1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. ABD mahkemesinden Halkbank'ın talebine ret
ABD mahkemesinden Halkbank'ın talebine ret

ABD mahkemesinden Halkbank'ın talebine ret

ABD'de İran yaptırımlarını delmeye yardımla suçlanan Halkbank'ın avukatı aracılığıyla sınırlı temsil edilme talebini mahkeme reddetti. Mahkeme yargıcı Halkbank "New York'a gelsin ve suçlamalara cevabını versin" dedi.

A+A-

 

New York Güney Bölgesi Savcılığı tarafından Halkbank hakkında ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarının delinmesine yardımcı olduğunu savunan iddianamenin hazırlanmasının ardından Halkbank Ekim ayındaki duruşmaya katılmamıştı.

 

Halkbank'ın avukatı Andrew Hruska, davaya atanan New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi Hakimi Richard Berman'a yazdığı mektupta, bankanın suçlamalarla ilgili davaya katılma görüşünde olmadığını ifade etmiş, davanın mahkemenin yargılama yetkisi olmaması nedeniyle düşürülmesi ve reddi hakim talebine ilişkin Halkbank'ı sınırlı bir şekilde temsil etmesine izin verilmesini talep etmişti.

Hakim Richard Berman Halkbank'ın avukatı aracılığıyla yaptığı mahkemede "özel bir şekilde görünme" ya da sınırlı bir şekilde temsil edilme talebini reddetti.

Mahkemenin internet sitesinde yayınlanan detaylı açıklamada Yargıç Berman reddine temel teşkil eden nedenleri ayrıntılarıyla gerekçelendirdi.

Mahkemeye itaatsizlik

Yargıç Berman, Halkbank'ın suçu kabul etmek ya da reddetmek için şimdiye kadar mahkemeye çıkmadığını, 22 Ekim'deki duruşmaya katılmak için gönderilen ilk mahkeme celbine icabet etmediğini belirtti.

Bu celbin Hakan Atilla duruşmasında Halkbank'ı temsil eden King & Spalding hukuk firmasına gönderildiğini, ancak firma tarafından celbin kabul edilmediğini kaydetti.

Halkbank'ın "bilerek ve isteyerek" mahkemenin ilk celbine itaatsizlik ettiği belirtildi. Buna rağmen mahkeme tarafından ikinci bir celp gönderildiği ve Halkbank'ın 5 Kasım'da mahkeme bulunmasının istendiği ancak Halkbank yönetiminin bu çağrıya da uymadığı kaydedildi. İkinci celbin Halkbank'a elektronik postayla yollandığı ayrıca Hakan Atilla'nın yargılanması sürecinde ABD'li yetkililerle görüşmelerde bulunan Türk Hazine'sinden Tahsin Yazar'a da email yoluyla, Halkbank'ın İstanbul adresine ise Fedex ile gönderildiği ancak teslim alınmadığı belirtildi.

Yargıç Berman Halkbank'ın kendisi ile ilgili suçlamalar hakkında bilgilendirildiği konusunda "şüphe yoktur" dedi.

Berman ayrıca Halkbank'ın gönderilen iki celp, Sarraf ve Atilla dava süreçleri ile iki yıl boyunca bağlantılı olması sebebiyle mahkemeye çıkmayarak kaçak konumuna düşebileceğini belirtti. Halkbank'ın ABD'de yerleşik olmadığı ve yargıdan kaçmadığı" sebebiyle "kaçak duruma düşme salahiyeti olmadığı" savının geçerli olmadığını kaydetti.

DW

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.