1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ABD'den Suriye'nin bütünlüğü vurgusu
ABD'den Suriye'nin bütünlüğü vurgusu

ABD'den Suriye'nin bütünlüğü vurgusu

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, günlük basın toplantısında Suriye'de herkesin IŞİD'e karşı yoğunlaştığını belirterek "Suriye'nin bütünlüğünü değiştirecek herhangi bir şeyle ilgilenmiyoruz" dedi.

A+A-

Kirby, günlük basın toplantısında, "Suriye’de, karada savaşan güçlerin IŞİD’e karşı verilen mücadelenin dışında kendi ayrı hesapları olduğuna" yönelik iddialar soruldu. Kirby ise "Suriye’nin bütünlüğünü değiştirecek herhangi bir şeyle ilgilenmiyoruz" şeklinde cevap verdi. ABD yönetiminin, "Suriyeli Kürtlerin IŞİD’e karşı yürütülen mücadelede hedeflerini değiştirip kendi devletlerini kurmamaları için ne tür temaslarda bulunduğu" yönündeki bir soru üzerine Kirby, şunları kaydetti:
"Suriyeli Kürtler, IŞİD’e karşı çok etkili olduklarını kanıtladı, bu yüzden koalisyon onları havadan desteklemeye devam ediyor. Şunu açıkça belirttik ki, koalisyonun amacı IŞİD’e karşı savaşmaktır, nokta. Amaç, harita değişikliği yapmak değil, IŞİD’in peşinden gitmektir".

Değiştirilmek istenilen tek şeyin IŞİD’in kontrol ettiği alan olduğunu belirten Kirby, "Görevin amacı değişmedi. IŞİD’i ortadan kaldırmak. Amaç, karada savaşanları desteklemek,  Suriye’nin haritasını değiştirmek değil" diye konuştu.

Başka bir gazetecinin, 'Kürtlerin kendi devletlerini kurma yönündeki heveslerine karşı onlara asıl amacın sadece IŞİD'le savaşa odaklanmak olduğunu açıkça ilettiniz mi?" sorusuna ise Kirby, "Koalisyon içinde Suriye'nin toprak bütünlüğünü değiştirme yönünde en ufak bir destek yok. Bunu açıkça belirttik" yanıtını verdi. 

Bir gazeteci ise ' Ya Güneydoğu'daki saldırılar ışığında Türkiye Suriye içindeki Kürt güçlerin de peşine düşerse?' sorusunu sordu. Kirby buna, "Türk hükümeti Suriye'deki operasyonlarda amaçlarının IŞİD'le mücadele olduğunu açıkça belirtti. Ve burada onlar enerjilerini bu operasyonlara yoğunlaştıracaklar.Güçlü bir müttefikimiz. Bu savaşta iyi bir ortağımız. Ne yapacakları konusunda şüphe duymamız için bir neden yok" karşılığını verdi. 

 PKK'ya saldırıları sonlandırma çağrısı

Türkiye'nin PKK'ya yönelik operasyonlarından rahatsızlık duyup duymadıkları yönündeki bir soru üzerine Kirby, "Türkiye'nin terörist saldırılara karşı kendini savunma hakkı var. Şunu da ekleyebilirim ki, PKK'ya saldırılarını sonlandırarak siyasal sürece dahil olmaları çağrısında bulunuyoruz" dedi.

Kirby, açıklamasında ayrıca "Beklentimiz, Türkiye'nin gerekli önlemleri alarak uluslararası insan hakları doğrultusunda sivil ölümlerine engel olmasıdır." ifadesini kullandı. "Türkiye'nin IŞİD'e karşı yaptığı savaşı gerekçe göstererek Kürt savaşçıları " iddiaları yönünde bir soru üzerine ise Sözcü Kirby, "(Türkiye'nin) PKK'ya karşı saldırılarının sebebi, kendi sınırları içerisinde maruz kaldıkları saldırıların sonucudur" diye konuştu.

 

 
[Fotoğraf: AA / Arşiv]

 

Pentagon'dan İncirlik değerlendirmesi

Pentagon Sözcüsü James Brindle da Anadolu Ajansı'na  İncirlik Üssü’nün koalisyon güçlerinin DAEŞ’le mücadelesindeki kullanımına yönelik sorularını cevapladı. Hafta sonu İncirlik Üssü’ne intikal eden F-16 savaş uçaklarının ardından yeni uçakların sevkiyatına ilişkin henüz herhangi bir açıklamada bulunmayacaklarını belirten Brindle, “Herhangi bir takviye, görevin gerekliliklerine bağlı olarak yerine getirilecek” ifadesini kullandı.

Brindle, IŞİD’e yönelik operasyonların insanlı uçaklarla İncirlik’ten ne zaman başlayacağına ilişkin soruya karşı da “İnsanlı hava araçlarının (İncirlik'ten) operasyona yakın zamanda başlayacağını umuyoruz. Türkiye’nin Genelkurmay Başkanlığı ile koordinasyon halinde, uygun bir zamanda yapacağız” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye’nin IŞİD ile mücadele kapsamındaki hava operasyonlarına katılacağı zamana yönelik de Brindle, “Türkiye’nin, koalisyonun IŞİD’e karşı hava operasyonlarına katılım yönündeki kararlı taahhüdü devam ediyor. ABD ve Türkiye, Türkiye’nin koalisyonun hava operasyonlarına tam anlamıyla dahil olması noktasında detaylara son şeklini vermeye çalışıyor. Bu detaylar netleştirilinceye kadar da ABD, trafiği yoğun olan hava sahasında koalisyon güçlerine güvenli hava saldırılarını sağlaması için Türkiye’den Suriye’de bağımsız hava saldırıları yürütmemelerini talep etti. Türkiye de bunu kabul etti” ifadelerini kullandı.

Brindle, İncirlik’teki insansız hava araçlarının operasyonları ve onların elde edeceği bilgilere dair ABD ile Türkiye arasında istihbarat paylaşımının olup olmayacağına ilişkin ise henüz bu konuyla ilgili bilgi paylaşamayacaklarını belirtti.

Ankara ile Washington’ın DAEŞ’e karşı mücadelede işbirliğini derinleştirmeye karar verdiğini ve bu kapsamda da Türkiye’nin üslerini IŞİD’e karşı operasyonlarda kullanılmak üzere ABD uçaklarına açtığını hatırlatan Brindle, “Türkiye’nin sınırında IŞİD ile en etkili şekilde mücadele edebilmeye yönelik ilave opsiyonları değerlendirmek üzere Türkiye ile görüşmelerimiz devam ediyor. Şu anda herhangi fazladan bir bilgi paylaşamayız ve bazı belirli detayları da söyleyemeyiz” diye konuştu.

Kaynak: State.gov, AA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.