1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. ABD'nin yeni başkanı Barack Obama oldu
ABD'nin yeni başkanı Barack Obama oldu

ABD'nin yeni başkanı Barack Obama oldu

A+A-

ABD Başkanı seçilen Demokrat Senatör Barack Obama, "Amerika'ya değişim geldi" dedi. 

Obama, çoşkun taraftarlarına yaptığı zafer konuşmasında "Amerika'ya değişim geldi, rüya gerçek oldu" dedi.

OBAMA 7, MCCAIN 2 EYALETTE KAZANDI

ABD'deki başkanlık seçiminde Demokratların 7, Cumhuriyetçilerin ise 2 eyaleti daha aldığı belirtildi. 

Sandık çıkış yoklamalarına göre, Cumhuriyetçilerin adayı John MCCain 3 seçici üyeli South Dakota ve 4 seçici üyeli Idaho'yu kazandı 

Demokratların adayı Barack Obama 5 seçici üyeli Nevada, 27 seçici üyeli Florida, 9 seçici üyeli Colorado, 55 seçici üyeli California, 4 seçici üyeli Hawaii, 7 seçici üyeli Oregon, 11 seçici üyeli Washington'da başarı elde etti.

Rekor katılımın olduğu seçimlerin resmi olmayan sonuçlarına göre Barack Obama, ABD'nin yeni başkanı seçildi. Cumhuriyetçi aday John McCain de yenilgiyi kabul etti.

ABD tarihinin ilk siyahi başkanı seçilen 47 yaşındaki Obama, Chicago'da düzenlenen büyük toplantıda zafer konuşmasını yaptı. Zaferiyle birlikte artık değişim şansının ele geçtiğini belirten Obama, hedeflerine ulaşacaklarını kaydederek, ABD'yi tüm farklılıklarıyla bir araya getirmeyi vaadetti. Obama'nın zaferinin dev ekranlardan duyurulması ardından Chicago'daki toplantıda büyük bir coşku yaşandı.

OBAMA'NIN SEÇİLMESİYLE BÜYÜK SEVİNÇ YAŞAYAN KENYA'DAKİ MÜSLÜMAN AKRABALARININ GÖRÜNTÜLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

EN KOMİK OBAMA-McCAIN RESİMLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Seçim sistemine göre, eyaletler başkanı seçmek için nüfuslarıyla orantılı sayıda seçici delege çıkarıyor. Şu ana kadar eyaletlerden kesin olmayan sonuçlara göre Obama'nın 338, McCain'in ise 155 delegesi var.

Seçimlere katılımın rekor düzeylerde olduğu düşünülüyor. BBC'nin haberine göre, 220 milyon kayıtlı seçmenin bulunduğu ülkede 130 milyondan fazla seçmen oy kullanmış olabilir. Bu, 1960'dan bu yana seçimlerdeki en yüksek katılım oranı anlamına geliyor.

KRİTİK EYALETLER 'OBAMA' DEDİ


Seçimin ilk sonuçları Kentucky ve Vermont'dan geldi. İlk sonuçların genele yansıtılması yöntemiyle yapılan tahminlere göre Obama, McCain'in hedeflediği kritik eyaletlerden Pennsylvania, New Mexico, Iowa,Ohio, California, Oregon, Washington ve Virginia'yı kazanmış görünüyor.

Şu ana kadar genele yansıtma yöntemiyle Obama'nın almış göründüğü eyaletler şunlar: Vermont, New Hampshire, Pennsylvania, Illinois, Delaware, Massachusetts, District of Columbia, Maryland, Connecticut, Maine, New Jersey, Minnesota, Wisconsin, Michigan, New York, Ohio, New Mexico, Iowa, Hawaii, Colorado, Florida ve Nevada.

McCain'in kazanmış göründüğü eyaletler ise, Kentucky, Güney Carolina, Oklahoma, Nebraska, Tennessee, Arkansas, Louisiana, Alabama, Georgia, Kansas, Kuzey Dakota, Güney Dakota, Wyoming, West Virginia, Texas, Mississipi, Utah ve Idaho olarak görünüyor.


SENATO VE TEMSİLCİLER MECLİSİ'NDE DEMOKRATLAR ÇOĞUNLUKTA

Amerikalılar bu seçimlerde sadece başkanlarını değil, Senato'nun üçte birini ve Temsilciler Meclisi'nin tamamını da seçiyorlar. Şu ana kadar gelen az sayıda sonuç, Demokratların her iki mecliste de önde olduğunu ortaya çıkardı.

