1. HABERLER

  2. EDİTÖRDEN

  3. ADI KONULMAMIŞ BİR SAVAŞ
ADI KONULMAMIŞ BİR SAVAŞ

ADI KONULMAMIŞ BİR SAVAŞ

A+A-

 

Farkında mıyız etrafımızda olup bitenlerden. Yakın coğrafyamız yani İslam coğrafyasında nedenli bir halin yaşandığını tanımlayabiliyormuyuz. Milyarları bulan Müslüman nüfusun hangi geleceğe sürüklendiğinin öngörüsünü yapabilyormuyuz.   

  

- Irak 2003 yılından beri iç savaş ve istikrarsızlıkla boğuşmakta. Ülkenin önemli bir bölümü İŞİD denen kaynağı ve lojistiği batıya dayanan bir belanın elinde. 2003 yılından bu yana yüzbinlerce sivil insan öldü.

- Afganistan 1979 yılından itibaren savaş içerisinde. Ruslarla savaş ve sonrasında kendi ile savaş. 40 yıla yaklaşan istikrarsızlık ve savaş hali Afganistan'da umuda geleceğe bir savaş oldu. Milyonları aşan Afgan mülteciler dünyanın birçok yerinde insani olmayan koşullarda yaşamakta.

- Suriye 2011 yılında başlayan Arap baharıyla tam bir kabusa ve yok oluşa sürükleniyor.  İktidar kavgasıyla başlayan olaylar yerini vekalet savaşlarına bıraktı.  6 yıldır süren savaşta artık sağlıklı istatistiklerde alınamıyor. Ülkenin büyük bölümü gerek örgütlerin gerekse altmışa yakın ülkenin savaş oyunu alanı haline geldi.

- Yemen biraz uzakta ve biraz garip kaldı ama acı aynı acı mezhep zehrinin pençesinde ve kendilerine ait olmayan bir santranç oyununun kurbanı oluyorlar.

- Filistin ümmetin ortak paydası ama tükürüldüğünde boğulacak olan Siyonist İsrailin elinde inim inim inlemekte. 1948 yılından beri savaş halinde ve ülke işgal edilmiş. Medeni dünyanın gözleri önünde milyonlar hapishaneye dönüşen şehirlerde sıkışıp kaldı. Birkaç yılda bir ayrıca ağır bombardımanlarla dahada şıkışmaktalar.

Libya, lübnan, Mısır, Arakan, Eritre'de aktif çatışmalar var. İran ve Türkiye etnik ve politik düşük yoğuluklu çatışmalar yaşanıyor. Dahası var liste uzayıp gidiyor. 

Bu savaşın adı nedir?

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.