1. YAZARLAR

  2. Muhammed ZAHİR

  3. Affedenler Affedilmeyecek
Muhammed ZAHİR

Muhammed ZAHİR

Yazarın Tüm Yazıları >

Affedenler Affedilmeyecek

A+A-

 

MHP’nin gündeme getirdiği af konusu, uzun bir süredir gündemi kesintili olarak meşgul etmektedir.

 

Siyasileri, düşünce ve bazı adli suçluları kapsamayan af teklifine ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan’nın başından beri yaklaşımı, ‘devletin bireylere karşı işlenen suçları affetme yetkisine sahip olmadığı, devletin ancak devlete karşı işlenen suçları affedebileceği’ gerekçesiyle mesafeli ve rezervlidir.

Cumhurbaşkanı’nın bu yaklaşımı İslam hukuku ile tam olarak örtüşmektedir. Hem Ehl-i Sünnet hem de Şia fıkhı bu konuda ortak görüşe sahiptir: Devlet, bireylere karşı işlenen suçları bağışlama yetkisine sahip değildir. Bu suçun cana veya mala karşı işlenmesi arasında fark yoktur. Devlet, bir vatandaşı öldüreni de, bir vatandaşın malını çalanı da, bir vatandaşın malını gasp edeni de bağışlayamaz. Hak sahibi hakkından vaz geçtiği zaman mali suçlular doğrudan cezaevinden çıkar, öldürme ve yaralama fiillerini işlemiş olanlara kamu davasından sınırlı cezalar verilir.

Devlet Bahçeli, 1 Ekim’de yaptığı basın toplantısında, Cumhurbaşkanı’nın af konusuyla ilgili yaklaşımının herhangi bir hukuki temele dayanmadığını söyledi. Anlaşılan, Bahçeli’nin İslam hukuku ile ilgili hiç bir temeli yok. Danışmanları da İslam hukukundan bihaber olmalılar ki, hiç biri ona İslam hukuku ile ilgili bir hatırlatmada bulunmamış.

Devlet Bahçeli’nin yaklaşımının beşeri hukuk anlamında da temeli yok. Onun görüşü, devleti kutsayan, bireyi küçümseyen hukuk dışı siyasi bir yaklaşım. Bu zihniyete göre devlete karşı işlenen suçlar en ağır suçlardır ve affedilemez. Ama devlet, hakkı olmadığı halde, bireylere karşı suç işleyenleri affeder. Buna, ceberut devlet anlayışı denir.

Sormak lazım, vatandaşın kafasına sıkan adamı devlet nasıl affedebilir? Devletin kafasına sıkmamış ki! Vatandaşın kafasına sıkmış.

Vatandaşın ayağına sıkan adamı devlet nasıl affedebilir? Devletin ayağına sıkmamış ki! Vatandaşın ayağına sıkmış.

Vatandaşın malını silahla gasp edeni devlet nasıl affedebilir? Devleti silahla soymamış ki! Vatandaşı soymuş.

Sorular çoğaltılabilir...

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın savunduğu doğru görüşün de gündeme getirilmesi gereken önemli bir yönü var. Zira bu görüşün gereği de şudur: eğer af çıkarılması gerekiyorsa sadece devlete karşı suç işleyenlere çıkar. Bunların da başında siyasi suçlar ve düşünce suçları gelir. Çünkü devletin sadece kendisine karşı işlenen suçları bağışlama yetkisi vardır. Bir diğer ifadeyle devlet af çıkarcak ise veya ceza indirimine gidecek ise, bunu sadece kendisine karşı suç işlemiş hükümlü ve tutuklular için yapabilir.

MHP, şu ana kadar hangi gaye ve maslahatlara mebni olarak bu af konusunu gündeme getirdiğini kamuoyuna tam olarak açıklamamıştır ya da açıklayamamıştır. Açıklanan ve anlaşılan tek somut husus, cezaevlerinin doluluk oranıdır. Cezaevlerinin suçlulara yetmiyor olması da devletin bir kusurudur. Devletin kendi kusurunun faturasını vatandaşa çıkarması, hangi hukuka, hangi ahlaka ve hangi vicdana sığar?

MHP’nin ceza indirimi teklifi meclise sunuldu. Büyük ihtimalle önümüzdeki günlerde meclis genel kurulunda tartışmaya açılacak. Bu vesileyle parti ayrımı gözetmeden milletvekillerine bir kaç soru yönelteceğim:

Eğer sizin oğlunuz, terör estiren bir şehir magandasını uyardığı için şehir magandası tarafından öldürülmüş olsaydı, bu yasa teklifine evet der miydiniz?

Eğer sizin bir ömür boyu bin bir çile ile topladığınız mal varlığınız bir dolandırıcı tarafından elinizden çıkarılmış olsaydı bu yasa teklifine evet der miydiniz?

Eğer canınızdan çok sevdiğiniz biricik oğlunuz uyuşturucu tacirlerinin tuzağına düşmüş olsaydı bu yasa teklifine evet der miydiniz?

Eğer bir mafya örgütünün size haksız yere kestiği ceza sonucu iflas etmiş olsaydınız bu yasaya evet der miydiniz?

Eğer sizin evladınız devlete karşı düşüncelerinden dolayı ceza evinde olsaydı onları kapsamayan ama bin bir türlü suçluyu kapsayan bu yasaya evet der miydiniz?

Evet derseniz sorun yok ama içinizde, vicdanınızda hayır diyorsanız sorun var; hem de büyük bir sorun.

Kendiniz için kabul etmeyeceğinizi müvekilleriniz için de kabul etmemelisiniz. Siz milletin vekilisiniz ve milletin acısını yüreklerinizde taşımanız gerekiyor. Müvekkilleriniz ile empati yapmanız gerekiyor.

Son olarak bir hatırlatma. Vatandaşın canına ve malına karşı suç işleyenleri bağışlama hakkınız olmadığı halde bu yasaya evet diyerek bağışlar veya onların cezalarını indirirseniz, canı ve malı zarar gören vatandaşlar sizi bağışlamayacak ve affetmeyecek. Bu dünyada sizden hesap soramayabilirler ama ilahi mahkemede hesap vermek zorunda kalırsınız.

Özcesi; affedenler, affedilmeyecek…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum