1. YAZARLAR

  2. Yaşar ÖZKAN

  3. " ADALET" OLMAZSA OLMAZIMIZDIR
Yaşar ÖZKAN

Yaşar ÖZKAN

Yazarın Tüm Yazıları >

" ADALET" OLMAZSA OLMAZIMIZDIR

A+A-


"Ey iman edenler! Adaleti  titizlikle ayakta tutan, kendiniz, ana-babanız akrabanız aleyhinde bile olsa Allah için şahitlik eden kimseler olun.( Haklarında şahitlik ettikleriniz) zengin olsun, fakir olsun Allah onlara (sizden) daha yakındır.Hislerinize uyup adaletten sapmayın.(Nisa:105)

 

Bütün ilahi dinlerde olduğu gibi, felsefe de, edebiyat da, sanat da Adalet kavramı ile yakından ilgilenmiş, ilk çağdaki toplumdan günümüzdeki toplum yaşayışlarına kadar en hayati konulardan biri olmustur. Eski çağlardan beri filozof ve düşünürler, din bilginleri ve önemli toplum liderleri bu konuya kafa yormuşlar. Platona göre adalet yüce erdemlerden biridir ve devletin temel davranış kuralıdır. Aristo’ya göre ise herkese eşit davranmak hiç de adil değildir.

Çinli düşünür Konfücyüs “Devletin hazinesi adallettir” derken,  büyük Hint lideri ve devlet adamı Gandhi, "Adaletsiz rejimi, adaletle yıkınız" diye seslenmistir. Peygamberimiz," Adaleti çiğneyen devlet adamlarını cezalandırmayan milletler çökmek zorundadır" demiştir." Adalet Mülkün temelidir" deyişi Hz Ömer’e aittir.

Însanoğlu asırlardır adalet peşinde koşmaya, sürekli kendisine/toplumuna karşı adaletli davranılmasını isteyen kişiler/sistemler istemişler veya bunun için müthiş çaba ve bedeller vermişler. Ancak adalet dağıtmaya gelince aynı insanlar bu konuda ketum olmuş, cimri davranmışlardır. Yani dünün mazlumu günü gelmiş bugünün zalimi olabilmiştir. Bu yüzden bazen adaletin önünde ki en büyük engel, hiçbir yargılayanın kendisini yargılayamamasıdır.

Îşte burada üstün hukuk sistemini sürekli yerleştirmek ve korumak zorundayız. Hukuk, toplumun genel çıkarlarını, bireylerin ortak iyiliğini sağlamak amacıyla hazırlanan ve kamu gücüyle desteklenen kaide, hak ve yasaların tamamıdır. Sistemin kendisi ne kadar mükkemel olursa olsun, son tahlilde onu yürütecek merhametli ve vicdanlı insanlar yoksa o sadece teoriden öteye geçemeyecektir. Zira, egosunu yenmiş, duygusal saiklerden uzaklaşmış, adil, tarafsız yasa yapıcıları, doğru uygulayan ve karar verebilen avukat, savcı ve yargıçlar olur.Hakkı teslim eden ve hakkaniyetle ceza veren onlardır.

Adaletli bir dünyada, düzende sadece suçlular korkar, ama çivisi çıkmış bir dünyada tüm insanlar tedirgin ve endişe ile yaşamaya mahkum olurlar. O yüzden haklının adaletini gerçekleştiremiyorsak, her zaman güçlünün haklı olduğu bir dünya hayatı sürüp gidecektir.

Allah'ın hükmünü yeryüzünde yerlestirecek, dirayetli, ferasetli ve merhametli yiğit insanlar olmalı. O levhayı veya her bir ayetine sadakatle sarılmış, adeleti hem kendisine ve çevresine karşı düstur edinmiş kişilikler insanlığın onurunu koruyabilirler. Aksi takdirde bizler Allah'ın adaletini sürekli övmekteyen öteye geçemeyeceğiz.

Rabbim'den tüm isteğim, bizleri mazlumların sesine kulak kabartan, güçlülerin o kibirli duruşlarına itiraz eden ve Allah'ın hükmünü yeryüzünün her tarafına geçsin diye çabalayan insanlardan eylesin.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum