1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ABD'de değişen Yahudi profili
ABD'de değişen Yahudi profili

ABD'de değişen Yahudi profili

ABD'de yaşayan Yahudilerin gelecekte çok çocuklu ve dindar olacağı belirtiliyor. Yahudilerin ideolojik olarak da liberal demokrat çizgiden koparak muhafazâr cumhuriyetçi çizgiye yöneldiği ifade ediliyor.

A+A-

Pew araştırma kuruluşunun yıllar içinde yayınladığı istatistikleri analiz eden uzmanlar, yakın gelecekte tipik Amerikalı Yahudi vatandaşın dindar, çok çocuklu ve cumhuriyetçi olacağını belirtiyorlar.

Şalom Gazetesi'nin Yedioth Aharonot gazetesinden Tali Farkash’a dayandırdığı habere göre, ABD’de dindar Yahudi cemaatlerinin çok çocuklu olması, diğer laik cemaatlere  göre nüfusunun hızla artması bu konuda en büyük etken.

En son 2013 istatistiklerini değerlendiren uzmanlar, ABD Yahudi cemaatlerinde büyük bir politik görüş kaymasının ortaya çıktığını ifade ediyor. Eskiden liberal demokrat görüşlü kanatta büyük bir ağırlık sergileyen tipik Amerikalı Yahudi, azınlık olmak üzere.

İstatistikler, nüfusu hızla artan dindar Amerikan Yahudi cemaatlerinin politik görüşünün çoğu zaman Cumhuriyetçi olduğunu ortaya çıkardı.  Elde edilen verilere göre dindar Yahudiler şu anda ABD toplam yetişkin nüfusunun yüzde 10’nu teşkil ediyorlar.

Halihazırda istatistiklerde 5.3 milyon kişi olarak kaydedilen bu toplumun sosyal yaşam kültürleri ise geçmişteki tipik ABD Yahudi’sine göre çok farklı.

Örneğin laik Yahudi kesimin sadece yüzde 49’u evli iken dindarların yüzde 69’u evli ve nispeten muhafazakâr bir hayat tarzı ile yaşıyor. 

Ortalama 25 yaşında dünya evine giren dindar Yahudiler çok daha genç yetişkin bir nüfusa sahip ve laiklerin  çocuk sahibi olma oranı aile başına 1.7 iken, dindarların 4.1. 

Tüm bu değişmekte olan demografik yapının yakın gelecekte ABD’de gücü ile bilinen Yahudi lobisinin  dünya görüşünü de derinden etkileyeceği iddia ediliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.