BBC'nin haberine göre, Demokratların Senato'da 53, Cumhuriyetçilerin 39 sandalyesi olması öngörülüyor. Temsilciler Meclisinde şu andaki oyların genele yansıtılmasıyla beliren tablo Demokratların 184, Cumhuriyetçilerin 118 sandalyeyi garantilemiş göründüğüne işaret ediyor.


SARKOZY KUTLADI

Avrupa Birliği Dönem Başkanı Fransa'nın Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy de ABD'de başkanlık seçimini kazanan Barack Obama'yı kutlayanlar arasındaydı.

Sarkozy, Obama'ya gönderdiği mektupta, 44. ABD başkanını kendisinin ve Fransa halkının kutladığını bildirdi.

Mektupta, "Obama'nın üstün başarısını olağanüstü kampanyasını taçlandırdı. Amerikan halkı sizi seçerek değişimi, açılmayı ve iyimserliği tercih etti" denildi.

McCAİN: OBAMA ÇOK BÜYÜK BİR BAŞARI KAZANDI

ABD'de başkanlık seçiminin kaybeden ismi Cumhuriyetçi Partili John McCain, ABD'nin 44'üncü başkanı seçilen Demokrat Partili Barack Obama'yı "tarihe geçtiği için" kutladı ve bugünün, Afrika asıllı Amerikalılar için önemini takdir ettiğini söyledi. 

Phoenix'te kendisini destekleyenlere seslenen McCain, Obama'ya telefon ederek, kazandığı zafer için tebrik ettiğini belirtti. McCain, Obama'nın tarihi bir seçim çıkardığını ve Afrika asıllı Amerikalılar için bugünün büyük önem taşıdığını ifade etti. McCain, "Obama da, ben de ABD'nin fırsatlar önerdiğine inanıyoruz. Eski adaletsizliklerden bugünlere kolay gelmedik" dedi. 

John McCain, ABD'nin eski başkanlarından Theodor Roosevelt'in, siyah lider Booker T. Washington'ı yemeğe davet etmesinin o dönemde bir skandal olarak algılandığını hatırlattı ve "O günler çok geride kaldı. O düşüncelere sahip insanlara bugünden daha iyi bir cevap olamaz. Obama, hem kendisi, için hem de ülke için çok büyük bir başarı kazandı. Kendisini tebrik ediyorum" diye konuştu. 

McCain, Obama'nın anneannesinin bugünü göremediğine üzüldüğünü belirterek taziyelerini de iletti. Obama ile arasında birçok konuda farklılıklar bulunduğuna işaret eden McCain, "Bu ülke zor bir zamandan geçiyor. Ben de Obama'ya bu zor zamanda yardımımı öneriyorum. Bütün Amerikalılara da, bana Obama'yı desteklemede katılmaya, bir araya gelmenin yolunu bularak farklılıklar arasında köprü kurmaya, tehlikeli bir dünyada güvenliğimizi savunmaya davet ediyorum" ifadesini kullandı. 

Cumhuriyetçi Partili başkan adayı, seçim sonucu nedeniyle hayal kırıklığı hissetmenin çok doğal olduğunu, ancak yarının yeni bir gün olacağını belirterek, "Çok gayret gösterdik. Bu başarısızlık benimdir. Sizin değildir. Sonuç farklı olsun dilerdim. Ama eşim Cindy, çocuklarım, annem, ailemin diğer üyeleri ve arkadaşlarıma minnettarım" dedi. 

McCain, konuşurken yanında duran ve gözlerinin yaşardığı gözlenen başkan yardımcısı adayı Alaska Valisi Sarah Palin'e de ayrıca teşekkür etti. 

Obama ve yardımcısı Joe Biden'ın, gelecek dört yılda ülkeye iyi bir hizmet vereceği inancını vurgulayan McCain'e karşılık, kalabalık dinleyici grubundan, yuhalama sesleri yükseldi. Ancak McCain, "Lütfen, lütfen" diyerek kalabalığı susturdu ve Obama-Biden yönetiminin desteklenmesi gerektiğini söyledi. 

McCain, eskiden olduğu gibi ülkenin hizmetinde kalacağını vurguladı ve "Biz Amerikalılar hiç bir zaman vazgeçmeyiz, hiçbir zaman teslim olmayız. Teşekkür ederim. Tanrı sizi ve Amerika'yı korusun" sözleriyle konuşmasını tamamladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.