1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. AB'de Binlerce Kişi Gösterilerde
AB'de Binlerce Kişi Gösterilerde

AB'de Binlerce Kişi Gösterilerde

Avrupa Birliği’nin tarihinde en sert şekilde tartışıldığı bir dönemde İtalya’da 27 Avrupa Birliği ülkesi liderini biraraya getiren zirve ayrı bir önem taşıyor.

A+A-

Roma Anlaşmasının 60. yılında bir yandan birliğin geleceği sorgulanırken diğer yandan da geçen 60 yılda alınan mesafeye ve birlik duygusuna vurgu yapılıyor.

AB zirvesi Roma sokaklarını da hareketlendirdi. Şehirde aynı anda 3 farklı grubun gösterisi vardı.

563d169af018fb32c8edb94c.jpg

Bir tarafta 5 bine yakın kişi Avrupa Birliği’ni sürdürme çağrılarıyla biraraya gelirken 10 bine yakın göstericiyse toplantıların yapıldığı bölgede liderlere seslenerek kemer sıkma önlemlerini ve sosyal reformları protesto etti.

“Ben sadece bir ferdim. Birlik yanlıları arasında çok da genç sayılmam. Popülizme karşı mücadele etmek ve bizi yönetenlere sesimi duyurmak istiyorum. Onlara daha fazla birlik ve daha entegre bir Avrupa’ya ihtiyacımız olduğu söylemek istiyorum.”

“Bence bu Avrupalıların çoğunluğunun Avrupa projesine inandığını gösteriyor. Fakat bu zirvede liderlerin kurguladığı bir Avrupa’ya değil.”

Diğer yanda ise yine binlerce protestocu birliğe karşı sloganlarla yürüdü:

“Biz Avrupa Birliği’ne karşıyız. Onların Avrupa vizyonu iste bu gördüğünüz. Onların Avrupasında demokrasi yok ve halkları aç bırakacak şekilde düzenlenmiş. Polisin bu yaptığı da buraya demokratik ve barışçı bir şekilde gelen bu topluluğa karşı bir provokasyon.”

AB’yi tümüyle reddeden sloganlar atılan yürüyüşte radikal gruplar ağırlıktaydı. Pankartlarda “Euro’ya, Avrupa Birliği’ne ve NATO’ya hayır” yazılıydı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.