında görüşme yapılması, Taliban'ın görüşmeler konusunda ikiye bölündüğü gündeme getirdi.

Kendisiyle uydu telefonuyla yapılan görüşmede sözkonusu uzlaşma görüşmeleri konusunda Taliban'ın duruşunu dile getiren Taliban hareketi sözcüsü Maulvi Zebihullah, İslam Online sitesine yaptığı açıklamada "Amerika ve onun Afganistan'daki ajanları ile herhangi bir uzlaşma ya da görüşme Taliban'ı ilgilendirmemektedir. Taliban Molla Muhammed Ömer'in liderliğinde bütününüyle yabancı işgalciler ve onların yerli ajanlarına karşı mücadelesini sürdürecektir" derken eski Taliban liderlerinden Maulvi Vekil Ahmed Mütevekkil, Taliban'ın Pakistan'daki temsilcisi Molla Abdusselam Zaif Ramazan ayında Mekke'de Afgan hükümet yetkilileriyle bir görüşme yaptı. Görüşmede Hamid Karzai'yi kardeşi Veli Karzai temsil etti.

Taliban sözcüsü Zebihullah sözkonusu görüşmeden haberdar olduklarını belirterek "Mekke kraliyet sarayında onların Afgan hükümet yetkilileriyle bir araya geldiklerini biliyoruz. Ancak onlarla müzakere yapma konusunda kendilerine hiç bir yetki ve emir verilmemiştir. Onlara saygı duyuyoruz ancak onların yaptıkları işler, Karzai'nin adamlarıyla görüşmeleri bizi ilgilendirmiyor" dedi ve Taliban sıfatıyla mekke görüşmesine katılan Mütevekkil ve Zaif'in Taliban'ın siyasetini belirlemede rol oynamadıklarını belirtti.

Taliban kaynakları Mütevekkil ve diğerlerinin Amerika ve medya tarafından "ılımlı" olmakla takdir edilen kişiler olduğunu ve Molla Ömer'in güvenini kaybettiklerini belirtiyor.

Taliban hareketi, Pakistan tarafından Ocak 2002 yılında Amerika'ye teslim edilen ve dört yıl Guantanamo'da kaldıktan sonra serbest bırakılan Molla Zaif hakkında kuşku duyduğu da belirtiliyor.

İsmini vermeyen bir başka Taliban lideri de İslam Online sitesine yaptığı açıklamada, Mekke görüşmelerine katılan Taliban'ın eski liderlerinden Mütevekkil ve Zaif hakkında "Biz onları ajan veya hain olarak görmüyoruz. Onların fedakarlıklarına büyük saygı da gösteriyoruz. Ancak biz onların kolay erişilebilir olmaları itibariyle dikkatli olmak zorundayızbizim halihazırda sürdürdüğümüz operasyonlar ile ilgili olarak da haberdar olmamalıdırlar. Zira kendilerine kolaylıkla yaklaşılabilir ve ele geçirilebilirler" diyerek görüşmelere katılan Taliban yetkilileri hakkında kuşkularını dile getirdi.

Afganistan'daki kaynaklar ise, Mütevekkil ve Zaif'in Taliban içinde bir fraksiyonu temsil ettiklerini, Karzai hükümeti ile sürdürülen görüşmelerin sonunda Amerika'nın Afganistan'ı terketmesini beraberinde getireceğini belirtiyor. Ancak Taliban'ın güney ve kuzeydoğu alan komutanları bu yaklaşıma katılmıyor

Bir başka Taliban lideri de Suudi Arabistan'ın ortaya koyduğu barış inisiyatifinin olumlu bir karşılık gördüğüne belirterek "Kral Abdullah'a çok büyük saygı duyuyoruz, ancak Afganistan sahnesindeki gerçekler tamamen farklıdır. Taliban içindeki muhaliflerin görüşmeleri Amerika'nın Afganistan'daki halka karşı gerçekleştirdiği vahşiliklerden dolayı fazla bir önem taşımamaktadır" diyerek Amerikan işgali var olduğu sürece barış görüşmesi yapmanın anlamsız olduğuna dikkat çekti.

Taliban hareketinin gittikçe daha büyük zaferler elde ettiğine dikkat çeken Zebihullah direnişin her geçen zaman daha da güçlendiğini, işgalcilerden daha çok toprak kurtardıklarını belirterek "Amerika veya ajanları ile öylesi görüşmelere hiç gerek yok, zira işgal güçleri her geçen gün Afganistan'da kaybetmektedir. Böyle bir aşamada her hangi bir görüşme veya uzlaşma onları daha da güçlendirerek özgürlük hareketine karşı daha tehlikeli bir hale dönüştürür. Amerikan güçleri her halükarda Afganistan'ı terketmek durumundadır" diyerek Taliban'ın direniş yolunda devam edeceğinin altını çizdi.

isra haber

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.